|
Сабақ жоспары. Тақырыбы: Қан топтары, қан құю
Автор публикации: Абдильдина М.К.
Дата публикации: 2016-03-27
Краткое описание: ...
Биология | Мұғалім аты-жөні: Абдильдина Макпал Кемелбаевна | Күні | Сабақтың тақырыбы: Қан топтары. Қан құю. | Сілтеме: | 8-сынып оқулығы | Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Қан топтарымен таныстыру, қан құюдағы қан топтарының үйлесімділігі жайында оқушы тұлғасына жете түсіндіру. Дамытушылық: Оқушылар қан топтары және қан құю туралы ойланады, пікірлеседі. Тәрбиелік: Оқушылармен тиімді жұмыс ұйымдастырып, шығармашылық атмосфера қалыптастыруға атсалысады, тақырыпты меңгеру үшін бір- біріне жәрдемдеседі. | Нәтиже: | Оқушылар қан топтары, қан құю туралы біледі. Оқушылар резус-фактор (Rh-фактор) туралы ойланады, пікірлеседі. | Сабақтың түрі: | Аралас сабақ | іс-тәсілдері: | СТО, АКТ. | Қажетті материалдар | оқулық, электронды оқулық, жұмыс дәптер, плакаттар | Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Сәлемдесу Ұйымдастыру Сабақ барысымен таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
| Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, жұмыс дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру, | Үй тапсырмасын тексеру. Адам ағзасының микробтарға, түрлі ауруларға қарсы тұруы не арқылы жүзеге асады? иммундық жүйе Дүние жүзі бойынша кең таралған ауру түрі? ИТИС (иммунитет тапшылығын иемденген синдром) ИТИС-тің қоздырғышы? АИВ (адам инунтапшылық вирусы) Иммундық жүйе адам ағзасында қандай қызет атқарады? Қорғаныштық Иммундық жүйеде қандай мүшелер болады? (орталық және шеткі мүшелер) Орталық мүшелеріне не жатады? (кемік майы және айыршабез жатады) Кемік майы адам ағзасынның қай мүшелерінде кездеседі? (қабырғаларда, омыртқаларда, жіліктердің шеміршекті ұштарында және т.б. сүйектерде) Ересек адамның сүйектерінде кемік майының мөлшері? (2,5-3 кг) Айырша бездіңорналасқан жері? (төссүйектің ішкі бетінде, қолқа доғасына жақын орналасқан) Иммундық жүйенің шеткі мүшелеріне нелер жатады? (бадамша бездер, лимфа түйіндері, көкбауыр, соқырішек және т.б.) Лимфа сақинасы дегеніміз не? (жұтқыншақтың сілемейлі қабығында шоғырланған 6 бадамша без) Бадамша бездердің қызметі? (ағзаға тамақпен бірге түскен зиянды микробтарды жоюға қатысады) Адам ағзасында қанша лимфа түйіндері бар (460-қа жуық) Көкбауырдың орналасқан жері? (құрсақ қуысының жоғарғы бөлігінің сол жағындағы 9-11 қабырғалардың тұсында) Иммунитеттің негізін салған ғалым? (И.И.Мечников) Антитела дегеніміз не? (қанда немесе ұлпада пайдаболған бөгде заттарға қарсы түзілетін ерекше нәруыз) Иммунитет түрлері? (табиғи және жасанды) Шешекке қарсы егуді алғаш рет қолданған ғалым? (ағылшын дәрігері Эдуард Дженнер
| Қызығушылықты ояту 2 мин | Қан құю дегеніміз не? Қанша қан топтары бар? | Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады. | Тапсырма 1. Оқулықтағы мәтінді «Мәтінді оқы және талқыла» тәсілі арқылы оқу тапсырылады. 1.Жеке жұмыс. Оқушылар мәтінді екіге бөліп, өздігінен оқиды. (10 минут) | Тапсырма. қан топтарын тірек-сызба арқылы түсіндіру
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
| Тапсырма 2. Мәтін бойынша жұмыс. Кесте арқылы қан топтарының үйлесімділігін түсіндіру. І ІІ ІІІ ІV | І, ІІ, ІІІ, ІV ІІ, ІV ІІІ, ІV ІV | І І, ІІ І, ІІІ І, ІІ, ІІІ, ІV | [pic] [pic] Тапсырма 3. Тірек-сызбамен жұмыс. [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
ББҮ.Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Бүгін не үйрендіңіздер? Сұрақтарға ауызша жауап береді. Мұғалім мен оқушылар бір- біріне рахмет айтып, қол шапалақтайды. Үйге тапсырма 1 мин §18 Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу.
|
|