Тэма ўрока: Корань і яго функцыі. Тыпы каранёвых сістэм.
Мэта: пазнаёміцца з коранем, як функцыянальнай сістэмай.
Задачы ўрока:
Працягваць знаёмства з органамі расліны.
Пазнаёміць з функцыямі кораня, сфарміраваць ўяўленне пра шматфункцыянальнасці гэтага органа,
Развіць навыкі распазнаваць на вучэбных аб'ектах тыпы каранёвых сістэм.
Паказаць значнасць каранёвай сістэмы для расліны.
Выхоўваць дысцыплінаванасць, адказнасць, любоў да прыроды.
Ход урока
Арг. момант.
Праверка дамашняга задання:
Механічная тканка. Будова і функцыі.
Праводзячая тканка. Будова і функцыі.
Асноўная тканка. Будова і функцыі.
Вывучэнне новага матэрыялу. Актывізацыя да вывучэння новай тэмы
Зараз вы паслухаеце верш і паспрабуеце сказаць, якая тэма нашага ўрока, пра што мы будзем казаць, што новага мы даведаемся.
Верш В.Жака.
Мы ў букет сабралі макі гарачыя,
Шмат незабудак блакітных.
А потым кветак нам стала шкада,
Зноў у зямлю пасадзілі іх.
Толькі нічога не атрымліваецца:
Ад любога ветрыка пампуюцца!
Чаму абсыпаліся і вянуць?
Без каранёў расці і жыць не стануць!
Які тонкі, непрыкметны
Пад зямлёю карэньчык,
Але не можа жыць на свеце
Без яго любы цвецік!
Якая галоўная думка верша?
Ці можам мы з прачытанага сфармуляваць тэму сённяшняга ўрока?
Правільна, сёння тэма нашага ўрока "Віды каранёў і тыпы каранёвых сістэм».
Настаўнік: Усе органы расліны ўтвараюць адзіную цэласную сістэму - арганізм. Таму, парушыўшы яе цэласнасць, сарваўшы расліна, мы рыхтуем яу на пагібель. А ўспомніце, якую ролю выконваюць зялёныя расліны на планеце?
Як мы павінны ставіцца да прыроды ў прыватнасці да раслін? (Адказы вучняў)
Ці можам мы выказаць здагадку, якія функцыі выконваюць карані?
«Функцыі кораня»
1-я функцыя апорная. Калі дзьме моцны вецер, паспрабуйце ўтрымаць за ручку парасон. Цяжка! Якая ж сіла трэба, каб дуб або ліпу з тоўстымі стваламі і галінамі ўтрымаліся на месцы пры ветры або урагане? Сіла магутнага волата! Гэтай сілай валодаюць карані. Нібы сталёвыя ліны нацягнутыя яны ва ўсе бакі і трымаюць расліна. Карані вельмі моцныя. Паспрабуйце разарваць тонкі карэньчык. Нялёгка гэта зрабіць! А бо каранёў у кожнай расліны вельмі шмат і ідуць яны далёка ўглыб.
2-я функцыя мінеральнае харчаванне расліны. Вы ведаеце, што пакаёвыя расліны ці расліны на градках, кветніках неабходна паліваць і часам падкормліваць. Вада і пажыўныя рэчывы паступаюць у глебу. А ў глебе ёсць карані. Значыць, дзякуючы кораню ў расліну паступаюць вада і мінеральныя рэчывы.
3-я функцыя запасіць рэчывы. Вы ведаеце, што звычайна розныя слоічкі з апетытнымі варэннем, узварамі і іншымі смачнасцямі мама прыбірае ў склеп пра запас. Вось так і клеткі каранёў могуць назапашваць неабходныя расліне рэчыва, таму карані часта служаць падземнай каморы, бо у іх могуць назапашвацца запасныя рэчывы.
Што ж такое корань?
Корань - гэта падземная частка расліны!
Настаўнік: Усе карані расліны ўтвараюць каранёвую сістэму.
Дзе вы яшчэ маглі чуць слова "корань"?
Руская мова: корань - асноўная частка слова.
Матэматыка: корань ўраўненні.
Біялогія: частка воласа, зуба, пазногця.
Як вы разумееце выраз:
"Глядзець у корань",
"З'яжджаць нам няма куды, нашы карані тут!»
Цяпер мы павінны разабраць, якія ж бываюць карані.
Віды каранёў
Галоўныя даданыя бакавыя
развіваецца з зародкавага ўтвараюцца на сцеблах адыходзяць ад
карэньчыка галоўнага і прыдатачных
Зараз мы выканаем лабараторную работу, якая называецца "Тыпы каранёвых сістэм".
Лабараторная праца. "Тыпы каранёвых сістэм".
Мэта: вывучыць будову каранёвых сістэм, навучыцца распазнаваць тыпы каранёвых сістэм
Абсталяванне: гербарыі раслін са стрыжневай і мачкаватай каранёвымі сістэмамі.
Ход работы
1. Разгледзьце каранёвыя сістэмы прапанаваных вам раслін. Чым яны адрозніваюцца?
2. Прачытайце ў падручніку, якія каранёвыя сістэмы называюцца стрыжневымі, якія - мачкаватая.
3. Адбярыце расліны са стрыжневы каранёвай сістэмай.
4. Адбярыце расліны з мачкаватай каранёвай сістэмай
6. Запоўніце табліцу.
7. Параўнайце каранёвыя сістэмы. Зрабіце выснову пра падабенствы і адрозненні стрыжневы і махрыстыя каранёвых сістэм.
8. Запоўніце схему
Назва расліны Тып каранёвай сістэмы Асаблівасці будовы каранёвай сістэмы
Вывад:
Якія тыпы каранёвых сістэм адрозніваюць?
Чым яны адрозніваюцца?
Чым падобныя?
Дынамічная паўза:
Клас дзяліцца на 2 каманды. Кожная каманда спрабуе паказаць дзве каранёвыя сістэмы (мачаватая і стрыжневую на выбар)
Замацаванне.
1. Праз корань расліна атрымлівае з глебы ... і ....
2. Калі галоўны корань не развіваецца ці не адрозніваецца ад шматлікіх іншых каранёў, то каранёвая сістэма называецца ....
3. Усе карані расліны складаюць яго ....
4. На галоўным корані і даданых каранях развіваюцца ... карані.
Дамашняе заданне: параграф №25,
Творчае заданне са свабодным выбарам:
• скласці крыжаванку;
• скласці казку пра карані, каранёвыя сістэмы;
Рэфлексія:
Настаўнік падводзіць вынікі ўрока:
• што мы з вамі сёння вывучалі на ўроку?
•мы выканалі задачу ўрока?
• ці ўсе нам удалося зрабіць сёння на ўроку?