Мерзімі:
Сынып: 7«а» сыныбы.
Сабақтың тақырыбы: Бунақденелілердің дамуы және пайда-зияны.
Сабақтың мақсаты: І Білімділік: Оқушыларға буынаяқтылар, оның ішінде бунақденелілер туралы мәлімет беру. Олардың пайда-зияны, даму сатылары туралы негізгі түсініктер мен ұғымдарға тоқтала кету. ІІ Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, қабылдай алушылық қабілеттерін дамыту және пәнге деген қызығушылығын арттыру. Құбылыстарды салыстыра, тани алуды қалыптастыру. ІІІ Тәрбиелік: Оқушылар арасында біздің дүние туралы біліміміздің объективтілігімен дәлелдене алулығы туралы көзқарас қалыптастыру. Қоршаған ортаға байланысты білімдерін кеңейту.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: Ізденту, еске түсіру, салыстыру, практикалық, тестілеу, ой жинақтау.
Сабақта қолданылатын құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, оқулық, буынаяқтылардың суреті, сызбалар, кестелер.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу.
- Ой шақыру: Тілек айту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
-Ашық тест арқылы:
1. Буын аяқтылар типі неше класқа жіктелген (3);
2. Жасуныққа ұқсас ағзалық зат, буынаяқтылардың сыртқы қабаты (хитин);
3. Шаянтәрізділердің дене бөліктерін ата. Саны 2-ге тең (Баскөкірек, құрсақ);
4. Шаянтәрізділердің қантарату жүйесі (ашық);
5. Өрмекшітәріздестердің тіршілік ортасы (құрлық);
6. Өрмекшітәріздестердің тынысалу мүшесі (демтүтік, трахея, өкпе қапшығы);
7. Өрмекшітәріздестердің асқорытуы қалай жүреді (ағзадан тыс);
8. Құршаян буынаяқтылар типінің қай класына жатады (өрмекшітәріздестер класына).
-Сәйкестендіру тесті:
1. Шаянтәріздестер класы: а); б); г).
2. Өрмекшітәріздестер класы: ә); в); ғ).
а) Циклоп;
ә) Ит кене;
б) суда тіршілік етеді;
в) құрлықта тіршілік етеді;
г) ... хитиніне әктелген заттар сіңеді;
ғ) ... хитинінде нәруыз көбірек болады.
ІІІ Жаңа сабақ:
І Қызығушылығын ояту
[pic]
[pic]
ІІ Мағынасын ашу:
-Бүгінгі сабағымызда Бунақденелілер класын қарастырамыз. Сабағымыздың тақырыбы: «Бунақденелілердің дамуы және пайда зияны». Алдымен бунақденелілердің жалпы сипаттамасын қарастырайық
[pic]
Өткен сабақта шаянтәріздестердің сыртқы құрылысын қарастырған болатынбыз, ал енді өрмекшітәріздестер мен бунақденелілердің сыртқы құрылысын салыстыра қарастырайық.
[pic]
[pic] - Осы ауыз мүшелерінің ішінде адамды жазғы уақытта мазалайтын ағза түрі қайсысы? (сары маса).
- Алдарыңда тұрған дайын микропрепарат арқылы сары масаның ауыз мүшесін қарастырайық.
- Бунақденелілердің ауыз мүшесінің қай түріне жатады? (шаншып-сорушы).
- Жақсы, енді сендер мынаны білулерің тиіс:
[pic]
[pic]
[pic]
Осында имаго дегеніміз ересек жәндік деген сөз. Енді біз ересек жәндікті имаго деп атауға келісейік. Келістік пе?
[pic]
[pic]
Құрғақ зоопрепараттар арқылы жәндіктердің даму сатысын анықтау (шала түрленіп даму, толық түрленіп даму).
[pic]
ІІІ Ой толғау.
- «Құпия сан» тапсырмасын шешу арқылы.
Бунақденелілердің дене бөліктерін тап Имаго сөзіне анықтама бер
Тура даму Шала түрленіп даму Толық түрленіп даму
- «Шегірткелер егін алқаптарын жоймаңдаршы» эссе.
IV Бағалау.
V Үй тапсырмасы: § 47, ұғымдарды қайталау.