Тема. Вплив людської діяльності на атмосферу, гідросферу, літосферу.
Мета: розширити й систематизувати знання, учнів про сучасні екологічні проблеми, їх вплив на стан навколишнього середовища, розвивати навички усного та письмового спілкування, вміння користуватися комп'ютерними джерелами; удосконалити вміння спостерігати та порівнювати; здійснювати природоохоронні дії: формувати почуття прекрасного, виховувати екологічну культуру, бажання брати участь у природоохоронній діяльності.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань
Обладнання: відеопосібник «Загальна біологія», мультимедійні презентації «Вплив людської діяльності на атмосферу, гідросферу, літосферу», «Природа в об’єктиві», документальний фільм «Земля», «Плач Землі», таблиця «Знаки екологічної безпеки», мультимедійний проектор, ноутбук.
Ми не успадкували Землю
у наших батьків –
ми взяли її в борг
у наших дітей.
(В. І. Вернадський)
План уроку
І. Організаційний момент
Рефлексія
ІІ.Актуалізація опорних знань
Читання й аналіз притчі
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання - відеоролик «Земля»
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1.Вступне слово викладача (аналіз схем «Джерела забруднення» і «Вплив хімічних забруднень»).
2.Виступ захисників проектів:
а)забруднення атмосфери;
б)забруднення гідросфери;
в)забруднення літосфери.
3.Мозковий штурм(стан екології в м. Полтава).
V. Узагальнення й систематизація знань
1.Документальний фільм «Плач Землі»;
2.Вправа «Знайди вихід» .
VІ. Підведення підсумків уроку
Фотовиставка «Природа в об’єктиві»
VІІ. Повідомлення домашнього завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент [pic]
Валеологічна вправа «Рефлексія»
Викладач. Порівняйте свій настрій із явищами природи.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Викладач. Читання й аналіз притчі(музичний супровід)
Джерело
Один подорожній мандрував країною. Він зупинявся біля джерелець, щоб напитися прохолодної води та збирав лісові дари, щоб утамувати голод.
В одних місцях джерела були охайні, чисті й доглянуті, природа яскрава і багата на ягоди, гриби та птицю, а в інших — струмки і джерела замулені, засмічені так, що напитися з них було неможливо, а ліси чорні і брудні. Тоді він, спраглий та голодний, прямував далі.
Якось дорога привела його до великого селища, у якому люди не мали чистої води. Вода в криницях була каламутною і неприємною на смак та запах, а діти і дорослі через це часто хворіли.
Задумався подорожній і вирішив допомогти селянам. Він обійшов околиці і побачив у долині біля лісу замулене висохле джерело, зарослий брудний ставок, біля якого — купа гною та сміття. Тоді він узявся розчищати джерело. Люди з осторогою поставилися до цього задуму, ніхто не вірив, що від того, що вони кидали сміття на околиці, замулилося джерело, а через замулене джерело вода в селищі стала каламутною.
Подорожній працював день, другий, третій. Розчищене джерельце задзюрчало прозорою водою. Деякі селяни почали працювати разом із подорожнім, і справи пішли швидше. Вже за тиждень джерело було розчищене, а незабаром і вода в криницях стала чистішою, її рівень піднявся, адже джерело насправді живило криниці.
Утомлений мандрівник вирушив далі, та слава про його діяння бігла попереду нього, і в кожному селі його радо зустрічали й нерідко просили поради: «Як зберегти воду чистою, природу — недоторканою і прекрасною, а сади і землі — родючими?» Він відповідав коротко: «Працьовитими руками і добрим серцем...»
Проблемне питання
? Як ми повинні оцінювати вплив людства на функціонування всієї біосфери?
(оголошення теми, мети уроку) [pic]
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Вступне слово викладача
Нащадки ніколи не простять нам спустошення землі,
зневаги над тим, що по праву належить не лише нам, але і їм».
(І. Чайковський.)
