Ашык сабак, Басаякты улулар, 7 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ашық сабақтың тақырыбы: Басаяқты ұлулар класы.
Сабақ мақсаты:

Білімділік: Ұлулар типінің басаяқты ұлулар класының табиғаттағы, адам

өміріндегі маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой - өрісін

кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Пәнге деген

қызығушылығын ояту. Еркін сөйлеп, ойын жеткізуге, салыстыра

білуге үйрету.

Тәрбиелік: Жаңа білімді игерте отырып, ұқыптылыққа, табиғатқа деген

сүйіспеншілігін арттыруға тәрбие беру.

Сабақтың типі: Жаңа сабақты игеру

Сабақтың көрнекілігі:Суреттер, Журналдар, оқулықтар, тақта

І Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі: - оқушылармен амандасу

- сыныптың тазалығын тексеру

- сыныптың кезекшілігін анықтау

- оқушыларды түгендеу

- сабаққа дайындықтарын тексеру

Психологиялық дайындық



І топ, ІІ т оп ІІІ топ

Жалпақ құрттар Жұмыр құрттар Буылтық құрттар




Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Қосжақтаулы ұлулар класы

Тапсырмалар беру

І топ,

Жалпақ құрттар


Вен диаг










ІІ топ

Жұмыр құрттар

Дұрыс, дұрыс емес




ІІІ топ

Буылтық құрттар



Ұлулар типі

Дене қуысы

Асқорыту жүйесі

Артқы ішек

Аналь тесігі

Тынысалу жүйесі

Қантарату жүйесі

Сорғыштар



Пайда болған жаңа жүйе туралы қысқаша баяндап жазыңдыр

  1. Жүзімұлу

  2. Айқұлақ





















[pic]












  1. жүзімұлу; 2 – тоспаұлу, 3 – жалаңаш шырышты, 4 – қошқармүйіз


ІІ Негізгі бөлім. Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі

  • Басаяқты ұлулар класы.


Басаяқты ұлулар класы-ең жоғары құрылымды жәндіктер. Бұларда бақалшақ жойылып ктекен,

Тіршілік ортасы- тұзды суларда, оңтүстіктегі теңіздерде, мұхиттарда ғана өмір сүреді. Басаяқты ұлулар өте ірі жәндіктер. Мысалы: тереңсу кальмарының ұзындығы-18 м, мұның 10 м қармалауыштары, қармалауыштарының жуандығы -20см,

Денесі бастан, тұлғадан тұрады.

Ауыз төңірегінде 8-10 қармалауыштары болады. Қармалауыштарының ішкі жағында бірнеше қатар сақиналы сорғыштары болады.

Түрі: -800 жуық түрі бар.






[pic]



.



1. Құмда жасырынып жатқан асшаянды аулайды.


+


2. Су түбінде сағатына 50 шақырымдық жылдамдықпен жүзеді.

+



3.Өзге басаяқтылар сияқты жауынан сиялы сұйықтығын шашып құтылып кетеді.



+

4. Тағам ретінде пайдаланады.

+


+

5.Қармалауыштарының ұзындығы-18 м.

+



6. Аузын жоғары, қармалауыштарын жоғары қаратса, дереу ұйқыға кетеді..



+

7. Көзі адам көздеріне ұқсас.

+



8. Денесі бастан және тұлғадан тұрады.

+



9. Құмға бас бөлігіндегі ойыстан су атқылатады..


+


10. Денесінің артқы бөлігімен раективті қозғалады..


+


11. Шеміршекті бассүйегінде ми орналасқан.

+




4 – сегізаяқ, 5 – кальмар, 6 – каракатица

ІІІ Қорытынды. Бекіту кезеңі


ІІІ Қорытынды. Бекіту кезеңі.



Жұмбақ шешу

Аяғы, тұлға, басы бар, Аяғы бар басы жоқ,

Сыртында сауыт тасы бар. Тұлғасы бар қарны тоқ.

Ойланып көр балалар, Екі жақтау қорғаны,

Шешуін оның табыңдар. Ол болмаса сорлады.

(Ұлу) (Айқұлақ)


Бақалшағы жоқ сыртында,

Үккісі бар ұртында.

Корегін ұстар таяғы,

Арқанға ұқсас аяғы (Сегізаяқ)


IV Үй тапсырмасын беру кезеңі: §45 оқу, 209 беттегі «Біліміңді сына»

V Бағалау. Оқушыларды бағалау.