Жапырақ-өркеннің бүйірлік және жанама мүшесі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


«Теміртау қаласы №9 мектеп – лицейі» КММ











Ашық сабақ

«Жапырақ – өркеннің бүйірлік және жанама мүшесі»







Биология пәні мұғалімі: Ержан А

Сыныбы: 6 «А»







Теміртау 2016 ж

Пәні: Биология

Сыныбы: 6 «А»

Мерзімі: 20.10.2016ж

Сабақтың тақырыбы: «Жапырақ – өркеннің бүйірлік және жанама мүшесі»

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жапырақтың қызметімен, сыртқы құрылысымен таныстыру, жапырақтың жүйкеленуі туралы түсінік қалыптастыру.

Міндеттері: Оқушылардың топтасып, жұптасып, жұмыс жасау дағдыларын дамыту, диалогтық қарым-қатынас орнату, өздігінен іздену, дайындалу қабілеттерін шыңдау.

Күтілетін нәтиже:

-оқушылар жапырақ және одың түрлерін, жапырақтың ішкі құрылысын толықтай біледі.

- оқушылардың өздігінен оқу,іздену дағдылары қалыптасты.

- дәлелдемелер көрсетіп,ашық пікір айтып, ортақ шешімдер жасайды.

- білімдерін өмірде қолдана алуы.

Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер»; «Диалогтік оқыту»; «Оқыту үшін бағалау, оқытуды бағалау»; «Оқытудағы көшбасшылық»; «Сыни тұрғыдан ойлау»; сабақта «АКТ» пайдалану; «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу»

Әдіс-тәсілдер: «Тест сұрақтары»; «ойлан, жұптас, пікірлес»; «ДЖИКСО-1» әдісі;


Сабақ уақы

ты

Кезең,

оның мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау,

оқу үшін бағалау

Ресурстар

5 мин.





























Білу

(5мин)

Кіріспе

Ұйымдас-тыру кезеңі


Топқа бөлу (суреттерді біріктіру)



Сабақтың мақсаты мен міндеттерін, бағалау критерийлерін анықтау















Үй тапсырма

сына шолу.
























Оқушылармен сәлемдесу. (1 слайд)




Мұғалім әр түрлі қиылған фигураларды оқушыларға таңдату арқылы топқа бөледі. (2 слайд)

(1 минут)



Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы, мақсаты...

Топ басшыларына бағалау парақтарын тарату.

(3-слайд)

Мұғалім сыныпқа «Топта нәтижелі жұмыс шығу үшін қандай ережелерді ұстану керек?» деген сұрақ қояды

(4 слайд)

Оқушылардың жауабын тыңдап, интербелсенді тақтада «Power Point» қызметі арқылы «Алтын ережені» көрсетіп, танысуын ұсынамын.


  • Ынтымақтастықта болу;

  • Тыныштық сақтау;

  • Уақытты тиімді пайдалану;

  • Топтық жұмыста белсенділік таныту;

  • Бірлесіп жұмыс істеу;

  • Сыни тұрғыдан ойлау;

  • Бір-бірінің пікірін тыңдау;

  • Үйрену, үйрету, көмек көрсету;

  • Өз ойын еркін жеткізу, ортаға салу;

  • Жаңа білімді меңгеру;

  • Әрқашан әділ болу.


Сыныптың білім деңгейін анықтау. (6-слайд)


І нұсқа

1. Кіндік тамыр жүйесіне жататын өсімдіктер:

а)арпа ә)пияз б) асбұршақ

2. Шашақ тамыр жүйесіне жататын өсімдіктер:

а) күріш ә) асқабақ б) күнбағыс

3. Жем тамырлы өсімдіктер:

а)қызылша ә)орамжапырақ б)картоп

4. Түйнек тамырлы өсімдіктер:

а) нарғызгүл ә)кипарис б) плющ

5. Негізгі тамырдың жан-жағынан таралатын тамыр:

а)қосалқы тамырлар ә)жанама тамырлар

ІІ нұсқа

1. Сабақ немесе жапырақтан өсіп шығатын тамыр?

а. негізгі ә. қосалқы с. Жанама

2. Ауа тамыры қай өсімдікте кездеседі?

а) орхидея ә) үнді фикусы б) батат

3. Паразитті тіршілік ететін өсімдіктердің тамырлары қалай аталады?

а) жемтамырлар ә) ауа тамырлар б) емізік тамырлар

4. Тамырдың тамыр бөліміне кірмейтін бөлігі:

а) өсу ә) өткізу б) тамыр оймақшасы

5. Үнді фикусында кездесетін тамыр түрөзгерісін анықта:

а) түйнекті тамыр ә) ауа тамыр б) тіреу тамыр


Оқушыларым да жылы шыраймен мұғаліммен сәлемдеседі.


Оқушылар мұғалімнен ұсақ қағаз қиындыларын алады. Топқа бөлінеді.


Оқушылар өз міндеттерін ортаға салып талқылайды. Оқытудың мақсатын анықтайды. Бағалау критерийлерімен танысады. .


Оқушылар топтық жұмыста сақталуға тиісті ережелерді айтып, өз пікірлерімен бөліседі. Мұғалімнің көрсеткен «Алтын ережесімен» салыстырады. Ережені бекітеді.










