Сіңір созылғанда, буын шыққанда, сүйек сынғанда көрсетілетін алғашқы көмек

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



САБАҚ: №25

Сіңір созылғанда, буын шыққанда және сүйек сынғанда көрсетілетін алғашқы көмек.

Мектеп: № 47 М.В.Ломоносов атындағы мектеп - лицей

Күні: 02.12.2016жыл

Мұғалімнің есімі: Жансариева Жансая Серікханқызы

СЫНЫП: 8 «А,Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )

Сіңір созылғанда, буын шыққанда және сүйек сынғанда көрсетілетін алғашқы көмек туралы сипаттайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Сіңірдің созылуы кезінде көрсетілетін алғашқы көмек туралы сипаттайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Сіңірдің созылуы кезінде және буын шығуы кезінде көрсетілетін алғашқы көмек туралы сипаттайды.

Кейбір оқушылар:

  • Сіңірдің созылуы кезінде, буын шығуы кезінде, жамбас сынуы кезінде көрсетілетін алғашқы көмек туралы сипаттайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Сіңірдің созылуы кезінде, буын шығуы кезінде, жамбас сынуы кезінде көрсетілетін алғашқы көмек туралы сипаттайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сіңір, сүйектің сынуы, морт сыну, шытынап сыну, сіңірдің созылуы, буынның шығуы, шендегіш,т.б

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіңірдің созылуы кезінде, буын шығуы кезінде, жамбас сынуы кезінде көрсетілетін алғашқы көмек туралы не білесіз?

Сіз неліктен ......... екенін айта аласыз ба ?

Қарт адамдардың сүйегі морт сынғыш келеді себебін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Сіңір созылғанда, буын шыққанда және сүйек сынғанда көрсетілетін алғашқы көмек.

Алдыңғы оқу

Өмірде естіп, көріп білгендеріне ғана хабардар

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Баста

луы

12 мин

3 мин



5мин




















4 мин






І.Ұйымдастыру кезеңі

1.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

2.Топқа бөлу (Мозайкалар арқылы топқа бөлінеді)


ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

«Лездеме сұрақтар»

1.Қаңқа дегеніміз не және ол неше бөлімге бөлінеді?

2.Омыртқа жотасы неше бөлімге бөлінеді?

3.Тұлға қаңқасын құрайтын сүйектерді ата?

4.Сүйектердің қандай түрлері бар?

5.Омыртқа жотасының иілімдерінің қандай маңызы бар?

6.Адамда омыртқалар саны нешеу?

7.Адамда қабырғалар саны нешеу?

8.Кеуде торы қандай сүйектерден құралады?

9.Бас қаңқасы қандай бөліктерден тұрады?

10.Иық белдеуі қандай сүйектерден тұрады?

11.Қолдың еркін қозғалатын сүйектерін ата?

12.Жас нәрестенің маңдай тұсы неліктен көпке дейін бүлкілдеп тұрады?

13.Аяқ қаңқасына жататын сүйектерді ата?

14.Омыртқа жотасының қисаюы қандай себептерге байланысты?

15.Жамбас белдеуін құрайтын сүйектерді ата?


Бағалау: сұраққа жауап берген оқушыны фишка арқылы бағалау


ІІ. «Миға шабуыл» суреттер көрсету: «Жарақат алған адамдар»

1.Суреттен нені түсіндіңіздер?

2.суреттегі адамдар қандай жарақат алған?


Бағалау: дұрыс жауап айтқан оқушыны мадақтау арқылы бағалау

Қима қағаздар

Жұмыс дәптері

Интербелсенді тақта


















Фишкалар







Орта

сы

22мин





10мин






3 мин


1мин




6 мин








2 мин


Жетістік критерийлері

1. Сіңірдің созылуы кезінде, буын шығуы кезінде, жамбас сынуы кезінде көрсетілетін алғашқы көмек туралы сипаттайды


ІІІ. Топтық жұмыс

«Ақпараттар алаңы»

І топ:Сіңірдің созылуы

ІІ топ: Буынның шығуы

ІІІ топ: Жабық сыну


Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша бағалау жүргізіледі


Кері байланыс:

1.Шағын топта бірлесіп жұмыс жасауда не қызықты болды?

2.Бірлескен жұмыс барысында жағымды ахуал орнады ма?


