Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы | Сүтқоректілер класының жалпы сипаттамасы |
Мақсаты
| Оқушыларға сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері туралы ақпараттар беру; оқушылардың бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып жаңа материалдарды игерту; сыни ойлай алуға дағдыландыру, өз бетінше жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға және сыныптасын бағалай алуға үйрету |
Күтілетін нәтижелер
| Оқушыларға сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері туралы білетін болады; оқушылардың бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып жаңа материалдарды игереді; сыни ойлай алуға дағдыланады, өз бетінше жұмыс жасауды, өзін-өзі бағалауды және сыныптасын бағалай алуды үйрету |
Керекті құрал-жабдықтар
| Ресурстар, интерактивті тақта, кестелер, электронды оқулық, маркерлер, т,б
|
Қолданылатын әдістер | проблемалық тапсырмалар, жұптық, топтық, жеке тапсырмалар, «Жансыз зат» ойыны
|
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уа-қы-ты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Кіріспе
|
10 мин
| Сыныппен амандасу. Ережемен танысу Топқа бөлу (4 топ) Ұқсас сөздер арқылы 1-топ: карын, ішек, өңеш, бауыр 2-топ: жүрек салатамыр, көк тамыр, қылтамыр 3-топ: мұрын, өкпе, кеңірдек, көмей 4- топ: ми сауыты, ми, омыртқа жотасы, жұлын Өзін –өзі бағалау парағымен таныстыру 1.Желілер типі неше тип тармаққа бөлінеді? 2.Омыртқалылар тип тармағы қандай кластарға бөлінеді? Олай болса бүгінгі өткелі отырған сабағымыз? Сүтқоректілер класы Сүрқоректілер класы туралы не білгілерің келеді? 5 секун ойланамыз, жазамыз. 30секунд ақылдасамыз, ең негізгі деген мәселерді ортаға саламыз. | Топқа бөлінеді, бағалау парақтарына өз аттарын толтырады
Сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатын айқындайды |
Тұсау-кесер
| 5 мин | Бізге сүтқоректілер жұмбақ емес сондықтан қазір сендерге сенемін, сенбеймін кестесін беремін, сабақ басында бағандарына жауап беріп көрейік.
№ |
мазмұны | сабақтың басында | сабақтың соңында |
сенемін | сенбеймін | сенемін | сенбеймін |
1 | сүтқоректілердің жер шарында 5000-ға жуық түрі бар |
|
|
|
|
2 | сүтқоректілердің түгі терінің қосалқы бөлімі |
|
|
|
|
3 | сүт безі тер бездерінің өзгерген түрі |
|
|
|
|
4 | тышқан мен керіктің мойны омыртқаларының саны бірдей |
|
|
|
|
5 | сүтқоректілердің тұлғасы екі бөліктен тұрады –құрсақ және кеуде |
|
|
|
|
6 | сүтқоректілірдің құлақ қалқаны сыртқы құлаққа жатады |
|
|
|
|
7 | сүтқоректілірде клоака болмайды |
|
|
|
|
8 | сүтқоректілер жылықандылар |
|
|
|
|
9 | сүтқоректілер тек іштей ұрықтанады |
|
|
|
|
10 | сүтқоректілірдің ішінде жұмыртқалайтын түрлері бар |
|
|
|
|
Оқушы сұраққа жеке ойланады, шешімін параққа жазады
электронды оқулық арқылы мағлұматтар алады, есту көру арқылы жаңа материалды түсінеді
Негізгі бөлім
20 мин
Жұптық жұмыс:
Менің үйде итім және мысығым бар. Итім ыстық күндері тілін салақтатып, жиі тыныс аладыжәне суға жиі шомылады, ал мысығым судан қорқады, суға мүлде түспейді. Неге мысығымның үсті үнемі таза жүреді, жағымсыз иіс шықпайды, ал итім тілін салақтатып жүреді. Себебін түсіндіріп беріңіздерші?
Топтық жұмыс: Сызба суреттер беріледі. Әр топ өз сұрағына толық жауап береді және осы жүйемен байланысатын жүйені айтады.
І топ: 1.Сүтқоректілердің ас қорыту жүйесі және ол басқа қандай жүйелермен байланысуы мүмкін?
ІІ топ: 1. Сүтқоректілердің қан айналым жүйесі және ол қандай жүйелермен байлысады?
ІІІ топ: 1.Сүтқоректілердің тірк-қимыл жүйесі және ол қандай жүйелермен байланысады?
ІҮ топ: Сүтқоректілердің жүйке жүйесі және оның басқа жүйелермен байланысы
Әр топ мүшесі өзі орындайтын жұмысты бөліп алады
топты бармақпен бағалайды
Сұраққа ойланады жұпта талқылайды, ортақ бір шешімге келіп жауап береді
топта талқылайды, сызбаны орныдайды, жауап береді.
