Сыныбым:8 . Биология пәнінен қысқа мерзімдік жоспар
Сабақтың тақырыбы Адамның негізгі ұлпалары: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке.
Ресурстар
Интерактивті тақта, сурет қиындылары, бағалау парағы,постер жабдықтары
Сабақтың мақсаты
1. Адамның негізгі ұлпалары: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке ұлпалары туралы білу;
2) Сабақ барысында оқушылардың ойлау, танымдық, талдау, қорытынды жасау қабілеттеріндамыту;
3)Салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже
ақпаратты өз бетінше ұғынады және меңгере алады;
меңгерілген ақпаратты кластастарына түсінікті етіп жеткізе білу;
мәтінмен өз бетінше жеке жұмыс жасау дағдысын дамыту;
ақпаратпен жұмыс жасау барысында ынталы болады;
белгілеу, тұжырымдау және мәтінге сұрақ қоя біледі ;
кластастарын ести және тыңдай біледі;
ақпаратты қысқа да нұсқа жазбаша түрде бере алады;
өзінің және кластастарының білім алуына жауапкершілікпен қарау;
таным әрекеті процесінде қарым-қатынас шеберлігі
Тапсырма көздері
1-тапсырма. Слайд бойынша үй тапсырмасын қайталау
Жұмыс дәптерін тексеру
2-тапсырм
Слайдпен жұмыс
3-тапсырма.
Топтық жұмыс: "Жигсо" әдіс
4-тапсырма. Көрсетілім: микропрепаратты электрон. микроскопта қарау.
Ортадағы қаламсап
Сабақтың этаптары
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Сыныппен байланыс орнату
/1-мин./
Топқа бөлу
/2-мин/
Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту
/5- мин/
Сабақ тақырыбын ашу
/4-мин/
-Шеңберде тұрып, жинақтала «Бәйтерек» символын жасау
Үш әр түрлі сурет қиындылары арқылы топқа бөлу
Өткен тақырыпқа шолу
1-тапсырма.
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап алу.
Жұмыс дәптерін толтыру.
Слайд арқылы түсіндіру
Шаттық шеңберде тұрады.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылардың болжамды жауаптары:
Тапсырманы орындайды.
Оқушылардың болжамды жауаптары:
Талқылау жүреді
Негізгі бөлім
(16-мин)
Сергіту сәті
/2-мин/
Қорытынды шығару
/8-мин/
3-тапсырма
Жүзеге асыру қадамдары:
1-қадам: сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып бойынша білімнің актуалдылығы;
2-қадам: топтарға бөлу («жанұяға» -1,2,3,4). Мәтін қанша бөлікке бөлінсе, топ та сонша бөлікке бөлінеді.
3-қадам: жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі: сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығуы керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығанын жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.
4 қадам: сараптау топтарына бөліну (1+1+1+1, 2+2+2+2, 3+3+3+3, 4+4+4+4)
5-қадам: мәтіннен өзіне бөлінген үзіндіні оқып, сараптау тобында талқылау, күрделі жерлерін мұқият түсініп, осы үзіндіні өз жанұя мүшелеріне қайткенде де ұғынықты жеткізудің жолдарын қарастырады
6-қадам: «жанұя»тобына барып, сараптау тобында түсініп келгендерін бір-біріне үйретеді. Қажет болса, мәтін мазмұнын түсіну үшін өзара сұрақтар қояды.
7-қадам: презентация жасауға, мәтін бойынша сұрақтар қоюға болады, немесе басқа да тапсырмалар беруге болады.
Әр топ тапсырмаларды орындау үшін осы тапсырма арқылы не біліп шығамыз?деген сұрақтар қою
Сұрақ: 4тапсырма: 4ұлпа туралы білу.
«Кел, шынығайық» тапсырмасын орындау
4-тапсырма
Көрстілім:
Эпителий, дәнекер, бұлшық ет және жүйке ұлпаларын микроскоп астында қарау, немесе «Ұлпалардың құрылысы» атты электрондық нұсқаны қарау.
Ортадағы қаламсап:
Тақырып соңындағы сұрақтарды қою.
Оқушылар постер сызбасын салу,талдау,түсіндіру
Оқушылардың болжамды жауаптары:
Ойын қорытындылау
Рефлексия
/2-мин/
Бағалау
/4-мин/
Кейінгі тапсырма:
Бас бармақ
1.Мұғалім әр топ мүшесіне бағалау
парағын ұсынады.
2.Мұғалім өзінің бағалау критериін ұсынады
§6,7. Ұлпалар.Жұмыс дәптерін толтыру.
Оқулықтағы кестені толтыру
Оқушы өзін-өзі бағалайды.Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Мұғалім бағалайды.
Сабақтың этаптары
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Сыныппен байланыс орнату
/1-мин./
Топқа бөлу
/2-мин/
Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту
/5- мин/
Сабақ тақырыбын ашу
/4-мин/
-Шеңберде тұрып, жинақтала «Бәйтерек» символын жасау
Үш әр түрлі суретқиындылары арқылы топқа бөлу
Өткен тақырыпқа шолу
1-тапсырма.
Тестпен жұмыс
Қайталау: Жұйке жүйесінің құрылысы мен қасиеті
Слайд арқылы түсіндіру
Шаттық шеңберде тұрады.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылардың болжамды жауаптары:
Тапсырманы орындайды.
Оқушылардың болжамды жауаптары:
Талқылау жүреді
Негізгі бөлім
Қолдану
(16-мин)
Сергіту сәті
/2-мин/
Қорытынды шығару
/8-мин/
3-тапсырма.«Ассоциация» әдісі
Жүзеге асыру қадамдары:
1-қадам: шеңбер сызып, ортасына тақырыптың атын жазу, мысалы ,«Адам өмірінің негізгі кезеңдері».
2-қадам: дәптерлеріне жаңа сабақ тақырыбына байланысты өздері білетін ақпараттарды жазу - жеке, нәтижесін әуелі жұпта талқылау, сосын шағын топта талқылау.
3-қадам: барлық топтардың берілген тақырыбына жазғандары бойынша класта презентация жасау.
4-қадам: жалпы класқа тақырып бойынша алынған бүкіл ақпараттың тізімін жасау.
Әр топ тапсырмаларды орындау үшін осы тапсырма арқылы не біліп шығамыз?деген сұрақтар қою
1-топ: Бозбала мен бойжеткен қыздардың жыныстық жетілуі
2-топ: Биологиялық және әлеуметтік жетілу
3-топ: Адам өмірінің негіззгі кезеңдері
«Кел, шынығайық» тапсырмасын орындау
4-тапсырма
Жинақ сұрақ
Кесте толтыру (216-бет)
Оқушылар постер сызбасын салу,талдау,түсіндіру
Оқушылардың болжамды жауаптары:
Ойын қорытындылау
Рефлексия
/2-мин/
Бағалау
/4-мин/
Кейінгі тапсырма:
Бас бармақ
1.Мұғалім әр топ мүшесіне бағалау парағын ұсынады.
2.Мұғалім өзінің бағалау критериін ұсынады
§58Адам өмірінің негізгі кезеңдері.
Оқушы өзін-өзі бағалайды.Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Мұғалім бағалайды.