САБАҚ: Ішкі, сыртқы және аралас секреция бездері. Эндокриндік жүйе. Гормондардың қасиеттері, мүшелер жұмысын реттеудегі маңызы. Бүйрек үсті бездерінің гормондары: адреналин, норадреналин, олардың қызметі. Гипофиз. Өсу гормоны. Гипофиздік ергежейлілер мен алыптар. | МЕКТЕП: «Ханарық жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Күні: 29. 09. 2015 жыл | Мұғалімнің есімі: Каратаев Адхам |
СЫНЫП: 8 | Қатысқандар саны: 21 | Қатыспаған саны: 4 |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Адам ағзасындағы бездерді айта алу. Әр бір бездің бір - бірінен айырмашылығын түсіну. Гормондар, олардың түрлерін, қасиеттерін білу. Гипофиз, оның гормондарының әсерінен болатын өзгерістерді түсіндіре алу |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
Гормон қандай зат, қайдан бөлінеді, қандай қызмет атқаратынын біледі. Гипофиз неше бөліктен тұратынын, әр бөліктің қызметін жеке - жеке талдап айта алады.
|
Тілдік мақсат | Оқушылар |
Эндокрин аппарат, гипофиз, эпифиз, тимус, гормон, гипоталамус, соматотропин, меланин, акромегалия, гигантизм сөздеріне түсіндірме бере алады
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Эндокрин аппарат, гипофиз, эпифиз, тимус, гормон, гипоталамус, соматотропин, меланин, акромегалия, гигантизм. |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Эндокрин аппарат, гипофиз, эпифиз, тимус, гормон, гипоталамус, соматотропин, меланин, акромегалия, гигантизм. |
Сіз неліктен . . . екенін айта аласызба? |
Не себепті эндокрин аппарат деп аталады? Гормон деп неге айтамыз? Ұйқы безі мен жыныс бездерін аралас бездерге жатқызу себебін түсіндіріңдер? Акромегалия қандай ауру, емдеуге болама? Меланин не? Әдетте спортпен шұғылданатындардың көбінің бойы ұзын болады, олардың гипофиз гормонына қатысы барма? Толық түсінік беріңдер.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Эндокрин аппарат - ( [link] 'Akros'— аяқ - қол суйектері; mega - үлкен) |
Алдыңғы оқу | 1.Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне сүйену; 2. Оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
Басталуы (2 мин) (Кіріспе)
(3 мин) | а) Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылар «Шаңырақ» шаттық шеңберін құрып, дөңгеленіп, қол ұстасып тұрады және тақтадағы өлеңді бірге оқиды. Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық. Уықтар боп иіліп, Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық. б) Топқа біріктіру. Сыныпқа «Эндокриндік жүйе», «Гормон», «Гипофиз» «Адреналин», - деген мәтіндер жазылған қималарын таратамын. Әр қимада оқушылардың аты-жөні жазылады, сол арқылы олар топтарға бірігеді. Мақсат: Оқушылардың ой - пікірін бір жерге шоғырландырып, ынтымақтастықта жұмыс жасауына ықпал ету. |
Интербелсенді тақта
Топтарға біріктіруген арналған қима қағаздар |
Ортасы Тұсаукесер (5 мин) | "Ой қозғау". Оқушыларға секреция бездерінің суретін интербелсенді тақтадан көрсетмін. Оқушылар суреттен бездердің орналасқан жерін анықтайды және бездердің аттарын жадында сақтайды. Оқушылардан бүгінгі сабақта топтарды не үшін былай бөлінгендігімізді сұрақ қою арқылы анықтаймын. - Бұл суреттен нені көріп тұрмыз? - Ал оқушылар осы «Эндокриндік жүйе», «Гормон», «Гипофиз» «Адреналин» туралы не білесіңдер? Мақсат: Осы тапсырма арқылы тақырыпты ашу. Оқушылар тақырыпты өз бетінше ойлауы, яғни ішкі, сыртқы және аралас секреция бездері, эндокриндік жүйе, гормондар қасиеттері және мүшелер жұмысын реттеудегі маңызы, гипофиз оның гормондары туралы ой жүгіртуі керек. Интебелсенді тақтадан электрон оқулықтағы ішкі секреция бездері туралы жалпы мағлұмат көрсету. | Интербелсенді тақта «POWER POINT» слайдтан суреттерді шығарып қою, электрон оқулық. |
