Шеберлік сынып жоспары:
Тақырыбы: Педагогтік іс-тәжірибенің түйінді функциялары
Мақсаты: Сыныпта мұғалімнің қолданатын технологиялармен озық әдістердің негізгі идеялары баяндалады, олардың ғылыми негіздері жайлы түсінік беру. Жас маманға жәрдем беріліп, ақпарат көздері ашылады.
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер озық әдістердің негізгі идеяларын түсінеді, олардың ғылыми негіздері жайлы түсінік алады.
Әдіс-тәсілдер: Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, оқуды бағалау және оқытуды бағалау, АКТ, Топтау, тренинг, миға шабуыл, еркін әңгіме. Сергіту сәті.
Ресурстар: Интербелсенді тақта, стикер, шар, түрлі-түсті қағаздар, маркер.
Шеберлік сынып барысы:
Амандасу. Ынтымақтастық орта қалыптастыру «Мен сізді көргеніме қуаныштымын, себебі...» тренингі
Топқа бөлу « Пайдалы дәрумендер» ойыны
І.Сабаққа дейін
1) Сабақ мақсаты
2) Күтілетін нәтиже
3) Көрнекіліктер
4) Топқа бөлу
ІІ.Сабақ кезінде
1) ”Проблеманы айқындау” кезеңі
2) ”Проблеманы шешу” кезеңі
3) ”Проблема шешімін қолдану” кезеңі
ІІІ.Сабақтан кейін
1) Сабақты толықтыру (үй тапсырмасы)
2) Бағалау
3) Кері байланыс жасау
Мектептегі бақылау жасау барысында негізге алынған 5 маңызды нәрсе:
1) Мақсат қою
2) Басымдылық пен қажеттіліктерді анықтау
3) Уақыты болады (беріледі).
4) Кәсіби әңгімелесу, суретке түсіру, бейнежазбалар.
5) Рұқсат сұрау
Жоспарланған бақылаудың қандай артықшылықтары бар?
1. Мәлімет аламыз
2. Әдіс алмасамыз
3. Сыныптың білім сапасы анықталады
4. Жауапкершілікті сезінуге ықпал етеміз
5. Бақылаудан кейін мақсат айқындалады
6. Мұғалімнің стимулын арттырамыз
7. Қалыптасқан дағдының куәсі боламыз
“Ойлан, жұптас, талқыла” әдісі
1-топ
Оқытуда балалардың “тұжырымдаманы” жаттап алуын негізге аламызба немесе осы алған түсініктерімен не істей алатындарын негізге аламыз ба?
2-топ
Сіз ізденіске уақыт бөлесіз бе, әлде үнемі ізденісте болып, басқа нәрселерге уақыт бөлесіз бе?
3-топ
“Әлем өзгергендіктен, сіз де өзгересіз және қазіргі сәтте өзгеріссіз қалу өте қауіпті...неге?
2. «Проблеманы шешу» кезеңі
Оқу мен оқытудың негізгі мәселелері:
Қалай десекте білім саласындағы негізгі мәселелер мынандай болады:
1) Мазмұн (не нәрсеге үйрену, үйрету керек?)
2) Әдістеме (қалай үйрену, үйрету керек?)
3) Нәтиже (не үшін үйрену, үйрету керек?)
Сабақтың үш кезеңдік құрылымы
1. Үйренушілер өздерінің бұрынғы білетіндерін естеріне түсіру арқылы білім игеруге ынталандырылады. Мұнда олар “танымдық тепе-теңсіздік” жағдайында болып, жаңа білімге деген қызығушылықтары пайда болады.
2. Екінші кезеңде үйренушілер дербес тұрғыдан танымдық әрекеттер атқарады. Ж.Пиаже “Балалар әрекет жасамай сөйлегенде бірін-бірі түсіне ме?” деген сұраққа “Баланың ойын түсіндіру үшін, оның әрекеттерінен бастау керек” деп жауап береді.
3. Үшінші кезеңде шәкірттер үйренгені жайлы ой толғайды, пікірлеседі, оларды талқылайды, осы әрекеттер арқылы ол жаңа түсініктер құрастырады.
Жаңаша оқуды ұйымдастыру
“Интербелсенді оқуды неден бастау керек?” деген сұраққа жауап бергенде, мен келесі ережелерді ұстану қажет деп есептеймін.
