Биология пәнінен презентация Айқұлақ және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрлысының еркшеліктері

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Бекітемін:

Сабақтың өтілетін мерзімі:

Сыныбы:7

Сабақтың тақырыбы: Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік:Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы туралы мәліметтер беру.

ә) дамытушылық: Белсенділік қабілеттерін, зейіні мен дағдысын қалыптастыру.

б) тәрбиелік: Оқушыларды ынтымақтастыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қалыпты сабақ

Сабақтың әдісі: Баяндау ,сұрақ –жауап, көрнекілік.

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, сызба қағаздар, электронды оқулықтар.

Сабақтың типтері:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын сұрау

3.Жаңа тақырыпты түсіндіру

5.Сабақты қорытындылау, бағалау.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Журнал бойынша түгендеп, оқушы зейінін сабаққа аудару.

  1. Үй тапсырмасын сұрау

1.Тапсырма . Сұрақ-жауап

2.тапсырма. Құрлысының ерекшелігі

3.тапсырма.Ұлулар денесі

Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар Олардың тіршілік орталары.Құрылысының ерекшеліктері.Қозғалуы.Қоректенуі.тыныс алуы.Көбейуі.Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.


[pic] [pic]

3.Жаңа тақырып. Оқушыларды таңдаған суреттері бойынша 3-топқа бөлу.

1-топ. Қос жақтаулы ұлулар туралы жалпы мағлұмат

2-топ. Айқұлақ.Қозғалуы.Қоректенуі.Тыныс алуы.Көбейуі

3-топ. Мидиялар.Айқұлақпен мидиялардың пайдалы және зиянды жақтары пішіні

Бұлар-жер шарында кең таралған көпжасушалы жәндіктер.Олар мұхитта,теңізеде,тұщы суқоймаларында,өзендерде тіршілік етеді.Қосжақтаулы ұлулар класының өкілі айқұлақ.Денесі тек тұлға және аяқтан ғана құралады.

Мысалы:айқұлақтың ауыз аяғының қасында орналасқан.Айқұлақта бас болмағандықтан,оның тілі де,жұтқыншағы да жоқ. Сондықтан қорек тікелей өңешке түседі.Одан қарынға өтіп,ішекке барады.Қосжақтаулы ұлулар –дара жынысты жәндіктер.

Теңізде тіршілік ететін кейбір қосжақтаулы ұлулар ( мидия,устрица,гребешок) тағам ретінде пайдаланылады.

[pic]

Бекіту:1-тапсырма. Биологиялық диктант

1. Қосжақтаулы ұлуларда ......................... жойылып кеткен.

2. Олар қайда кездеспейді

3.Кеме түбін тесетін түрлері

4. Қосжақтаулы ұлуларда............................... болмайды.

1.Құрлықта

2. кемеқұрт

3.жұтқыншақ

4.Қармалауыш

2-тапсырма.Бауыраяқты , қосжақтаулы ұлуларға тән белгілерді анықтаңдар.

Бауыр-

аяқтылар

Қосжақтау-

лылар

1. Бас бөлігі жойылып кеткен



2. Құрлықта мекендейді



3.Денесі жұмсақ болады



4. Паразиттік жолмен өмір сүреді



5.Құрлықта кездеспейді



6.Ірі қараға жем ретінде беріледі



3-тапсырма.Тест

1.Айқұлақтарда тыныс алу мүшесі

А)Желбезек В)Өкпе С)Дененің бүкіл беті

2.Ұлуларда алғаш рет қай без пайда болды?

А)Ұйқы безі В)Бауыр С)Бездері жоқ

3.Қай ұлуда бас бөлігі жоқ?

А)Айқұлақ,мидия В)Сегізаяқ,кальмар С)Жүзім ұлуы

4.Бақалшағы ашып-жабылатын екі жақтаудан тұратындарды не дейміз?

А)бауыраяқтылар В)қосжақтаулылар С)ұлулар

5.Қосжақтаулыларға қайсысы жатады?

А)Кальмар В)Ұлулар С)Айқұлақ

6.Қосжақтаулылар қайда тіршілік етеді?

А)Құрлықта В)Ауада С)Мұхитта

7.Айқұлақта қорек тікелей қайда түседі?

А)бауыр В)өңешке С)қарынға

Үйге тапсырма: Ұлулар типіне жататын ұлулардың негізгі ерекшелігі.

Кесте толтыру.

Бағалау:Оқушыларға баға қою