ШЖҚ «Талдықорған медицина колледжі» МКК биология және химия пәндерінің жоғары санатты оқытушылары И.Т. Ахмеджанова, Қ.А.Сүлеимменова, Р.Д. Сыртанова
Шебер сынып.
Тақырыбы: «Дамудың туа біткен ақаулықтары болашақ ұрпақ қасіреті»
Мақсаты: білімділік – Медицина мен денсаулық сақтау
үшін генетиканың маңызы туралы білім
жүйесін қалыптастыруда сабақ беру әдіс- тәсілдерінің
элементтерін көрсету.
дамытушылық – Тәлімгерлер арасында сабақ беру әдіс- тәсілдерінің
элементтерімен жұмыс жасай отырып, шеберліктерін
арттыру.
тәрбиелік – Топтасып жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа, белсенділікке,
іскерлікке, шығармашылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Панорамалық сабақ (сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру
мақсатында)
Сабақтың әдісі:Сын тұрғысынан ойлау, топтық оқыту әдістемесі.
Сабақтың уақыты: 60 мин
Сабақтың өткізілетін орны: Мәжіліс залы
Пән аралық байланыс: Педагогика, экология, медициналық генетика, математика,
әдебиет, психология, құқық, қазақ тілі.
Сабақтың жабдықталуы: презентация, ДНҚ-моделі, қобдиша, магнит тақтасы,
үлестірмелер, бейнекөрме, ноутбук, видеопроектор, үлестірме
шарлар.
Сабақтың хронокартасы және құрылымдық – логикалық сызбасы
І.Ұйымдастыру кезеңі. 5 мин
ІІ. Жаңа тақырыпты ашу. 30мин
ІІІ.Жаңа тақырыпты бекіту. 20мин
ІV.Қортындылау
V.Бағалау
VІ.Үй тапсырмасын беру
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Кел танысайық! Бірінші есімдеріңізді атап, есіміңізде бар әріптер бойынша
өзіңізде бар қасиеттерді атап кетсеңіз.
Өздері таңдап алған карточка бойынша 4 топқа бөлініп отыру.
Карточка тілектері: «Күншуақ» - күніңіз шуақты болсын!
«Баланың бейнесі» - балалық шаттық тілейміз!
«Табиғат көрінісі» - табиғаттың тазалығын тілейміз!
«Бесік» - бесік жырын сыйлаймыз!
[pic]
2.Мотивация.
Көрініс «Жарық Ай»
Көрініс бойынша ой бөлісу. Көріністен алған әсерлеріңізбен бөліссеңіз.
3.Жаңа тақырыпты ашу.
1.Кроссенс әдісі.
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
2.Тапсырма. Сандықтың ішінен өз бақтарыңызды сынап, сұрақ таңдап алыңыздар. Ватман, фламастер, маркерді пайдалана отырып, сол түстің астында жасырылған тақырыптың мазмұнын ашыңыздар. (Бұл тапсырмаға берілетін уақыт 7 мин)
1-ші топ «Дамудың туа біткен ақаулықтарына қоршаған орта факторларының әсері»
2-ші топ «Дамудың туа біткен ақаулықтарына туыстық некенің тигізетін әсері»
3-ші топ «Дамудың туа біткен ақаулықтарына залалды дағдылардың әсері»
4-ші топ «Дамудың туа біткен ақаулықтарына биотехнологиялық әдістермен генетикалық құрамы өзгертілген организмдердің әсері»
Көрермендермен жұмыс. (Слайд)
1.«Сырлы сурет» (Тапсырманы қою)
2. Мақал-мәтелді тақырыппен байланыстыра талдау
1. «Жақсыдан жаман туса да,
Жаманнан жақсы туса да,
Тартпай қоймас негізге »
2. «Бір биеден ала да туады, құла да туады».
3. «Жеті атаны білмеген - жетесіз».
4. «Тектіден текті туар сараланып».
5. Берілген сөздерге мақал құрастыру.
Арақ ... (Арақ ішкен азар).
Тазалық ... (Тазалық – саулық негізі, саулық –байлық негізі).
Темекі ... (Темекінің көк түтіні, көкіректі ыстайды).
Байлық ... (Жарлының байлығы – деннің саулығы).
Топтың екінші тапсырмасы айақталған соң сергіту сәті.
Сергіту сәті.
Қазір мен айтқан сөйлем қыздарға қатысты болса, қыздар қол шапалақтайды. Ұлдарға қатысты болса, ұлдар қол шапалақтайды, егер ортақ болса бір –біріміздің қолымызды ұстаймыз.
1.Отанды кім қорғау керек?
2.Өрнек - оюды кім тігу керек?
3.Гүлді кім сыйлау керек?
4.Ата – анаға кім қамқор болу керек?
5.Ерді кім сыйлау керек?
6.Сабақ жоспарын кім жасау керек?
7.Үлкенді кім құрметтеу керек?
8.Шегені кім қағу керек?
9.Болашақ ұрпақты кім тәрбиелеу керек?
10.Оқушыларға кім үлгі болу керек?
3. Тапсырма. Ситуациялық тапсырма.
Есеп. Сот процесінде алимент төлемегені үшін іс қаралып жатыр. Шешесінің қаны бірінші топ. Ал баласының қаны екінші топқа жатады. Баланың әкесі ретінде қаны үшінші топқа жататын ер адам болуы мүмкін бе?
Сұрақ. Ішкі және сыртқы факторлардың әсерінен ақаулықпен туылған балалардың отбасына біздің қоғамнан қандай көмек көрсетіледі?
Жарнама.Нашақорлықсыз өмір жарнамасын жасау.
Есеп. Еуропеоидтік нәсілді отбасында негройдтық нәсілді бала дүниеге келді. Жанұяның отағасы жұбайына шағымданып, ажырасуға бел буған. Жұбайының айтуы бойынша бұлай болуы мүмкін емес. Осы мәселе шешімін маман ретінде қалай түсіндіресіздер?
4. Тапсырма.
Пазл әдісі
ДНК моделімен жұмыс.
Қоршаған орта
Ұрпақ
Туыс
Некелесу
Ауру
Ластану
Биотехнологиялық әдіс
Өзгеріс
Артық салмақ
Жүктілік
Мутация
Түсік
Ішімдік
Тағам
Жағымсыз әдет
Себебі
4.Жаңа тақырыпты бекіту
Тақырыптың тәжірибелік маңызы. (4 кіші шар)
өткені
бүгіні
ертеңі
болашығы
Рефлексия
Сабақ басында қойылған мақсаттарыңызға жеттіңіздер ме?
Қолдарыңызда бар сурет карточкаларыңызды алдарыңызда берілген қиындыға жапсырыңыздар. Бұл қиындыны магнитті тақтаға жабыстырыңыздар.
Бүгінгі сабақты қорытындылайтын ой түйін айтайық!