Конспект уроку для учнів 10 класу з використанням ІКТ на тему Віруси. будова та життєдіяльність

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...














Урок на тему:

Віруси. Будова та життєдіяльність


[pic]













Вчитель біології

Гутник Євгенія

Олександрівна











2016

Мета:

  • сформувати поняття про віруси як про неклітинні форми життя, ознайомити учнів з особливостями їх будови, життєдіяльністю та розмноженням як доказу того, що вони є живими організмами;

  • розвивати логічне мислення шляхом розв’язування проблемних завдань;

  • виховувати в учнів такі позитивні якості як пізнавальні риси характеру, пошукову активність.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація PowerPoint «Віруси. Будова та життєдіяльність», ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас», контрольно-діагностична система «Test-W», відеофрагменти.

Терміни: віруси, вірусологія, прості та складні віруси, капсид, специфічність вірусів, бактеріофаг, хвостові нитки.


хід уроку

І. організація уроку.

ІІ. актуалізація знань учнів.

  • Які царства живих організмів вам відомі?

  • Які ознаки живих організмів вам відомі?

  • Назвіть тези сучасної клітинної теорії.

  • Як можуть бути досліджені мікроорганізми?

  • Яких розмірів повинен бути об’єкт, щоб його можна було побачити у світловий мікроскоп?

  • Що називається нуклеїновими кислотами? Яку вони виконують функцію?


Визначення проблеми уроку.

  • Згідно однієї з тез клітинної теорії всі організми складаються з клітин. Чи можна тоді вважати віруси живими організмами, якщо вони не мають клітинної будови?


IІІ. вивчення нового матеріалу.

  1. Поняття про віруси, як неклітинні форми життя.

П [pic] ояснення вчителя про віруси як неклітинні форми життя.

Робота з підручником. Учні виписують які ще є неклітинні форми життя крім вірусів.


  1. Відкриття вірусів.

Р [pic] обота з ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас».

Пояснення вчителя щодо відкриття вірусів та проведення бесіди.


  1. Будова вірусів.

Р [pic] обота з ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас».


Проблемні запитання:

  • Чому справжнє вивчення вірусів почалося лише через півстоліття після їхнього відкриття – у 30 роки ХХ ст.

  • Чим відрізняються складні віруси від простих?


  1. Стадії життєвого циклу вірусів.

Розповідь вчителя.

  • Адсорбція вірусу на клітинній мембрані і проникнення вірусу в клітину

  • Експресія та реплікація вірусного геному - синтез вірусної ДНК (РНК) та вірусних білків за допомогою ферментативних систем клітини-хазяїна

  • Збирання вірусів і їх вихід із клітини

Р [pic] обота з підручником та проведення бесіди.

  • Яким чином віруси проникають в клітини рослин?

  • Чому в клітини тварин віруси проникають легше?


Демонстрація відеофрагменту про механізм проникнення ВІЛ у лімфоцит, яке супроводжується поясненням вчителя.

Бесіда:

  • Чому вірус ВІЛ може проникати лише у лімфоцити?

  • Чому ураження лімфоцитів ВІЛ є небезпечним для людини?

  • Чому на ВІЛ не можуть заразитися тварини (крім людиноподібних мавп)?

  1. Експресія, реплікація вірусного геному та вихід вірусу в клітині.

Демонстрація відеофрагменту про механізм розмноження вірусів всередині клітини на прикладі ВІЛу.

Бесіда:

  • Чому в клітині хазяїна на основі вірусної РНК синтезується молекула ДНК?

  • Чому після розмноження вірусу клітина-хазяїн гине?

  1. Бактеріофаги

Робота з ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас».

[pic]

Бесіда:

  • Чому продемонстровані вам віруси називаються бактеріофагами?

  • Чи є небезпечними бактеріофаги для людини?

  • Як людина може використовувати бактеріофаги?

Місце вірусів у системі органічного світу.

  1. Згадаймо про основні ознаки живих організмів?

  2. Виходячи з цих ознак, чи можна вважати віруси живими організмами?

  3. Чи правильною тоді є відповідна теза клітинної теорії?

V. узагальнення вивченого матеріалу.

Клас ділиться на ІІІ групи.

І група працює з контрольно-діагностичною системою «Test-W»:


  1. І [pic] снування вірусів довів: a) Л. Пастер; б) I. I. Мечников; в) Д. I. Івановській; г) Дж. Уотсон; Д) Ф. Крік.

  2. Бактеріофаги розмножуються у клітинах: a) бактерій; б) грибів; в) водоростей; г) тварин; д) людини.

  3. Хімічні речовини, які НЕ входять до складу вірусів: a) білки; б) ДНК; в) РНК; г) вуглеводи; д) ліпіди.

  4. Назвіть які компоненти можуть мати віруси: a) цитоплазма; б) плазматична мембрана; в) молекули нуклеїнових кислот; г) капсид (білкова капсула).

  5. Розміри вірусів знаходяться в межах: a) 15-500 нм; б) 10-20 нм; в) 500-1000 нм; г) 1,5-5 нм.

  6. Тютюнова мозаїка викликана: a) бактеріями; б) найпростішими; в) вірусами; г) грибами.

  7. Спадкова інформація у вірусів зберігається у молекулі: a) ДНК; б) білків; в) РНК; д) вуглеводів.

  8. Чим віруси принципово відрізняються від інших живих організмів: a) не мають плазматичної мембрани; б) не мають ядра; в) не мають клітинної будови; г) не мають нуклеїнових кислот.

ІІ група працює зі слайдом презентації PowerPoint «Віруси. Будова та життєдіяльність», за допомогою якого визначають відповідність між термінами та їхнім визначенням.





І [pic]
ІІ група переглядає анімацію від студії XVIVO «Zirus Antivirotics Condensed» (http://www.xvivo.net/zirus-antivirotics-condensed/) та коментує побачені на екрані основні етапи життєвого циклу вірусу грипу.
[pic]

VI. домашнє завдання: § 32, 33.