Терінің құрылысы мен қызметі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Мектеп директоры Оқу ісінің меңгерушісі ӘБ жетекшісі


____________ К.Унгарбаев –––––––––Б.Жұмағалиева ––––––––Т.Қашқымбаева


«––––»––––––––––– «––––»––––––––––– «––––»–––––––––––


3 сабақ


«Ұштаған орта мектебінің биология пәні мұғалімі Курмашев Бакытжан Алтаевичтің 8 «б» сыныбына арналған биология пәнінен қысқа мерзімдік жоспары

Сабақтың тақырыбы: Терінің құрылысы, қызметі мен маңызы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға терінің құрылысы туралы білім беру.

Міндеті:

Б. Оқушыларды терінің қорғаныштық, рецепторлық, жылу реттеушілік және тер шығару қызметтерімен таныстыру.

Т. Өзінің денсаулығын күтуге және жеке бас гигиенасы ережелерін сақтауға тәрбиелеу.

Д. Терінің қызметі туралы жалпы биологиялық түсінікті дамыту; кестелермен, кітаппен жұмыс істеуге үйрету; шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту.

Оқытудың нәтижелері:

  1. Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

  2. Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді

  3. Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады.

  4. Бұрынғы білімді жаңа біліммен ұштастыра алады

  5. Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамытады

  6. Ұсынылған ақпаратты сыни тұрғыдан бағалай алады

Қамтылатын модульдер:

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс, диалогтық оқыту),

2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (ББҮ, кілттік сөздер, семантикалық карта)

3-модуль –бағалау,

4 –модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық),

7 модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)


Қадамдар:

  1. Ой толғау

  2. Жеке жұмыс

  3. Оқулықпен жұмыс

  4. Топпен жұмыс

  5. Сергіту сәті

  6. Термин сөздермен жұмыс

  7. рефлексия

  8. бағалау


Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  1. Ұйымдастыру

  2. Оқушының зейінін сабаққа аудару

  3. Кесте тарату (ББҮ әдісі)

  4. Кілттік сөздер тарату

  5. Топқа бөлу

  6. Семантикалық карта тарату

  7. Бағалау бетшелерін тарату

Оқушының іс-әрекеті

І. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу.

1-тапсырма. Модуль – АКТ пайдалану. Ой толғау.

Интерактивті тақта арқылы сұрақтар беру.


  • Көп қызмет атқаратын күрделі мүше;

  • Ересек адамда бұл мүшенің массасы орташа 2,7 кг-ға жетеді;

  • Адам денесіндегі өте күрделі мүше;

  • Оны «ауру мен денсаулықтың айнасы» деп те атайды;

  • Бұл мүше адам организмінде жүретін процестердің барлығы көрініп тұратын экран тәрізді;

  • Бұл мүше жүйке жүйесімен тығыз байланысты;

  • Бұл мүше жүйке жүйесімен бірге бір ғана ұрық жапырақшасынан дамиды;

  • Онда әртүрлі сыртқы тітіркенулерді қабылдайтын көптеген жүйке рецепторлары орналасқан;

  • Бұл мүшенің туындысы – тырнақ пен шаш.


2-тапсырма. Модуль – СТО, ББҮ әдісі

Оқушылар кестедегі алғашқы екі бағанды толтырады (оқушыларға дайын кесте таратылады).


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім






3-тапсырма. Модуль – СТО, Кілттік сөздер әдісі.

Оқушыларға номерленіп, сөздер жазылған ойын картасы таратылады. Оқушылар мәтіннен аталған сөздерді тауып, сол сөздер кездескен сөйлемді карталарына жазады. Содан соң ретімен дауыстап оқиды.


  1. Күрделі мүше

  2. Сыртқы орта

  3. Қорғағыш

  4. Газ алмасу

  5. 1 %

  6. Жылу реттеу

  7. Зат алмасу

  8. Су алмасу

  9. 1,5 л

  10. 10 л

  11. Булану (терлеу)

  12. Сипап сезу

  13. Химиялық заттар

  14. Қышқыл бет


ІІ. Топқа бөлу. (үш түсті (қызыл, көк, жасыл) таяқшалар бойынша)

4-тапсырма. Модуль – Оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс)

«Миға шабуыл». Әр топқа сұрақтар беріледі. Тапсырманы постерде орындайды.


І топ

(жасыл түс)

  1. Неліктен адам терісінің түсі күн сәулесінің әсерінен өзгереді?

ІІ топ

(көк түс)

  1. Адам неге терлейді?

ІІІ топ

(қызыл түс)

  1. Теріні зақымданудан, тым салқындаудан сақтайтын не?


ІІ. Сергіту сәті.

Каражорға биі


ІІІ. Жүйелеу.