Ережелер:
- Сыныпты жұмысқа дайындау
- Топқа бөлу
- Мақсаттарды және күтілетін нәтижелерді айқындау
- Жұмыс ережелерін қабылдау
- Сенім мен жұмыс атмосферасын қалыптастыру
- Барлық үйренушілердің жұмысқа қатысуын қадағалау
- Тыңдай білу: барлық пікірлер тыңдалу керек
- Диалогтік оқуды ұйымдастыру
- Жазбаша жұмыстар. Жазба жұмыстары-ойлаудың шырқау биігі
- Бағалау
- Кері байланыс
Сергіту сәті
“Арманда! Армандар орындалады!” ойыны
3. Проблема шешімін қолдану”кезеңі
Оқушылардың жаңа мағлұмат бойынша ойланып, ол жөнінде өзара пікір алмасу мен талқылау жұмысын ұйымдастырады.
- Сабақта білгендері мен үйренгенін тұжырымдайды, қолданысы туралы ойланып, пікірлеседі.
- Өзінің жаңа біліміне баға береді, жаңа білімді нақты проблема шешуде қолданады.
1-топ
Топта жұмыс істеу ережелері
2-топ
Топтық жұмыстың тиімділігі мен маңызы
3-топ
Бүгінгі сабақтан алған түсініктеріңіздің төңірегінде сұрақтар дайындау
ІІІ.Сабақтан кейін
Сабақты толықтыру (үй тапсырмасы)
Түнгі аспан, жымыңдаған жұлдыздар, жарығы сөнбеген бір үй бейнеленген.
Кері байланыс
Білемін. Білгім келеді? Білдім.
Коучинг тақырыбы:
«Сындарлы оқуды іске асыруда мұғалімдерге кәсіби қолдау көрсету»
Жалпы мақсаты:
Тәжірибелі ұстаздардың іс-тәжірибесіне сүйене отырып, сындарлы оқыту арқылы оқушылардың жан-жақты дамуында әдіс-тәсілдерді тәжірибеде қолданудағы тиімділігі туралы бағыт-бағдар беру. Сындарлы оқыту мектеп жүйесін жетілдірудің негізгі мәселесі екендігін анықтау.
Әріптестер арасында тың идеялармен алмасуға жағдай тудыру. Мектепте оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдерді оқу-тәрбие үдерісіне енгізуді қолдау.
Оқу нәтижелері:
- Топтасып, ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, сапалы оқыту мен оқу үдерісі туралы пікір алмасады.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, олардың айырмашылықтары мен қолдану әдістерін түсініп, тәжірибеде тиімді қолдана алу туралы түсініктері қалыптасады.
- Мұғалімдер коучингтен алған білімдерін өз тәжірибелерімен ұштастырады, білімдерін толықтырады.
Оқыту әдістері:
Топтық жұмыс. Диалогтық оқыту.
ОүБ және оқуды бағалау.
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Сабақта туындаған негізгі идеялар:
Жаңа заман мұғалімнен күнделікті оқушылармен қарым-қатынас барысында әрбір ситуация үстінде ерекше білім деңгейін көрсетуді және шығармашыл шешім қабылдай алуын талап отыр. Оны қанағаттандыру үшін қазіргі заманның мұғалімі жаңашыл, икемді, өзгерісті тез қабылдай алатын,, жан-жақты, жаңа педагогикалық инновациялық технологияларды меңгерген болуы керек..
Қажетті ресурстар
Интерактивті тақта, презентация «Сындарлы оқуды іске асыруда мұғалімдерге кәсіби қолдау көрсету », маркер, стикер, постер, «Қошқар мен теке» мультфильмінен үзінді, бағалау парағы, «жұлдызша», «жүрек» пішінді стикерлар.
Тапсырмалар:
Коучтың іс-әрекеті
Мұғалімдердің іс- әрекеті
Кіріспе
1.Психологиялық ахуал туғызу
(3 мин)
Тренингтер.
2. Топқа бөлу
(5 мин)
Коучердің кіріспе сөзі: - Құрметті әріптестер, біз бәріміз де осынау өмір- өзен қайықтарының ішіндегі «ұстаздар» деген қайығында жүзіп келеміз. Дана халқымыз: «Кемедегінің жаны бір» деп текке айтпаса керек-ті. Осы даналықты салыстыру түрінде айтсақ, бізді көп нәрсе ортақтастырады. Яғни, шәкірт тәрбиелеу.
Әр адам өзі өмір сүріп отырған қоғамының жаршысы болу керек. Ал қазіргі заман біздерден, мұғалімдерден нені талап етеді? Бүгін осы мәселе жөнінде ой бөліспекпіз.
1. Қатысушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, коучинг тақырыбымен таныстырады.