Негізгі бөлім (10 мин)
Әр топқа 2 мин (8 мин)
(10 мин)
(3 мин)
(2 мин) | Мәтінмен жұмыс. Жекелей оқу, Топпен талдау, Постерге түсіру. Оқушылар тобының атына байланысты оқулықтан постерді құрастырады. Постерлерді ауыстырамын және соған басқа топ бес сұрақтан құрастырады. Топтар дайын болғанда өздерінің қорғайтын тақырыптарын ортаға шығып өз ойларын қорғайды Мақсат: Жаңа тақырыптың мазмұнын оқушының түсінуіне жағдай жасау. 1 - топ «Бездерді топтарға бөлу» Оқушылар А4 парағына адам ағзасындағы бездерді 3 топқа бөліп жазулары керек. 2 - топ «Ішкі және аралас бездерді табыңдар» Оқушылар суреттен адам ағзасыдағы ішкі және аралас бездерді табады және жазады. 3 - топ «Суретке сараптама жаса» Оқушылар суреттегі адамды кім екенін табады және соған байланысты сараптама жүргізеді. 4 - топ «Артығын тап» ойыны Асқазан,тік ішек,өңеш, жыныс безі Қалқанша безі, гипофиз, эпифиз, сүт безі Сүт безі, май безі, тері безі, гипофиз Тироксин, адреналин, соматотропин, тері Мақсат: Оқушыларды есте сақтау қабілетін дамыту 2 - тапсырма. "Зымран сұрақ" жаттығуы Оқушыларға 10 сұрақтан тұратын жабық сұрақтар беремін 1. Ішкі секреция бездеріне жатады 2. Гипофиздің массасы 3. Аралас бездерге жатады 4. Ол без өзінен адреналин гормонын бөледі 5. Микседема ауруы туындайды, егер: 6. Кеуде қуысында орналасқан без 7. Өсу гормонын бөлетін без 8. Бүйрек үсті безі бөлетін гармон 9. Мида орналасқан бездер 10. Жамбас қуысында орналасқан бездер 11. Организм қызметіне адреналин гормоны қалай әсер етеді? 12. Сыртқы секреция бездеріне жатады? 13. Гормон дегеніміз не? 14. Артериялық қысымды арттыратын гормон? 15. Алыптылық қандай ауру? 16. Сілекей безідері қандай без? Мақсат: Оқушылардың жаңа тақырып бойынша алған білімдерін тексеру. Үйге тапсырма: § 9 31 - 34 бет мәтінді оқып дайындалып келу. | Оқулық, түрлі - түсті маркер, флипчарт, сурет, тапсырмалар жазылған таратпалар, оқулық |
Аяқталуы Қорытынды (4 мин)
(6 мин) | Бағалау: Сұрақтар плакаты. Оқушылардың алған білімін кері байланыс арқылы тексеремін және қорытынды жасаймын. Сіз бүгін нені білдіңіз? Бүгінгі сабақта қандай жаңа терминдерді үйрендіңдер? Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланды. | А3 парақ, түрлі - түсті стикерлер |
Қосымша ақпараттар |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ - мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
«Артығын тап» ойыны және "Зымран сұрақ" жаттығуы | | Химия, медицина, қазақ тілі. сенім, ұстаным, іс - әрекет.
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар нені білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңызды тақырыбына сәкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
1.Топтарды құрастыру кезінде алдын ала іріктеу және саралау жүргізілді. Топтар осы сабақ үстінде қима қағаздар арқылы топқа бөлінді. 2. Барлық оқушылар үшін тапсырмалар бірдей деңгейлі қиындықтары бар. 3. Бұл арада мұғалім балаларға сеніп, олардың білімін арттыру, кеңейту жайлы ғана іс-әрекеттер жасады. Мұғалімнің мақсаты мен міндеті әр бала- ның өзінің қабілет қарымын аша түсуге күш салдым. |
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болады (оқытуды да, оқуды да ескертіңіз)? 1:
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескертіңіз)? 1:
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|