Людство перебуває на порозі екологічної кризи. Земля — маленька куля у Всесвіті. І це єдине місце, в якому людство може вижити або загинути. Територій, яких не торкнулася б екологічна біда, наразі немає. «Людина давно втратила здатність передбачати і пророкувати. Вона знайде свій кінець, зруйнувавши Землю», — сказав Альберт Швейцер.
У чому причина екологічних проблем?
Стверджують, що у всіх бідах винна хімія. Проте хімія належить до тих наук, які від початку свого зародження покликані творити добро, але в руках духовно спустошених особистостей вона перетворилася в грізну зброю проти людства і всього живого на планеті. І не так важливо, про що йдеться — про вибухові речовини чи хімічну зброю, мінеральні добрива чи пестициди, кислоти чи інші хімічні речовини, — навіть найбезпечніше з них можна використати, щоб нашкодити людині. Хімічні виробництва — не прокляття людству і не злочинна вигадка вчених, без них уже просто не обійтися. Тому в екологічних бідах, що звалилися на людство, винна не хімія, а люди, яким бракує про неї знань.
Неужто завтра замрут моря?
Умолкнут птицы, застынут сосни?
Уже не сможет взойти зоря
И спросит небо: неужто поздно?
В.Берестов
На порозі XXI століття екологічна катастрофа дедалі більше загрожує населенню Землі. Загинуло сотні малих рік, деградують Чорне та Азовське моря, перетворюються на брудні «відстійники» дніпровські та решта водосховищ. Задихаються від промислових і транспортних забруднень міста, знищуються ліси, деградують орні землі. Як домоклів меч нависла над Україною, а може над цілим світом, Чорнобильська АЕС. Смертність населення України перевищує народжуваність — під загрозою перебуває весь генофонд нації. Першим і одним із найважливіших кроків для охорони природи є правильне встановлення джерел забруднення і причин їх утворення.
Аналізує схеми «Джерела забруднення» і «Вплив хімічних забруднень» (Презентація «Вплив людської діяльності на атмосферу, гідросферу, літосферу») [pic]
Викладач. Давайте проаналізуємо, що відбувається з природою в результаті необдуманого господарювання людини. Головною метою нашого уроку є активна природоохоронна діяльність, тому пропоную вам обговорити і знайти оптимальні рішення щодо джерел виникнення та усунення деяких екологічний катастроф:
Зараз ми розглянемо три аспекти екологічної проблеми: забруднення атмосфери, гідросфери, літосфери.
Учні по черзі захищають проектні роботи.
Доповіді учнів
Група 1 «Хмаринка» аналізує наслідки забруднення атмосфери, та знайде вихід з даної ситуації (Презентація «Вплив людської діяльності на атмосферу»
[pic]
[pic]
Учень. Повітряна оболонка Землі — атмосфера є однією із головних умов життя. Без їжі людина може обійтися місяць, без води — тиждень, а без повітря не проживе і двох хвилин.
Атмосфера має величезне екологічне значення. Вона захищає живі організми від убивчого впливу космічного випромінювання і ударів метеоритів, регулює сезонні коливання температур, є носієм тепла і вологи. Для деяких організмів (бактерій, комарів, птахів тощо) атмосфера є основним середовищем існування. Проте на Землі уже практично не залишилося такого місця, де повітря було б чистим і якісним, а в деяких промислових центрах стан атмосфери став вельми загрозливим для здоров'я людини.
Джерела забруднення атмосфери такі:
1. Хімічні і металургійні підприємства.
Лісові пожежі.
Транспорт.
Електростанції.
Спалювання сміття і міських відходів.
Усього налічується понад 500 шкідливих речовин, що забруднюють атмосферу.
Побутове забруднення:
Використання аерозолів, старих холодильних установок (випари фреону) та миючих засобів із хлором(випари хлору), що руйнують озоновий екран;
Спалювання сміття та опалого листя(виділення вуглекислого газу, спалювання кисню, інших шкідливих речовин); вихлопи автотранспорту(вуглекислий і чадний гази, інертні гази, пил), що формують смог;
Вирубування дерев (наприклад, ялинок на Новий рік).