«Тест сұрақтары»


Әр оқушы тест сұраққа жауап береді. Жауаптарын жұпта алмасу арқылы тексереді. Топ басшысы бағалау парағына оқушылар бағаларын қойып шығады.





Жарайсыңдар!










Бәрекелді, жарайсыңдар!




Топ басшыларын сайлайды










[pic]

Топ басшысы бағалау парағына жауап берген оқушыларға тиісті бағаларын қояды.


Бәрекелді!

[pic]


Топқа бөлу үшін қажет сурет қиындылары,








Power Point, АКТ






Интербелсенді тақта










«Тест сұрақтары»



Интербелсенді тақта




















Түсіну (5 мин)

Мағынаны тану сатысы


1 «ДЖИГСО» әдісі (8 слайд);

Жұмысшы топ: Алдымен алдарыңызға қойылған түстер бойынша (4 түрлі түс)жұмысшы топтарға бөлініп алайық. Сіздерге жаңа тақырыптың бір бөлігі таратылады. Мәтін бөлігін оқып өз топтарыңызда талқылаңыздар. Талқылауға аз ғана уақыт беріледі.

Жанұя топ: Ал енді сабақ басында бөлінген бастапқы топтарыңызға қайта келіп, қолдарыңыздағы мәтін бөліктерін құрастырыңыздар. Толық сабақ мазмұнымен танысыңыздар.


Топтарға мәтін бөлігін өзара талқылайды.

Әр топ өздеріне берілген бөліктер қиындыларынан мәтін құрастырады. талқылайды.


Мадақтау.


Кәнеки, қошемет көрсетейік!


Бәрекелді!

Өте жақсы,керемет!



Жарайсыңдар!




Сурет қиындылары,



Топ ұстанымы

Қолдану

(10 мин.)



«Постер» (9-10 слайд)

Түсінгендерін анықтау.Төрт топ өз топтарына оралып: өз топтарына тиесілі тақырыбы бойынша «постер» құрдыру. Дайындауға 10 минут уақыт беріледі.


Әр топ постер құрастыруға ат салысады

Смайликтер


Қол шапалақтап, қошеметтеу, мадақтау.

Постерлер, маркерлер, фломастерлер,

оқулық

Талдау (10 мин)











Жинақтау

(5 мин)










Бағалау(3мин)













































Қорытынды

Зертханалық жұмыс№9






















Рефлексия

2мин







Үйге тапсырма беру(1мин)

Әр топ өз ішінен бір спикер сайлап, жұмыстарын қорғау тапсырылады. Жұмысты қорғау барысында спикер тақырыпқа қатысты сөздік қорды тиімді және дұрыс пайдалануы тиіс (10 минут)

Оқушылардың іс-әрекеттерін бақылап, топта жұмыс жасағандарын қадағалайды.

Барлық оқушылардың жұмысқа қатысуын бақылау керек.

Сабаққа қатысып отырған оқушыларды қадағалап, бақылайды.





№10 зертханалық жұмыс.
Тақырыбы: Жапырақтың сыртқы құрылысымен танысу
МАҚСАТЫ:
ҚҰРАЛ-ЖАБДЫҚТАР: ұлғайтқыш әйнек, әртүрлі өсімдіктердің жапырақтары, кеппешөптер
ЖҰМЫС БАРЫСЫ
1. Алдарыңа берілген кеппешөптерді мұқият қара
2. Өсімдіктердің жапырақтарына назар аудар
3. Кеппешөпте берілген өсімдік жапырағының суретін сал және оның сыртқы құрылысын сипаттап жаз.




Бағалау ( 12слайд)

1. Критерийлер бойынша бағалап отырған топ басшылары әр оқушының қорытынды бағасын айтады. (Топтар бір-бірлері туралы пікірлерін айтады)

(2 минут)

Бағалау парағы:












Мұғалім қойылған бағаларды журналға және күнделікке қояды.

Тақтада ағаш суреті жабыстырылған. Алдарыңа жапырақ суреті берілген. Егер сабақты толығымен түсінген болсаңыздар жапырақты ағаш бұтақтарына, жартылай түсінсеңдер жапырақты ағаш діңіне, түсінбеген болсаңыздар жапырақты тамыр тұсына жабыстырыңыздар.(1-2 мин)





ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: §16; 59 бет «Біліміңді сына» тапсырмалары






Оқушылар постерді тақтаға шығып қорғайды.








Зертханалық жұмыс жазады.













Топтар жұмысы туралы пікірлерін айтады.


Оқушылар ағашындағы бейнелер арқылы өздерінің не үйренгендеріне байланысты бүгінгі сабақта қай жерде тұрғандарын белгілейді.






Оқушылар күнделіктеріне жазады


Смайликтер

бағалау парағы,

бір-біріне қошемет

























«Жиынтық бағалау»..


Смайлик тарату


[pic]







мадақтау,

топпен бағалау





Түрлі-түсті стикерлер.


оқулық









Зертханалық жұмыс дәптері, оқулық, кеппешөптер











Бағалау парағы


интербелсенді тақта.











Емен ағашының суреті салынған плакат, жапырақтар