«Менің жетістігім...» тренингі
(Коучингке қатысушылар дөңгеленіп тұрады. Барлығына жүрек пішініндегі стикер таратылып, «Менің жетістігім...» деген тірек сөзге «Оқушыға білім беру мен тәрбиелеудегі әдіс-тәсілдеріңізді пайызбен бағалаңыз» Әркім жазған пайыздары туралы пікірлерін айтады.)
Тренингтен кейінгі түйінді сөз:
Сұрактар:
Сіз неге осы пайызды көрсеттіңіз?
Осы жетістігіңізге қаншалықты қанағаттандыңыз?
2. «Танысу» тренингін ұйымдастыру, гүл шоғын сыйлау. Гүл шоқтары бойынша топқа бөлу
Мұғалімдер өз жетістктері туралы ой бөліседі. Ортақ шешімге келуге , ой түюге бағытталады.
Практикалық жұмыс
(10 мин)
Әр топқа ақ қағаз беріледі. Бұл сіздің алдыңызға келген парақтай таза оқушы. Осы оқушының бойында қандай қасиеттер болғанын қалайсыз?
Әзірленуге - 7 минут; қорғауға - 3 минут
Әр топ постермен жұмыс жүргізеді.
ІІ. Негізгі бөлім
3. «Қошқар мен теке» мульфильмінен үзінді.
(15 мин)
Сұрақ: 1. Мультфильм желісі бойынша екі кейіпкерді бүгінгі оқыту жүйесімен байланыстыра отырып, кімдердің рөлін берер едіңіздер?
Топта ақылдаса отырып, талдау. Қай топтағы қатысушының ойы сізге ұнады сол адамды жұлдызша арқылы бағалайсыз
1.Қатысушылар мульфильм желісі бойынша өз ойларын білдіреді. Топпен талдайды.
2.Ұнаған қатысушыға жұлдызша береді.
V . Сергіту сәті
(2 минут)
Би жаттығулары
Қимыл жасау
Презентация
(15 мин)
«Жеті модуль- табысты оқытуға бағыт» презентацияланады.
Презентация қарайды.
4.Топтық жұмыс:
“Суреттер сөйлейді” әдісі
(15 мин)
Әр топқа суреттер беріледі. Мұғалімдер топта суреттерді сөйлетеді. (тапсырмалар эссе, мәтін, әңгіме, диалог,бес жолды өлең )
Тақырып бойынша дайындалып, оны қорғайды.
5. Бағалау
(3 мин)
Бағалау парағын ұсыну
Топтар бірін-бірі бағалайды
Мақсаты:
Коучинг барысында жасаған жұмысты қорыта білу
Міндеті:
Алған білімдерін тәжірибеде қолдана білуге жұмылдыру;Кері байланыс орната алу.
Әдісі:
Өлең шығару
(7 мин)
«Кейін» бағанын толтыру
(5 мин)
«Өлең жолдары» стратегиясы
Ұстаздарға адасқан өлең жолдары беріледі, сол бойынша ұстаздар өлең жолдарын дұрыс құру тапсырылады
«Дейін-кейін» стратегиясы
Коучинг сабақтың мұғалімдер үшін қаншалықты сәтті болғанын бақылау үшін, тақырып бойынша не білгені туралы алдарындағы «Дейін-кейін» бағанасын толтыруды сұраймын.
Мұғалімдер «кейін» бағанын толтыра отырып, кері байланыс жасайды
Кері байланыс
(5 мин)
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісін беру
Өз пікірлері мен тілектерін смайликтерге жапсырады
Коучердің қорытынды сөзі:
(3 мин)
Мұғалімде Шульманның «мұғалімнің үш көмекшісі» деп аталған қасиеттер болғанда ғана оқыту жақсы болып саналады десе, хәкім Абай нағыз адам болу үшін нұрлы ақыл, ыстық қайрат, жылы жүрек қажет деген. Шульманның "үш көмекшісі" бір мұғалімнің бойынан табылғанда ғана,құзырлы мұғалім болып саналады десек қателеспеспіз. Табысты мұғалімнен білім алатын табысты оқушыларымыз көбейе берсін!!!
«Ұстаздың биігі ойлана қарасаң, биіктей береді, үңіле қарасаң, тереңдей береді, қол созсаң қарсы алдыңда, айналсаң артыңда тұрғандай», — дейді грек оқымыстысы Сократ. Осы биіктіктің шыңынан көрінейік! Оқушы бізді осындай қалыпта көрсін!
Коучинг №1
Күні: 10.09.2014 ж
тақырыбы
Ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолданудың маңыздылығы мен қажеттілігі.