Найбільш забруднені міста – Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Донецьк.
Райони радіаційного забруднення – центральні та північні райони України.
Народна мудрість свідчить: «Здорове суспільство — здорова держава». Лікарі давно б'ють тривогу, що ріст забруднення повітря призводить до погіршення самопочуття людини. Часто виникають різні захворювання: інфаркт, головний біль, застуда, астма, сліпота, малокрів'я. Тому девізом усіх людей мають стати слова Р.Роллана: «Перший обов'язок того, хто хоче стати здоровим, — очистити повітря навколо себе».
Група 2 «Крапелька» - розповідає про особливості забруднення гідросфери й запропонує шляхи розв’язання даної проблеми.(Презентація «Вплив людської діяльності на гідросферу»
[pic]
Учень. Гідросфера, або водна оболонка Землі — це океани, моря, льоди полярних районів, ріки, озера і підземні води. Основними джерелами води для людей є річки. Прісна вода потрібна для пиття, сільського господарства, промисловості, виробництва електроенергії, рибальства, транспортних перевезень, відпочинку.
У багатьох країнах світу простежується нестача, поступове знищення і забруднення джерел прісної води.
Основним поставником води для України є Дніпро, а також Дністер, Дунай, Південний Буг, Тиса, Прут та їх притоки. Близько 90% населених пунктів України розміщені в долинах цих річок, екологічний стан яких викликає неабияку тривогу. В Україні близько 20 тис. малих рік зникло, а це призводить до деградації великих річок.
Стан Світового океану нині теж незадовільний. Його забруднення, переважно річками, щорічно становить 320 млн т заліза, 6,5 млн т фосфору, 200 тис. т олова, 1 млн т вуглеводнів, 5 тис. т живого срібла (ртуті). Близько 1/3 мінеральних добрив, які заносяться в грунт, вимиває із нього дощ і виносять річки у Світовий океан. . Вельми забруднюють Світовий океан нафта і нафтопродукти, їх щорічно потрапляє в нього 5—10 млн т, в основному внаслідок утрат під час добування нафти з морських місцезнаходжень, аварій танкерів. Величезні нафтові плями розносять морські течії і вітри далеко від місця аварії, забруднюють побережжя, є причиною загибелі тисячі тюленів, морських птахів, риб.
Основними джерелами забруднення є:
• кислотні дощі, що утворилися в результаті взаємодії хімічних речовин із водяною парою;
дощ і сніг, що несуть забруднення з атмосфери, перетворюючи їх у брудні стоки, насичені радіоактивними та отруйними речовинами;
міські стічні води, що несуть фекалії, синтетичні миючі засоби, мікроорганізми;
промислові стічні води (промивні, охолоджуючі, абсорбентні води, які використовують підприємства);
стічні води з полів, насичені хімікатами, гноєм, сечовиною тощо.
Найбільш забруднені річки Дніпро, Дунай
80% усіх хвороб і одна третя смертей спричинені через використання забрудненої води.
Група 3. «Зелений паросток» наголошує про джерела забруднення ґрунту й пропонує розв’язання екологічної проблеми.(Презентація «Вплив людської діяльності на літосферу»
Учень. Літосфера — зовнішня тверда оболонка Землі, куди входить уся земна кора з частиною верхньої мантії, складається з осадових, магматичних і метаморфічних порід.
Загальна характеристика літосфери
1. Літосфера є джерелом отримання корисних копалин.
На її поверхні живе більшість рослинних і тваринних організмів, у тому числі й людина.
Є одним з основних об'єктів антропогенної діяльності.
У верхній частині континентальної земної кори розвинені ґрунти.
Ґрунти — самостійний природний органо-мінеральний продукт, що виник на поверхні Землі внаслідок тривалого впливу біотичних, абіотичних і антропогенних факторів.
У межах літосфери періодично відбуваються фізико-географічні процеси (зсуви, селі, обвали, ерозії), які мають велике значення для формування екологічних ситуацій у різних регіонах планети.