Қоры-тынды
15
мин
Жеке жұмыс: 1.Сенемін- сенбеймін кестесін аяқтау
2. «Жансыз зат» ойыны
Маркер аламыз ақ қағазға 10 см көлемінде кез келген жансыз заттың суретін саламыз. 10секунт уақыт. Салған суреттерін сүтқоректілерге ұқсасатығын айтып сөйлем құрастырады. 4 топтан бір оқушы оқиды, қалғандары өз топтарының тұсына іледі. Барлық оқушылар орындарыннан тұрып аралау (галерея) арқылы өзгелердің жұмыстарын көреді.
Үйге тапсырма: әр топтың жоғарғы жағына ілінген сөздерді оқып оған мән береміз және қай оқымыстының сөзіне келіссек соның тұсына барып тұрамыз. Табиғатты аялау және оларды қорғау барлық адамдардың міндеттері, олай болса «Егер жер бетінде барлық сүтқоректілер жойылып кетсе» деген тақырыпта шағын эссе жазып келеміз.
«Әр таудың басын аңсаған арқар аштан өледі» Оралхан Бөкейхан
«Көлдің тақырға айналуы оңай, Байдың тақырға айналуы оңай» Ш.Мұрзаза
«Күн табиғатқа қандай әсер етсе, ақыл-ой жұмыстары да адамға сондай әсер етеді» В.Гумбольд
«Біз табиғаттан рахым күтіп отыра алмаймыз одан алу міндетіміз» И.В.Мичурин
Бағалау:Өзін бағалау парағын толтыру. Бүгінгі сабақтағы көңіл күйін білдіретін смайлик көтеру
Рефлексия: Бүгінгі сабақтан не үйрендім? деген сұраққа өз ойларын айтады.
әр оқушы сурет салады және оған сәйкес сөйлем құрастырады сыни көзқарас қалыптасады
ойларын жинақтайды, өзгелердің пікірін ұға біледі, пікір айтуға дағдыланады
Ашық хат
Құрметті 7 «Б» сынып оқушылары!
Менің үйде итім және мысығым бар. Итім ыстық күндері тілін салақтатып, жиі тыныс алады және суға жиі шомылады, ал мысығым судан қорқады, суға мүлде түспейді. Неге мысығымның үсті үнемі таза жүреді, жағымсыз иіс шықпайды, ал итім тілін салақтатып жүреді. Себебін түсіндіріп беріңіздерші?
Сәлемнен 6 сынып оқушысы: Берман Олжас
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
Топқа бөлу 3мин
Өзін -өзі бағалау парағы-1мин
Нөмерлерімен таныстыру -0,5мин
Ережемен таныстыру-0,5мин
Сұрақтар-1мин
Мақсат қою-1мин
Кесте «сенемін, сенбеймін» -1мин
Электронды оқулық -2мин
Ашық хат-3 мин
Топтық жұмыс толтыру -5мин
Топтық жұмыс қорғау -10 мин
Сенемін, сенбеймін -5мин
Жансыз зат -3мин
Нақыл сөздер- 2мин
Үйге тапсырма -1мин
Смайлик -1мин
Оқушының тегі, аты:_________________________________________________________
Сыныбы: _________________________
№
мазмұны
сабақтың басында
сабақтың соңында
сенемін
сенбеймін
сенемін
сенбеймін
толықтыру
1
Сүтқоректілердің жер шарында 5000-ға жуық түрі бар
2
Сүтқоректілердің түгі терінің қосалқы бөлімі
3
Сүт безі тер бездерінің өзгерген түрі
4
Тышқан мен керіктің мойны омыртқаларының саны бірдей
5
Сүтқоректілердің тұлғасы екі бөліктен тұрады –құрсақ және кеуде
6
Сүтқоректілірдің құлақ қалқаны сыртқы құлаққа жатады
7
Сүтқоректілірде клоака болмайды
8
Сүтқоректілер жылықандылар
9
Сүтқоректілер тек іштей ұрықтанады
10
Сүтқоректілірдің ішінде жұмыртқалайтын түрлері бар
Сүтқоректілердің
ішкі құрылысы
қан тарату жүйесі
Қан тарату жүйесі
қан тарату жүйесі
қан тарату жүйесі
Карын
ішек
өңеш
бауыр
жүрек салатамыр
көк тамыр қылтамыр
мұрын
өкпе
кеңірдек
көмей
ми сауыты
ми
омыртқа жотасы жұлын
І ІІ
ІІІ ІҮ