Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімі
№32 орта мектебі комуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
[pic]
Тақырыбы:
Тынысалу қозғалыстары. Өкпенің құрылысы
Пәні биология
Сыныбы 8
Пән мұғалімі Қожабекова А.
Тараз 2016
Күні: 4.02.2016ж
Өтілетін орны: 4-02 каб
Сыныбы: 8 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Тынысалу қозғалыстары. Өкпенің құрылысы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға тынысалудың адам ағзасына маңызы және
өкпенің құрылысы туралы толық түсінік қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық ой-өрісін, іс-әрекетін,
шығармашылық ойлау қабілетін дамыту, тереңдету.
Тәрбиелік: Денсаулық сақтау мен нығайту, салауатты өмір салтын
қалыптастыру үшін таза ауамен тыныс алуға, гигиеналық
талаптарды орындауға, дене шынықтырумен шұғылдануға, өз
бетінше қосымша материалдармен жұмыс істеуге
дағдыландыру.
Сабақтың жоспары:
Сабақтың типі: білім мен білікті тексеру сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабағы
Сабақтың әдісі: анализ сұрақтары, топтық жұмыс, өзін - өзі бағалау, түсіндіру, практикалық көрсетілім, тірек-сызба ,т.б
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық: Р.Әлімқұлова «Атамұра», интернет материалдары, электронды оқулық, слайд, сандар, смайликтер, видеороликтер, ватман, маркер, стикер,адам маникені, дәке.
Пән аралық байланыс: химия, медицина, гигиена.
Күтілетін нәтиже:
оқушылар өз бетімен жұмыс істей алу дағдыларын қалыптастырады.
алған білімін жүйелей алады.
оқушының ізденіс нәтижесі анықталады.
өз ойын, пікірін ашық айта алады.
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі:
1) оқушыларды түгендеу.
2) оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Оқушылардың қызығушылығын ояту.
І топ- Микроскоптың құрылысы
ІІ топ- Гүлдің құрылысы
III топ- Жасушаның құрылысы
Сабақ мынадай бөлімдерден тұрады:
1.Үй тапсырмасын сұрау:
1. Тапсырма: «Миға шабуыл»
2.Тапсырма: «Құрылысын тап»
2. Жаңа сабақ:
3.Тапсырма: Үш топқа видеоролик арқылы тапсырма беру. (жаңа тақырыпты постер арқылы қорғайды)
4.Тапсырма: «Терминдік болжам»
5.Тапсырма: Практикалық көрсетілім. (видеоролик арқылы ойларын айтады)
3. Сабақты бекіту:
6.Тапсырма: Тесттік тапсырма.
Білу.
Үй тапсырмасын сұрау:
Тапсырма: «Миға шабуыл»
Тынысалу дегеніміз не?
Мүшелер мен қоршаған ортаның арасындағы газ алмасу.
Тірі ағзалар тыныс алғанда қандай газды пайдаланады?
Оттекті
Ауа танау тесіктері арқылы қай мүшеге барады?
Кеңсірікке.
Мұрын қуысына енген микробтарды жоятын қан жасушасы
Лейкоцит
Дыбыс сіңірлерінің арасындағы кеңістікті не дейміз?
Дыбыс саңылауы
Ауа тамыр грек сөзінен аударғанда не мағынаны білдіреді?
Тыныс алқымы
Қай мүше арқылы тағам да және ауа да өтеді?
Жұтқыншақ
Тапсырма: «Құрлысын тап»
мұрын қуысы жұтқыншақ көмекей
Тыныс алудың құрлысы
Кеңірдек ауа тамыр өкпе
Түсіну
Жаңа сабақ: Интерактивті тақтадан видеоролик көрсетіліп, оқушыларға ой салады, не көргендерін мұғалім сұрайды.
Мұғалім сөзі: Міне, оқушылар мұнда көргендей бүгінгі тақырыбымыз: «Тыныс алу қозғалыстары». Өкпе жұптасқан мүше. Оң жақ өкпе үлкен және үш бөлікке, ал сол жақ өкпе жүрек есебінен екі бөлікке бөлінеді. Өкпенің сыртынан тегіс дәнекер ұлпа қаптап тұрады. Жөтел және түшкіру тынысалудың қорғаныш рефлексі.Өкпеде қан тамырлар көп болғандықтан, түсі қызғылт түсті болып келеді.Өкпе толып жатқан өкпе көпіршіктері мен жиі тарамдалған ұсақ ауатамыр тармақшаларынан таралған. [pic]
Қолдану.
Тапсырма: Берілген мәтінді суреттелген постер арқылы түсіндіріп дәлелдейді.
III топқа оқулықпен жұмыс тапсырмасында 3 түрлі тақырыпқа байланысты суреті бар постер таратылады, соған байланысты жұмыстарын қорғайды.
1 топ тапсырмасы: «Өкпенің құрылысы»
2 топ тапсырмасы: «Тыныс алу қозғалыстары»
3 топ тапсырмасы: «Өкпедегі және ұлпалардағы газ алмасу»
Тапсырма: «Терминдік болжам»
Альвеола- ұяшық
Бидайық- жұткыншақ шодыры
Плевра- өкпеқап
Диафрагма- күмбез тәрізді бұлшықет
Гемоглобин-эритроциттің құрамындағы фермент
Оксигемоглобин- ауаға толы қан жасушалары
Бронхиола- ауа тамырдың ең жіңішке тармақтары
Талдау.
Тапсырма: Практикалық көрсетілім.
Тыныс алу тоқтап қалған кезде көрсетілетін алғашқы жәрдем туралы видеоролик көрсетіледі. Сол туралы оқушылар өз ойларын қосып, практика жүзінде көрсетеді, талкылайды.
Жинақтау.
Сабақты бекіту: Тесттік тапсырма.
Адамда неше өкпе бар? 2
Ер адамның көмейінің ұзындығы? 44 мм
Өкпенің, сыртын қаптайтын кабықша? плевра
Кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөліп тұратын бұлшықет? Көкет
Жаңа туған нәрестенің тыныс алу қозғалысы неше? 60 рет
Атмосфералық ауаның құрамында неше пайыз оттек бар? 21%
Оттегіні тасушы фермент? Гемоглобин
Тыныс алу мүшелеріне кайсысы жатады? Көмекей
Өкпе көіршіктерін басқаша қалай атаймыз? Альвеола
Ауа тамырдың ең жіңішке тармақтары? Бронхиола
Бағалау. Топ жетекшілеріне таратылған бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалайды, соған қарап мұғалім салыстыра бағалайды.
Үйге тапсырма: «Тыныс алу мүшелері арқылы таралатын аурулардың түрлері» тақырыбында реферат жазу. §41, 101cурет салу. Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.
Стикер арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып талға жапсырады
Бағалау кестесі. Топ басшылары -------------------------------------
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
1
2
Жаңа сабақ
1
2
3
Бекіту
1
Жалпы әрекетін бағалау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бағалау кестесі. Топ басшылары -------------------------------------
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
1
2
Жаңа сабақ
1
2
3
Бекіту
1
Жалпы әрекетін бағалау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бағалау кестесі. Топ басшылары -------------------------------------
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
1
2
Жаңа сабақ
1
2
3
Бекіту
1
Жалпы әрекетін бағалау
1
2
3
4
5
6
7
8
9