[pic] [pic]
На початку XVIII ст. людина використовувала 26 хімічних елементів, на початку XX ст. — 59, сьогодні — 80. 10% мінеральної сировини, що добувається з надр планети, перетворюється на готову продукцію, 90% — забруднює довкілля.
Сьогодні, на жаль, запаси та якість ґрунту істотно зменшилися через господарську діяльність людини. Більше 6 млн га врожайних земель, пасовищ і гірських луків у світі щорічно перетворюються на пустелі. Майже 11 млн га вологих тропічних лісів, надзвичайно важливих для життя біосфери, щорічно зникають.
Райони промислової вирубки лісів - західні райони України.
Джерелами небезпек є:
житлові та побутові приміщення (забруднювачі — сміття, харчові відходи, фекалії, мийні засоби тощо);
промисловість (забруднювачі — метали, ціаніди, бензол, фенол, скипидар, шлак, сажа, сполуки сірки, хлору, ртуті тощо);
сільське господарство (забруднювачі — мінеральні добрива та отрутохімікати, зокрема пестициди, гербіциди, ДДТ, нітрати, нітрити тощо);
транспорт (забруднювачі — свинець, вуглеводні, сполуки нітрогену, сульфуру, карбону, бензопірен, бензин тощо).
Інтерактивна вправа Мозковий штурм (стан екології в м. Полтава.)
Забруднення атмосфери викидами промислових підприємств, транспорту;
Забруднення криниць, річки Ворскла;
Звалища смітників;
Вирубування дерев;
Проблеми очисних споруд;
ІV. Узагальнення й систематизація знань
Викладач. Людське суспільство пристосувалося до життя з комфортом і зручностями, тому доволі часто захистити довкілля не вдається, бо доводиться обирати між шкодою середовищу та людськими благами. Отже, важливо навчитися знаходити вихід, маючи вкрай протилежне ставлення до ситуації. Давайте спробуємо. (Документальний фільм «Плач Землі»)
Вправа «Знайди вихід»
Учням зачитуються два протилежні твердження. Вони пропонують варіанти найефективнішого розв'язання проблеми.
[pic]
1. Вибір побутової техніки.
А. Побутова техніка та електроніка китайського виробництва коштує дешево, тому є доступною і популярною.
Б. Побутова техніка та електроніка нового покоління коштує дорожче, вона якісна й енергоощадлива, але не всім доступна по ціні.
(Можливі варіанти відповідей. На сучасній якісній побутовій техніці стоять знаки її економічності та енергоощадливості, а також позначено підвищені екологічні вимоги виробника у формі зеленого прапорця чи іншої позначки. Зробивши вибір на користь такої техніки, ви сприятимете збереженню довкілля. Така техніка слугуватиме довше, має гарантійний термін експлуатації не менше ніж один рік. Дешева техніка є нерідко одноразовою, оскільки її ремонт коштує до 80 % вартості. Вона виготовлена з дешевих, неякісних матеріалів, які часто є шкідливими для здоров'я. Користування нею неощадливе, тому ви платитимете більше за електроенергію тощо.)
2. Запах дезодоранту й атмосфера.
А.Використання аерозолів — загроза руйнування озонового шару атмосфери.
Б. Аерозолі приємно пахнуть і захищають від неприємного запаху поту.
(Можливі варіанти відповідей. Необхідні знання про значення озонового екрану; вміння розпізнавати позначки на флаконі, що вказують на екологічну безпеку використання дезодорантів; заміна аерозолів кульковими дезодорантами або парфумами, виготовленими з натуральних складників; використання мила або гелів для тіла; лікування надмірної пітливості тощо.)
3. Вибір упаковки.
А.Пластикові пляшки не можна спалювати, вони не гниють і є забруднювачами довкілля.
Б.Пластикові пляшки — дуже зручна і легка тара для використання в промисловості та побуті.