Модуль
Білім саласындағы жаңа қадам:
1.«Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану»
Стратегия
Презентациялар, «Алты қалпақ» тәсілі, «Жылқылар» жаттығуы, «Балмұздақ» әдісі, «Миға шабуыл» стратегиясы, Инсерт стратегиясы, «Эссе» стратегиясы, концептуальды карта жасау, «Идеялар мен проблемалар себеті» стратегиясы, «Өрмекші» стратегиясы, бейнебаяндар, үш түрлі стакандар т.с.с.
Мақсаты
АКТ-ды күнделікті сабаққа қолданудың маңыздылығын, осы құралдар көмегімен балалар әлемін танып біліп, балалардың ойымен ойлай алу қабілетіне ие болуға, олардың ғаламтордағы тіршілігінен хабардар бола білуге және мұғалім жұмысын автоматтандыру үшін арналған тиімді тәсілдерін білдіру, қажеттілігін мойындату.
Оқу нәтижесі
Мұғалімдер оқушыларды оқытуда АКТ-ды қолданудың маңыздылығы мен қажеттілігіне көз жеткізеді. ХХІ ғасыр мұғалімдеріне қойылатын негізгі талаптардың бірі екендігін біліп, өз тараптарынан АКТ-ды игеруге бағытталған стратегиялық жоспарларын айқындап алады.
Ресурстар
Интерактивті тақта, маркер, қалам, әр түрлі пәндерден алынған қысқа мерзімді жоспарлар, себеттер, топтардың аттары, сабақтардағы АКТ қөмегімен қолданылған әдіс-тәсілдер фрагменттері.
Коучинг барысы
Коучингті өткізу этаптары
Коучтің іс-әрекеті
Мұғалімдердің іс-ірекеті
Оқу үшін
бағалау
Ұйымдастыру бөлімі
3-минут
Шабдалы шырынын ішіп отырып, жаңа технологиялар жетістіктері туралы «3D басып шығарғыштары» бейнебаянды көрсету
Коуч таратқан бокалдар түстеріне қарай үш топқа бөлініп отырады.
1.Педагогикалық
2.Мазмұндық
3.Технологиялық
Қытай елінің 3D басып шығарғыштары (принтер) арқылы үйлер салып жатқанына тамсануы керек.
«Жылқылар» жаттығуы
2-минут
Коуч әр түрлі жылқылардың суретін таратып, оған өз аттары мен өзінің ең жақсы қасиеттерін жазуды өтінеді. Ол суретті қасындағы әріптесімен ауысып, әріптесі туралы толықтырып жазуын сұрайды. Сосын суретті иесіне қайтаруды ұсынады.
Коуч айтқандай барлық мұғалімдер өздері туралы мәлімет жазып, әріптесі туралы да пікір жазып, кейбіреулері таңырқап қалады. Осы ойларымен бөліседі.
Жылқылардың суреті компьютер көмегімен салынғанына тамсануы керек.
Коучтың кіріспе сөзі.
5-минут
«Коуч», «Коучинг сессия» ұғымымен таныстыру.
Тақырыптың өзектілігі мен қажеттілігін дәйектеу. АКТ деген не екенін білдіру.
АКТ қажеттілігі мен маңыздылығы туралы пікір талас жүреді.
«АКТ-ны қажеттілігіне қарай қолданамын, тиімділігіне қарай қолданамын» деген қалыптасқан дәстүрлі пікірлерін еске түсіріп, сауалнама қорытындысымен танысуы керек.
Тапсырма №1
«Тақырыптың концептуалдық картасын құру» 8-минут
Тақырыпты ашатын маңызды бөліктерге бөлуді және ол бөліктерді тағы басқа бөліктерге бөле отоырып, тарамдауды ұсынады. Әр бөліктерді толықтырушы мәнмәтін жазуға болатынын ескертеді.
Топ мүшелері ақылдасып, өз ойларын түйіндеп, параққа жазады.
Орталарынан спикер сөйлеп картасының мазмұнымен таныстырады.
«Өз ойларында қалады»
Тапсырма №2
«Балмұздақ» әдісі
5-минут
Коуч «балмұздақ» әдісі арқылы тапсырманы орындауды түсіндіреді.
Коуч әр топ спикерлерінен проблемалық сұрақтардың көшірмесін «Идеялар мен проблемалар» себетіне тастауын сұрайды.
Әр топ АКТ-ды пайдаланудағы проблемалық сұрақты айқындап, балмұздақ пирамидасын толтырады.
Спикерлер сұрауларын себетке салады.