IV .Жұптық жұмыс:

«Дейін, кейін» кестесі








Бағалау: дайын үлгі арқылы жұптар арасындағы бағалау жүргізіледі

Слайдтар

Сурет

қосымша мәліметтер

плакат, стикер, маркерлер, қайшы,түрлі –түсті қағаздар

Биология 8сын

Р.Әлімқұлова

Р.Сәтімбеков.

А.Соловьева

Бақылау парақшалары


стикер

Үлестірме парақшалар

Аяқта

луы


11мин

8мин










































2 мин






1 мин

V.Жеке жұмыс:

Кеңейтілген тапсырма:

1 тапсырма

Ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіріңіз

1. Сіңірдің созылуы- сүйек сынықтары қан тамырларын, бұлшықеттерді, теріні жарақаттайды

2. Буынның шығуы- сүйектің сынған жерінде шытынаған сызат пайда болады

3..Жабық сыну- шалт қимылдағанда буындағы сүйектердің дұрыс қозғалмауынан

4. Ашық сыну - адам жығылғанда, ауыр зат көтергенде немесе ебедейсіз қимылдағанда сүйек басының таюы



2 тапсырма

Термин сөздердің анықтамаларын жазыңыз


1. Сіңірдің созылуы-

2. Буынның шығуы-

3. Жабық сыну-

4. Ашық сыну-



3 тапсырма

Бүгінгі тақырыпқа қатысты ұғымдар мен термин сөздердің анықтамаларын жазыңыз


1.

2.

3.

4.



Бағалау:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы» мұғалім тарапынан сыныптан тыс бағалау

VI. Рефлексия: Оқушылар өз ойларын жазып, шолиер табақшасына салады .
1-ші табақша: Білу
2-ші табақша: Түсіну
3-ші табақша: Қолдану

VII. Үйге тапсырма

§24 оқу . Тақырып соңындағы деңгейлік сұрақтарға жауап беру.Кестені толтырып келу

Үлестірме парақшалар













































Шолиер табақшасы

стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ- мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

  • Үй тапсырмасын сұрау

«Лездеме сұрақтар» стратегиясы

  • Топтық жұмыс

«Ақпараттар алаңы» стратегиясы

  • Жұптық жұмыс

«Дейін, кейін» кестесі

  • Жеке жұмыс

«Кеңейтілген тапсырма» стратегиясы

  • «Фишкалар» арқылы бағалау

  • «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау

  • Дайын үлгі жауап арқылы жұптар асарасындағы бағалау

  • «Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы» мұғалім тарапынан сыныптан тыс бағалау

  • Дүниетану

  • Слайдтар

  • Ынтымақтастық орнатады

  • Бір-бірінің құнды пікірлерін тыңдай біледі

  • Өзара жағымды қарым қатыс орнатады

  • Ортақ тіл табысады

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:



Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



























Мүше немесе жүйке

парасимпатикалық

симпатикалық

Мидың тамыры

тарылады

кеңейеді

Көз қарашығы

тарылады

кеңейеді

Сілекей безі



Шеткі артерия тамырлары

тарылады

кеңейеді

Аша кеңірдек

тарылады

кеңейеді

Жүректің жиырлуы

баяулайды

жылдамдайды

күшейеді

Тердің бөлінуі

азяды

Көбейеді

Асқазан

Қазғалыс белсенділігі күшейеді

Қазғалыс белсенділігі

баяулайды

Бүйрек үсті безі

гормон бөліну азяды

Гормон бөліну күшейеді

Қуық

жырлады

босаңсиды





























Ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіріңіз

1. Жылқы - сүтқоректілер класының көнтабандылар

отрядына жататын күйіс қайыратын жануар

2. Қой – сүтқоректілер класының жұптұяқтылар

отрядына жататын күдір тұқымдастар өкілі.

3. Түйе – сүтқоренктілер класы жұптұяқтылар отряды-

ның күйіс қайыратындар тобы

4. Сиыр - сүтқоректілер класы тақтұяқтылар отрядының

өкілі





















САБАҚ: Мектеп:

Күні: Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: Қатысқандар саны: Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты(мақсаттары)

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсат Оқушылар:

... (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік

бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Алдыңғы тақырып

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Ортасы

Аяқталуы

Қосымша ақпарат

5

Саралау– Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

  

Рефлексия

Сабақ/ оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

6