Тема 3. Поведінка тварин
Урок №58
Тема: Форми поведінки тварин : дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна , територіальна, соціальна.
(Слайд №1)
Мета уроку: ознайомити з формами поведінки тварин: дослідницькою, харчовою, захисною, гігієнічною, репродуктивною (пошук партнерів, батьківська поведінка та турбота про потомство), територіальною, соціальною ; розкрити їх значення для життя тварин; розвивати вміння працювати з текстом, вміння виділяти головне, узагальнювати, аналізувати; виховувати любов до тварин; розвивати інтерес до біології; удосконалювати вміння працювати з інтернет-джерелами, створювати комп’ютерні презентації; виховувати наполегливість, старанність і культуру спілкування. (Слайд №2)
Матеріали та обладнання: ілюстровані матеріали із зображенням тварин, презентація із відео фрагментами , що ілюструють різні форми поведінки тварин, мультимедійний проектор, екран, підручник Біологія 7 клас Л.І.Остапченко, П.Г.Балан. (Слайд №3)
Основні поняття: форми поведінки, дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна,територіальна, соціальна поведінка, грумінг. (Слайд №4)
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Завдання уроку: вивчити форми поведінки тварин; навчитися розрізняти та характеризувати їх; вміти наводити приклади проявів різних форм поведінки.
Форма проведення: урок - дослідження
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні мають визначити зайвий термін і пояснити свій вибір.
( Слайд № 5 )
1.Бджола, метелик монарх, блоха, жук-олень.
2.Комар, горобець хатній, їжак вухатий, лелека білий.
3.Дощовий черв’як, собака домашній, антилопа гну, тигр уссурійський.
4. Горбуша, акула тигрова, окунь річковий, короп звичайний.
Відповіді: (1. Метелик монарх . 2.Лелека білий. 3. Антилопа гну. 4. Горбуша. ( В усіх випадках зайвими є назви мігруючих тварин)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
Після перегляду відео фрагмента , який демонструє деякі форми поведінки тварин, учитель підводить учнів до розуміння того, що поведінка тварин може бути діже різноманітною і пов’язана із задоволенням певних потреб. У ході бесіди учитель повідомляє тему уроку , визначає його мету та завдання ( Слайд № 2 )
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Людина – єдина тварина , що здатна залишатись у дружніх стосунках зі своїми жертвами, яких вона має намір з’їсти , аж до того часу, як вони будуть з’їдені.
Семюель Батлер
( Взаємовідносини між тваринами, поведінка тварин)
Про особливості поведінки кожної тварини можна розповідати дуже багато, але є такі тварини, які своєю поведінкою просто дивують. Наприклад, жаба-повитуха, яка поширена в Західній Європі. У цього виду парування відбувається на суходолі. Самка відкладає ікринки, зібрані у шнури, самець підхоплює їх, намотує собі на стегна та в такому вигляді носить їх на собі до 6 тижнів. На момент виходу пуголовків самець уже перебуває у воді, личинки розривають яйцеві оболонки та виходять у воду. Не менш цікавою є суринамська піпа з Південної Америки. Розмноження піпи — мабуть, одне з найдивовижніших явищ природи. Під час парування самець розмазує ікринки по спині самки та вчавлює їх у покриту слизом шкіру. Ікринки виявляються вкладеними в комірки завглибшки 1 см та 0,5 см у діаметрі, і затягнутими зверху шкірястими кришечками. Перегородки комірок нагадують бджолині стільники, вони багаті на кровоносні судини, що забезпечують постачання зародка поживними речовинами. Приблизно через 80 днів уже повністю сформовані молоді піпи проривають кришечку та залишають тіло матері.
— Яку форму поведінки демонструють ці тварини?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Поведінка — це система взаємозв’язаних реакцій, що здійснюються живими організмами для пристосування до середовища і, зрештою, сприяють збереженню виду. Реакції можуть бути різними: від простих рухів на світло до шлюбних ігор і захисту території.