(Можливі варіанти відповідей. Вторинна переробка одноразової сировини; окремі контейнери для сміття; заміна пластикової тари на багаторазову скляну або одноразову картонну; впровадження штрафів за викидання пластику; заборона спалювання; заборона використання; модифікація пластику на такий, що розкладатиметься в ґрунті; проведення роз'яснювальної роботи серед людей тощо.)
4. Миючі засоби.
А. За допомогою миючих засобів легко позбутися жиру на посуді та бруду на тілі й у ванній.
Б. Хімічні миючі засоби — джерело забруднення води та ґрунту шкідливими речовинами.
(Можливі варіанти відповідей. Миючі засоби повністю не змиваються з поверхні посуду і шкіри, всмоктуються в організм, спричиняючи шкоду і викликаючи алергії та інші хвороби; миючі засоби слід використовувати, не перевищуючи дозування відповідно до інструкції; посуд можна мити за допомогою соди, попелу, борошна, солі чи гірчичного порошку, а тіло милом; хімічні підприємства — одні з основних забруднювачів повітря і води, зменшення виробництва цих речовин сприятиме збереженню довкілля тощо)
5. Автозаправна станція.
А Заправка біля твого будинку — це зручно для власника автомобіля, до того ж на заправці є магазин.
Б Від автомобілів, які приїжджають на заправку, — шум і вихлопи. Це шкідливо для здоров'я.
(Можливі варіанти відповідей. Дотримання відстані не менш ніж 200 м від житлового будинку; зелені насадження між заправкою та будинком; розташування заправки з іншого боку будинку, подалі від грального майданчика; наявність огорожі; контроль чистоти території заправки власниками, підвищення якості бензину та дизельного пального.)
V. Підведення підсумків уроку
Викладач. Сьогодні ми вели мову про екологічні проблеми, що постали перед населенням України на кінець XX — початок XXI ст. Людська діяльність нині різко суперечить із довкіллям — середовищем власного життя. А це не може не загрожувати існуванню самої цивілізації. Рідна природа — це прекрасний великий дім, у якому людина має бути дбайливим господарем, і не забувати про те, що вона є частиною природи. І саме природі вона має завдячувати своєю могутністю і своїм існування. Довкілля — природний капітал, без якого неможливий розвиток і задоволення потреб людини, створення комфортних умов для її існування. Вихід із критичної ситуації, що склалася, можливий єдиний: реалізація в глобальних масштабах самообмеження, ресурсозбереження й впровадження нових технологій природокористування, які б не суперечили законам нормального життя екосистем біосфери.
[pic] [pic]
[pic]
Я думаю, що треба на Землі
Не тільки краплинки маленькі зберегти…
Все на Землі, все треба берегти -
І птаха, й звіра, і оту тварину.
Не чванься тим, що цар природи ти.
Бо, врешті, ти - лише її частина.
VІ. Повідомлення домашнього завдання
Вивчити параграф 67, створити за бажанням проект на тему «Використання людиною природних ресурсів» [pic]
Використана література
Аксенова М. Енциклопедія для дітей. Біологія. — М.: Аванта +, 2001.
Білявський Г.О. та /«.Основи екологічних знань. — К.: Либідь, 1995.
Горяна Л., Хрутьба В. та ін. Екологічна освіта та виховання учнівської молоді. — К.: Основа, 2003.
Енциклопедія для дітей. Екологія. — М.: Аванта +, 2005.
Загальна біологія:[ Підруч. Для учнів 10-11 кл. серед. загальноосвіт. шк.] /М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Верес, Г. Г. Балан та ін. - К.:Генеза, 2000. -464с.:іл.
Згуровська Л. Крим. Природознавча книга. — Сімферополь: Бізнес-інформ, 2001.
Зимівець Н. та ін. Твоє життя — твій вибір: Навч.-метод. посіб. — К., 2002.
Ігри для дорослих. Інтерактивні методи навчання. - К.: Шк. світ, 2005.
Людина і біосфера: Метод, матеріали / Упор. В.Мишкіна. — К.: Шк. світ, 2005.
Резніченко В. Цікава біологія. — Кам'янець-Подільський: Аксіома, 2005.