Сабақ Биология 10 сынып | Мұғалім аты-жөні Абдильдина Макпал Кемелбаевна |
|
Сабақтың тақырыбы: Генетиканың даму тарихы. Белгілердің Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары. |
Сілтеме: | 10-сынып оқулығы |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Оқушылар генетиканың даму тарихы туралы білуі тиіс. Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары туралы білуі тиіс. Дамытушылық: Оқушылар гибридологиялық әдіс, моногибридті шағылыстыру, доминанттылық және ажырау заңдары туралы ойланады, пікірлеседі. Тәрбиелік: Оқушылар ынтымақтастық және шығармашылық тұрғысынан бірлесе әрекеттеседі, бір- бірінің пікірлерімен санасады, бір- біріне жәрдемдеседі. |
Нәтиже: | Оқушылар генетиканың даму тарихы, белгілердің Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары туралы біледі. |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
Әдіс-тәсілдері: | СТО, АКТ, «Жигсо» тәсілі |
Пәнаралық байланыс: | ботаника |
Қажетті материалдар | Оқулық, электронды оқулық, плакат, жұмыс дәптер. |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1.Сәлемдесу 2.Ұйымдастыру 3.Сабақ барысымен таныстыру. 4.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, жұмыс дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру |
Үй тапсырмасын тексеру Гаметогенез дегеніміз не? Гаметогенез – жыныс жасушаларының түзілу процесі. Жыныс жасушалары қалай аталады? Гамета Аналық және аталық жыныс жасушаларының түзілуі қалай аталады? Аналық жыныс жасушаларының түзілуі – овогенез, аталық жыныс жасушаларының түзілуі – сперматогенез. Овогониялар және сперматогониялар дегеніміз не? Гаметалар түзілетін диплоидті жасушалар Жыныстық пісіп жетілудің қанша түрі бар? 2 Сперматозоидтердің қызметі қандай? Хромосома жиынтығын жұмыртқа жасушасына жеткізу. Жұмыртқа жасушаларының пішіні? Шар тәрізді, сперматозоидтерге қарағанда көлемі үлкен болып келеді. Сары уыз деген не? Ұрықтың ерте даму кезеңіндегі қорекке қажетті материал. Жыныстық көбеюге сипаттама беріңдер. Ұйымдасқан жыныс жасушалары – гаметалардың қосылуы мен зиготаның түзілуі негізінде организмдердің пайда болуы мен ұрпақтардың ауысуы. Жұп хромосома жиынтығынан тұратын сперматозоидпен ұрықтанған жұмыртқа жасушасы? Зигота Жыныстық көбею қалай жүреді? Жыныс бездерінде түзілетін екі жыныс жасушасы – жұмыртқа жасушасы мен сперматозоидтің қосылуы арқылы жүреді. Жыныстық көбеюдің эволюциялық негізгі бағыты ? Сингамия
|
Алғышарттар. а)Оқушылар генетиканың даму тарихы, белгілердің Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары туралы білулері керек. ә)Оқушылар гибридологиялық әдіс, моногибридті шағылыстыру, доминанттылық және ажырау жайлы білулері керек.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Тапсырма-1. 1.Жеке жұмыс. Мәтінге бағытталған әрекет. МБӘ. Оқушылар мәтіннің бірінші, екінші бөлімін оқиды. 2.Жұптық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады.(5 минут) | Тапсырма-1. 1.Жеке жұмыс. МБӘ. Оқушылар мәтіннің бірінші, екінші бөлімін оқиды. Жұптық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады.(5 минут) |
Тапсырма – 2. Мәтінмен жұмыс. | Сұраққа жауап береді және бір- бірінің жұмысын тексереді.
|
Тапсырма-3. Генетиканың даму тарихы туралы сызба - нұсқа сызу | Оқушылар берілген тапсырманы орындайды, өз білгендерінің дұрыс- бұрыстығын анықтайды. |
Тапсырма – 4. Тұқымқуалаушылықтың қасиетін тірек-сызба арқылы түсіндіру Тұқымқуалаушылықтың үш қасиеті [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic]
Ата – ана белгілері мен ұрпақ белгілерінің ұқсас болуы Кейбір ұрпақтарда арға ата – баба қасиеттерінің қайталануы Ұрпақ белгілерінің ата-ана белгілерінен өзгеше болуы
|
Тапсырма-5. Кестемен жұмыс. Генетиканың даму тарихы Үй жұмысы 1 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
§ оқу, мазмұндау | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Бүгін не үйрендіңіздер? Сабақта үйренгенді қалайша пайдалануға болады деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабақ қалай өтті? Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалайды. | Сабаққа белсене қатысқан оқушы тиісті бағасын алады. Сұрақтарға жазбаша жауап береді. |