— Пригадайте, які форми поведінки тварин вам відомі?
(Обговорення відповідей учнів.)
Розгляньте слайд №9 та з’ясуйте , як називаються окремі форми поведінки.
Відповіді учнів : (дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна ( пошук партнерів, батьківська поведінка та турбота про потомство), територіальна , соціальна ) (Слайд № 9)
Учні за матеріалом підручника та додатковою інформацією , підготовленою учнями, мають описати певну форму поведінки тварин.
Завдання для груп: (Слайд № 10)
Група 1: дослідницька поведінка;
Група 2: харчова поведінка;
Група 3: захисна поведінка;
Група 4 : гігієнічна поведінка;
Група 5 : репродуктивна поведінка;
Група 6: територіальна поведінка;
Група 7: соціальна поведінка.
План роботи груп: ( Слайд № 11)
Уважно прочитати текст §45;
Обговорити його в групі;
Обрати найважливішу інформацію;
Обрати спікера для захисту результатів.
Результати спікерів оформлюються у зведену таблицю. Макет таблиці демонструється на слайді № 12 . (Слайд № 12)
Перевірка правильності заповнення таблиці. Демонстрація слайду №13 із правильними відповідями ( Слайд №13)
VІ.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
На слайді наведені приклади та назви форм поведінки, учні мають установити між ними правильну відповідність, провести стрілочку використовуючи курсор та мишку.
Приклади дослідницька
Риба камбала заривається у пісок
харчова
Ластівки будують гніздо
захисна
Щури шукають вхід до лабіринту
гігієнічна
Самці бабки щоденно облітають індивідуальну територію
репродуктивна
Мурахи – листорізи приносять вирізані частини листків у мурашник
територіальна
Горобці «купаються» у піску (грумінг)
соціальна
Керований хоровий спів зелених жаб
Перевірка правильності відповідей учнів (Слайд№15)
Приклади дослідницька
Риба камбала заривається у пісок
харчова
Ластівки будують гніздо
захисна
Щури шукають вхід до лабіринту
гігієнічна
Самці бабки щоденно облітають індивідуальну територію
репродуктивна
Мурахи – листорізи приносять вирізані частини листків у мурашник
територіальна
Горобці «купаються» у піску
соціальна
Керований хоровий спів зелених жаб
1. Для пізнання навколишнього середовища тварина використовує свою дослідницьку активність (+).
2. Павук полює на муху, використовуючи павутину; це можна віднести до харчової поведінки павука (+).
3. Жодним чином тварина не може змінити температуру свого тіла: ні ховаючись від сонця, ні занурюючись у землю (-).
4. Грумінг - це взаємне годування тварин одна одною (-).
5. До прикладів грумінгу у тварин можна віднести чищення пір'я птахами (+).
6. Тварини не можуть користуватися жодним знаряддям для добування їжі, полювання чи побудови житла (-).
7. Ігрова діяльність характерна тільки для молоді свійських тварин собак, котів (-).
8. Насиджування потомства ластівкою - це приклад репродуктивної поведінки (+).
9. До соціальних комах належать мухи і таргани (-).
10. Соціальна поведінка проявляється у групі тварин (+).
11. До функцій ігрової діяльності в лисенят можна віднести підготовку малят до полювання (+).
12. Терміти - соціальні комахи, у яких є розподіл на касти - групи за будовою та функціями (+).
Учні складають запитання з вивченої на уроці теми, щоб поставити його комусь зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання для всіх учнів: опрацювати § 45 підручника , вивчити форми поведінки тварин
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення, або презентацію : «Конрад Лоренц», «Типи угрупувань тварин за К.Лоренцем»
Творче завдання: Користуючись різними джерелами інформації , підготуйте міні-проекти на теми: « Як навчаються пташенята», « Як тварини користуються знаряддями праці» ( Слайд №16)
VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
( Слайд № 17)