5-тапсырма. Модуль СТО, Семантикалық карта әдісі


Оқушының аты-жөні


______________________________________

______________________________________



Эпидермис

Дерма

Тер бездері

Май клетчаткасы

Май бездері

Шаш

Тырнақ

Меланин пигменті

1,5 л

Тер арқылы тәулігіне, шамамен, жоғалатын су мөлшері

А

А

А

А

А

А

А

А

А

Тығыз мүйізді пластинка

Ә

Ә

Ә

Ә

Ә

Ә

Ә

Ә

Ә

Терінің негізгі қабаты

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Тері бетін жұмсартады, құрғап кетуден, зиянды заттардың енуінен сақтайды

В

В

В

В

В

В

В

В

В

Ультракүлгін сәулесінің зиянды әсерінен қорғайды, терінің түсін анықтайды

Г

Г

Г

Г

Г

Г

Г

Г

Г

Терінің сыртқы қабаты

Ғ

Ғ

Ғ

Ғ

Ғ

Ғ

Ғ

Ғ

Ғ

Сұйық түзінді шығарады

Д

Д

Д

Д

Д

Д

Д

Д

Д

Сырты мүйізді қабыршақтан тұратын сірқабықпен жабылған

Е

Е

Е

Е

Е

Е

Е

Е

Е

Теріні зақымданудан, тым салқындаудан сақтайды

Ж

Ж

Ж

Ж

Ж

Ж

Ж

Ж

Ж



ІV. Қорытындылау.

6-тапсырма. Модуль СТО, ББҮ әдісі

Оқушылар 2-тапсырмада орындаған кестелерінің үшінші бағанын толтырады.


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім







V. Бағалау

Өзін өзі бағалау

Топты бағалау

Топ мүшелерінің аты-жөні

Баға

/1-3 балл/

Ортақ

балл

4-тапсырма

1




2



3



4



5






VІ. Рефлексия



















Үйге тапсырма. ХІІ бөлім. Тері. Жылу реттелу. § 54. Терінің құрылысы, қызметі мен маңызы.


































Сабақ бойынша мұғалім жазбасы.

1 – әрекет. Әлеуметтік –сындарлылық тұрғыдан оқытуды түсіну (Vygotsky,1978; Wood,1998) осы Бағдарламада айтылған Оқушыларды белгіленген аттарына қарай (қызғалдақ, құлпынай, таңқурай, қарақат) 4 топқа бөле отырып, сыныпта бірлескен топтық орта құрдым. Ондағы мақсат топ арасында оқушыларда зейінділік, байсалдылық қалыптастыру.Үй тапсырмасын диалогтық оқыту әдісі арқылы топқа берілген сұрақтар арқылы топ арасында диалог жүргізу арқылы тексердім.

2 – әрекет. Қызығушылықты ояту мақсатында СТО технологиясының миға шабуыл әдісі бойынша сұрақтар берілді. Жаңа сабақтың мағынасын ашу мақсатында СТО технологиясының INSERT әдісі бойынша мәтін үлестіріледі.

3 – әрекет. Кейс-Стадидің топтағы жұмысты құрылымдау, яғни топ құрамын қайтадан жаңартып құру кезінде топ жұмысының сапасы артады деген тұжырымына орай ЖИГСО-1,2 әдісі арқылы мозайка құрастыру жұмысын ұсындым.Топқа постер арқылы шығармашылық жұмысты қорғау тапсырылды. Нәтижесінде топ ішінде қозғалыс, жаңа табыс көзі пайда болып, балалардың белсенділігі артып, көпшілігінің жауабы қанағаттанарлық деңгейде болды. Бұл Кейс-Стадидің талантты да дарынды балаларды анықтауға бағытталған әдіс-тәсілі болса да балалардың ынта-жігерін оятуға,сөйтіп тақырыпты оқушылардың меңгеруіне жол ашты.

4-әрекет. Топ берілген тапсырма бойынша АКТ пайдаланып, тапсырманы орындады. АКТ-ны қолдану барысында үш білім саласы бойынша технологиялық, педагогикалық және мазмұндық білім беріледі, яғни жаңа технология оқуды жақсарту жағынан өзгертуге қабілетті болуға тиіс болса, онда жоспарлау үдерісі пәннің ерекше білімдерін оқушылар қалай түсінетінін біле отырып, ықпалдасуын қамтуы керек. (Мишра және Келер 2006) Бұл жерде сандық технологияны пайдалану арқылы оқушыны сандық технологияны пайдалануға, уақытты тиімді пайдалануға, интернет жүйесі арқылы оқушы өзіне керекті мәліметті ала алады және әртүрлі слайд дайындау арқылы мүмкіндігін аша алады.

5-әрекет.Топ жауаптарын мұқият тыңдап мадақтап отыру. Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер модулі, диалогтік оқыту әдісі. Сыни тұрғыдан ойлау модулі, сыни тұрғыдан пікірін айту. Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау модулі, топ ішіндегі формативті бағалау әдісі жүзеге асады.

20 балдық бағалау критерийі бойынша:

«5»19-20 балл

«4»15-18 балл

«3»11-14 балл

20 балдық бағалау нәтижесінде

«5» - 3

«4»-10

«3»-5

Қатысқаны 19. Оқушының сапасы: 68%