Проблемалық сұрақтардың тақырыбы ортақ болып шығады.
Өз пікірлеріне күмәндану
Тапсырма №3
«Миға шабуыл»
5-минут
Оқушылардан алынған сұхбатты проектордан көрсету.
Коуч осы сұхбаттағы оқушы қажеттілігіне қарай құрылған критерилерге сәйкес мұғалімдерден өзін-өзі бағалауын сұрайды.
Оқушылардың төмендегі сұрақтарға берген жауаптарын тыңдайды?
1.АКТ-ды сабақта қолданған ұнай ма?
2. АКТ-ды сабақта қолданған әр түрлі пәндерде кедергі келтірмей ма?
3.Компьютерлік сауаттылықтың теңсіздігі оқуға әсер ете ма?
4.Интерактивті тақта мен компьютерлерді қолданудың қандай тиімділігі бар?
5.Қандай жұмыстарды АКТ көмегімен жасайсыңдар?
1.Бейнебаян қолданамын
2.Пәніме кері әсері
3.Пәніме оң әсері
4.Тақтаны пайдаланамын
5.Тест құрамын
6.Компьютер пайдаланамын
7.Автоматтандырылған
8.Ізденудемін
9.Үйренудемін
10.Дыбыс жазамын
Критерилер бойынша өзін өзі бағалау
«Ой қозғау» әдісі
5-минут
АКТ-ды сабақта қолданудың тиімді тәсілдерін көрсету.
Коуч әр түрлі пәндердегі пайдаланылған тиімді тәсілдерді презентациялардан, бейнебаяндардан, флипчарттардан фрагменттер көрсетеді.
Мұғалім өзіне қажет ақпаратты немесе жаңа тәсілдерді түртіп, жазып отырады.
АКТ қолданудың қол жетімді мүмкіндіктері айқындала бастайды.
Мұғалімдер АКТ-ды оқу мен оқытудағы маңыздылығы мен қажеттілігіне көздері жетеді
Мишра мен Келер 2006ж.
4-минут
Коуч теориялық түрдегі материалдарға слайдттық түрде шолу жасап, «АКТ-ды оқу мен оқытуда пайдалану» модуліне кең көлемде тоқталып өтеді.
Тыңдайды
Өз тараптарынан жеке сұрақтар болса қояды.
«Өз білімін жетілдіру» дәптер үлгісін жазып алады.
Басбармақ арқылы қажеттілігі мен маңыздылығына баға береді.
Тапсырма№4
«Өрмекші» әдісі бойынша жұмыс
3-минут
Әр топқа жіп таратады.
Әр топ алған білімдерін тоқиды.
Тапсырма№5
«Алты қалпақ»
3-минут
Коуч «Алты қалпақ» таратады.
Мұғалімдер қалпақтың түсіне қарай ойларын айтады.
Басбармақ арқылы маңыздылығы мен қажеттілігін бағалайды.
«Кульминация»
2-минут
Қысқа мерзімді жоспар береді.
жаңа технологияларды қысқа мерзімді жоспарға кіріктіреді.
Күнделікті АКТ пайдалану маңызды да, қажет те екендігін мойындайды.
Коуч стикер таратады.
Қалыптастырушы сұрақтар қою
3 минут
Коуч әр топқа сұрақтар қояды.
Қолыңыздағы ұялы телефонды қалай үйренгеніңіз туралы айтып беріңізші?
Компьютерде жұмыс істеуді «компьютерлік сауаттылық» сертификатын берген орыннан біліп шықтыңыз ба? Компьютерді оқып үйрену үшін күнделікті бір сағат отырған тиімді ме, жоқ әлде арнайы курстарға барған дұрыс па?
Интерактивті тақтаны ашық сабақтарда ғана қолданған тиімді деп ойлайсыз ба?
Мұғалім жұмысын автоматтандыру керек пе, жоқ әлде қағазға жазған тиімді ме?
Мұғалімдер компьютер мен интерактивті тақтада жұмыс істеуді үйрену немесе оның мүмкіндіктерін күнделікті пайдалана алуға дағдылану өз қолдарында және оған күнделікті бір сағат уақыт бөліп, проблемалық сұрақтарға қарай іздену керектігін айтады.
Басбармақ арқылы маңыздылығы мен қажеттілігін бағалайды.
«Ізденген жетер мұратқа»
«Басыңа түссе баспақшы»
«Техниканы көп пайдаланған сайын, көп біліп шығасың»
Кері байланыс
сұрақтарына жауап алу 3 минут
Сұрақтарды таратып береді
Жазбаша жауап береді
|