Күні:
Сынып:11
Пән: Биология
Сабақтың тақырыбы: Жердегі тіршіліктің алғашқы іздері. Қазіргі барлық омыртқасыздар типтерінің шығуы. Алғашқы желілілер. Су өсімдіктерінің дамуы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқукшылардың білім, білік дағдысын қалыптастыру. Оқушыларға жердегі тіршіліктің алғашқы іздері. Қазіргі барлық омыртқасыздар типтерінің шығуы. Алғашқы желілілер Жердегі тіршіліктің алғашқы іздері. Қазіргі барлық омыртқасыздар типтерінің шығуы. Алғашқы желілілер. Су өсімдіктерінің дамуы туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту. Оқушылардың өзін- өзі дамытуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу және табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Өз бетінше оқып, танып білу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,электрон окулықтан көрсетілім,слайд
Пән аралық байланыс: тарих, география, экология, әдебиет, химия, биология, физика.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезені
ІІ.Алған білімдерін пысықтау
1.Архей заманында Жерде тіршіліктің дамуы.
2.Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы.
ІІІ.Жаңа тапсырма
Жердің және жер кыртысының жасын, олардың даму кезеңіндегі ірі оқиғалардың уақытын аныктай білудің маңызы зор.
Қазіргі кезде жердің даму тарихы ғаламшарлық (планеталық) даму кезеңі және геологиялық даму кезеңі болып екіге бөлінеді.
Жердің ғаламшарлық даму кезеңі оның алғаш ғаламшар болып қалыптасуынан бастап жер қыртысының құрылуьіна дейінгі уақыт аралығын қамтиды. Жердің ғарыштық дене ретінде пайда болуы туралы ғылыми түсінік Күн жүйесіне кіретін басқа ғаламшарлардың жаратылысы жөніндегі жалпы көзқарастар негізінде қалыптасқан. [link] καινός «кайнос» - жаңа) болып бөлінеді.
4. Қорытнды:
5.Бекіту:
- жер тарихының тас шежіресі – геологиялық қабаттар
- Протерозой заманыда тіршілік еткен жануарларды атандар
- Архей заманының ерекшелктерін тізіп көрсетіңдер
- Протерозой заманының ерекшеліктері және өсімдіктерін сипаттандар
Ү/т §24 Баяндама «Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы »