Цикл уроків з теми Клітина 6 клас

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок 1

Тема: Клітина – одиниця живого.Історія вивчення клітини.

Мета: розширити знання про клітинну будову організмів, ознайомити учнів з клітиною як основною одиницею живого, повторити загальний план будови клітин,ознайомити учнів з історією вивченя клітини; розвивати практичні вміння використовувати раніше отримані знання, порівнювати та узагальнювати матеріал;виховувати акуратність, охайність, розуміння єдності всього живого та повагу до важкої праці вчених-дослідників.

Обладнання: таблиця «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини», «Чорна скринька», портрети Р.Гука, А.Левенгука, М.Шлейдена, Т.Шванна, Р.Броуна, Я.Пуркіньє, Р.Вірхова.

Основні поняття та терміни: клітина, клітинний рівень організації життя.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

  Клітина- це дивний ізагадковий світ.

Дитяча енциклопедія

І. Організаційний етап.

Шановні учні! Придивіться один до одного. Які ви всі різні! Кожен із вас відрізняється зростом, рисами обличчя, кольором шкіри, очей. Та є між вами ще одна відмінність – це настрій.

Перш ніж розпочати урок, з`ясуємо, з яким настроєм ви прийшли на сьогоднішнє заняття.

У кожного з вас на робочому столі знаходяться картки, на яких зображено контури людського обличчя. Домалюйте, будь-ласка, контур рота, який відповідає теперішньому вашому настрою:

Гарниий настрій

Нормальний настрій

Поганий настрій

А тепер покажіть ці обличчя мені. Як бачимо, хоча ви і знаходитеся в однакових умовах, але кожен з вас має різний настрій. Тож давайте посміхнемось один одному, змінимо свій настрій на хороший.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Перед вами «Чорна скринька». Постарайтеся відгадати, що знаходиться в ній. Проявіть кмітливість та здатність нестандартно мислити.

Підказки, які вам допоможуть впізнати цей предмет

– Цей предмет є сукупністю поживних речовин, обмежених мінеральними сполуками.

– Він є причиною давньої суперечки про те, що було першим.

– До його складу входить відомий білок альбумін.

– Це є початком нового життя.

 Дійсно, у скриньки сховане яйце. Що таке яйце?Так, яйце – це велика статева клітина. Сьогодні ми будемо з вами говорити про клітину. Чи є ця тема для вас абсолютно новою?

При вивченні яких тем ми зустрічалися з поняттям «клітина»?

(Повідомлення теми та мети уроку)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Клітина – одиниця будови організмів (розповідь):

Бактерії, рослини, гриби і тварини складаються з клітин.

Клітина – найменша структурна і функціональна одиниця організму.

Клітина

одиниця

будови розвитку розмноження

Через свою поверхню вона дихає і живиться (обмін речовин). Клітини ростуть, розмножуються.

Клітини одноклітинних організмів – самостійний організм, клітини багатоклітинних організмів взаємодіють між собою, тісно пов’язані між собою, але вони відрізняються за будовою та функціями.

Клітини живих організмів відрізняються за формою, розміром, особливостями організації та функціями. Більшість клітин мають розміри від 10 до 100 мкм. 

Наука про клітину - цитологія. Предметом цитології є клітини живих організмів і одноклітинних і багатоклітинних.

2. Історія вивчення клітини(розповідь, робота з підручником (с.21-22), демонстрування портретів вчених):

Люди дізналися про існування  [link]
5. У хромопластах відбувається фотосинтез. 
6. Лейкопласти – безбарвні.
7. Мітохондрії беруть участь у розмноженні пластиди.

8. Комплекс Гольджі бере участь у транспорті речовин по клітині.

9. Мітохондрії відіграють роль «енергостанцій» в клітині.

10. Гладкою і шорсткою буває вакуоля.

11. Вакуолі присутні у клітинах всіх організмів.

12. Вакуолі забезпечують збереження форми клітини, запасають поживні речовини.

3. Вправа «Знайди помилку»:

1.Щоб знайти загальну кратність збільшення мікроскопа, необхідно додати показники збільшення об’єктива й окуляра.

2. Основна речовина, яку містить вакуоля, - це сіль.

3. При фотосинтезі рослинна клітина поглинає кисень..

4. Лейкопласти надають рослинним клітинам зеленого кольору.

5. Органели клітин належать до непостійних структур клітини.

6. Мітохондрії накопичують в собі вуглеводи, білки, жири.

V. Підведення підсумків уроку.

VІ. Домашнє завдання:

  • опрацювати § 10;

  • виконати тестові завдання (с.142);

  • дати відповіді на запитання (с.142).

УРОК 7

Тема: Утворення нових клітин.

Мета:розширити знання учнів про клітину рослин та процеси, які в них відбуваються, зосередивши увагу на утворенні нових клітин; розкрити поняття «хромосоми», «спадковий матеріал»; розвивати уміння порівнювати біологічні процеси на прикладі розмноження клітин, розвивати уміння робити відповідні висновки і узагальнення; виховувати почуття гордості за наукові досягнення вчених у вивченні важливих процесів, що відбуваються в клітині.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці «Клітина», «Поділ клітини», відеофрагмент «Будова і функції ядра».

Основні поняття та терміни: ядро, ядерце, ядерний сік, хромосоми, спадкова інформація.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів(бесіда): 

  • Що називають органелою?

  • Які функції виконують мітохондрії?

  • Які типи пластид вам відомі?

  • Яку функцію виконують хлоропласти? Хромопласти? Лейкопласти?

  • Чи можуть пластиди перетворюватись з одного виду в інший?Наведіть приклади.

  • Які види вакуоль існують?

  • Які функції вони виконують?

  • Для чого в клітині ЕПС?

  • Які різновиди її ви знаєте?

  • Які функції виконують рибосоми?

  • Яке значення КГ?

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Ми повинні з’ясувати досить важливе запитання:

-Чи є в клітині центр діяльності? 

-Як забезпечується точна передача спадкового матеріалу від материнської клітини дочірнім? 

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

  1. Будова і функції ядра (пояснення, робота з таблицею, мал.45 і 46, демонстрація відеофрагменту):

Клітини як одноклітинних, так і багатоклітинних організмів виявляють такі властивості живого: вони ростуть, розвиваються й розмножуються.

Крім усіх вивчених структур клітини, у ній є головна складова частина – ядро. Воно оточене власною оболонкою, що забезпечує транспорт певних речовин з ядра в цитоплазму клітини й навпаки. Внутрішнє середовище – ядерний сік. До складу ядра входять структури з білків і ДНК, які під час поділу клітини ущільнюються в хромосоми.

Хромосоми – щільні структури, які можна помітити лише під час поділу клітини. До складу хромосом входять молекули ДНК, які зберігають спадкову інформацію організму.

Функції ядра:

  • зберігння спадкової інформації;

  • центр керування процесами життєдіяльності клітини.

Організми, в клітинах яких наявне ядро, - еукаріоти (рослини, тварини, гриби).

Прокріоти – організми, в клітинах яких відсутнє ядро (бактерії).

  1. Розмноження клітин (поясненння, робота з таблицею):

Одними з основних ознак живих організмів та їхніх клітин -  здатність до росту і розмноження. Всі клітини ростуть і доростаючи до певного стану вони починають ділитися. Поділ клітин – досить складний процес.

Поділ - дуже складний процес (мал. 48). Перед поділом у ядрі стають помітними хромосоми. Кожна хромосома ділиться поздовжньо на дві половини. Ці половини згодом розходяться до протилежних полюсів материнської клітини. Навколо них формується ядерна оболонка. У новому ядрі опиняється стільки хромосом, скільки їх було в материнській клітині. Далі ділиться цитоплазма. Увесь вміст клітини також рівномірно розподіляється між двома новими клітинами. Так з однієї материнської клітини утворюється дві дочірні.

Кожна з дочірніх клітин успадкувала по одній половині хромосом. Тому за набором спадкової інформації вони нагадують материнську клітину. У період між поділами кожна з дочірніх клітин відновлює другу половинку хромосом.Їх стає стільки, скільки перед початком поділу. Кожна дочірня клітина поступово росте, досягаючи розмірів материнської, і знову набуває здатності до поділу. Так організм росте й оновлює свій склад.

  1. Значення розмноження (бесіда, формулювання висновків):

Здатність клітин до розмноження має виняткове значення для існування організмів. Клітина має свою тривалість життя. І якщо наїї місці не з’являтимуться нові клітини, такий організм невдовзі неодмінно загине. Отже, багато клітин організму рослин, грибів і тварин здатні до періодичного поділу.

V. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Основні функції ядра: збереження спадкової інформації та регуляція життєвих процесів у клітині. Насамперед ядро регулює процеси утворення білків.

Під час поділу клітини зазвичай утворюються дві дочірні, які є точною копією материнської.

Здатність клітин до розмноження забезпечує безперервність існування життя на нашій планеті.

VІ. Узагальнення та систематизація знань(тестування):

1. Безперервність життя на Землі забезпечується: 

а) ростом клітин; б) розмноженням клітин;

в) обміном речовин;       г) подразливістю клітин.

3. Установіть послідовність поділу клітин:

а) утворення двох дочірніх клітин;

б) розміщення хромосом посередині клітини;

в) розходження частин хромосом до різних кінців клітини;

г) ущільнення хромосом;      

д) поділ цитоплазми материнської клітини.

4. Установіть відповідність між органелами рослинної клітини та їхніми функціями (одна зайва).

А ядро 1 фотосинтез

Б рибосоми 2 зберігання поживних речовин

В хлоропласти 3 захист від впливів зовнішнього середовища

Г вакуолі з клітинним соком 4 участь в утворенні білків

5 місцезнаходження хромосом

VІІ. Підведення підсумків уроку.

КАЗКА ПРО КЛІТИНУ

Недалеко і неблизько –

В кожної людини –

Є маленькі королівства,

Що звуться клітини.

Королівством цим прекрасним

править заодно

Оболонка, цитоплазма

Й головне - ядро.

Правлять мудро, не воюють -

Скрізь у них є толк.

Царство це функціонує

Геть без помилок.

Оболонка на кордоні

Здійснює контроль:

Пропускає воду, солі,

Як назвуть пароль.

З іншими клітинами

Теж взаємодіє,

Бо послом працює -

Дружити уміє.

Цитоплазма – дуже ніжна

І модно покроєна,

Вся така собі поважна

Містить органоїди:

Ендоплазматичну сітку,

Рибосоми спритні,

Мітохондрії довгасті

Лізосоми різні.

Все у Цитоплазмочці

Злилося – з’єдналось.

Тому у клітині

добробут і радість.

РНК, білки розумні –

Все тут необхідне,

Королівство співпрацює

З ними досить плідно.

Тож живемо ми із вами

Й не знаємо горя,

Бо численні королівства

Нас прекрасних творять.

ІІ. Надання та пояснення домашнього завдання:

  • опрацювати § 12 (с.45-46);

  • виконати тестові завданн (с.47);

  • прочитати статтю «Сторінка майбутнього біолога»



УРОК 8

Тема: Ріст клітин.

Мета: розширити знання учнів про клітину рослин та процеси, які в них відбуваються, зосередивши увагу на рості клітин; розвивати уміння робити відповідні висновки і узагальнення; виховувати допитливість, бажання пізнавати нове, оволодівати знаннями.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці «Клітина», «Ріст клітини».

Основні поняття та терміни: життєвий цикл, ріст, гормони, вітаміни, ферменти.

ХІД УРОКУ

 І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів(бесіда): 

  • Пригадайте властивості живого.

  • Що таке розмноження?

  • Де в клітині зберігається спадкова інформація?

  • Що таке хромосоми?

  • Яка їх будова і значення?

  • Опишіть, як відбувається процес поділу клітини.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

  • Ви пам’ятаєте, що серед основних ознак організмів і їхніх клітин є здатність до росту й розмноження.

  • Чим характеризується ріст клітин?

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

  1. Поняття про життєвий цикл клітин(розповідь):

Життєвий цикл будь-якої клітини триває від початку одного поділу до початку наступного. Він складається з 2 основних частин:

  • процес поділу;

  • інтерфаза – період між поділами.

Під час інтерфази в клітинах відбувається багато процесів: вони ростуть і накопичують речовини, необхідні для наступного поділу.

  1. Ріст клітин (пояснення з елементами бесіди, робота з таблицями):

Усі новоутворені клітини поступово збільшуються в розмірах. Це стає можливим завдяки тому, що в них інтенсивно утворюються білки та інші органічні речовини. Ріст клітин не може тривати нескінченно. Щойно клітина сягає певних розмірів, її ріст припиняється, і вона знову набуває здатності до поділу.

Молоді клітини, на відміну від старих, не здатних ділитися, мають багато дрібних вакуоль. Ядро молодої клітини розміщене в центрі її. У старій клітині звичайно є одна велика вакуоля, а цитоплазма з ядром прилягає до клітинної оболонки.

Ріст – це кількісні зміни в житті клітин, повязані зі зміною її лінійних розмірів, маси та об`єму.

Регулюється ріст клітин під дією гормонів, вітамінів, ферментів.

V. Узагальнення та систематизація знань(тестування):

1. Розміри клітин збільшуються завдяки:

а) росту; б) розмноженню.

2. Ріст – це:

а) збільшення маси;

б) збільшення маси та розмірів тіла;

в) формування організму, збільшення маси та розмірів тіла.

3. Регуляторами росту рослин є:

а) гормони, вітаміни;

б) ферменти, гормони;

в) гормони, вітаміни, ферменти.

4. Ядро у молодої клітини :

а) розміщене в центрі; б) прилягає до клітинної оболонки.

5. Вакуолі у старих клітинах:

а) дрібні, їх багато; б) велкі, їх мало;

в) розміщені в центрі; г) прилягають до клітинної оболонки

VІ. Підведення підсумків уроку.

VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання:

- опрацювати матеріал § 12 (с.45);

- підготувати повідомлення про:

  1. Т. Шванна;

  2. М. Шлейдена.



УРОК 9

Тема: Основні положення клітинної теорії.

Мета:завершити вивчення клітини рослин та процесів її життєдіяльності; розкрити основні положення клітинної теорії, як одного із головних відкриттів біологічної науки; розвивати уміння систематизувати та узагальнювати набуті знання на прикладі клітинної будови рослин; виховувати почуття гордості за наукові досягнення вчених у цитології.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: таблиці з теми, портрети Т. Шванна та М. Шлейдена.

Основні поняття та терміни: клітинна теорія.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

- Яка будова та функції ядра?

- Яка будова та функції хромосом?

- Укажіть складову клітини, що є центром керування процесами її життєдіяльності: 

а) мітохондрія; б) хлоропласт; в) ядро; г) вакуоля.

- Укажіть складові клітини, які забезпечують передачу спадкової інформації:

а) хромосоми; б) вакуолі; в) ядерця; г) рибосоми.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Ми повинні з’ясувати питання про результати цитологічних досліджень, які дали можливість вченим для створення клітинної теорії. 

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

        1. Творці клітинної теорії - Т. Шванн та М. Шлейден(повідомлення учнів).

        2. Положення клітинної теорії (пояснення):

1.Усі організми складаються з клітин.

2.Клітина є одиницею будови і розвитку всіх організмів.

3.Клітини одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні за планом будови та основними процесами життєдіяльності. 

4.Поява нових клітин є наслідком розмноження материнської клітини. 

V. Узагальнення та систематизація знань (біологічний диктант):

1) Основна одиниця будови і життєдіяльності живих організмів - …

2) Клітини організмів … за формою, розмірами

3) Клітина зверху вкрита …

4) Всередині клітина заповнена …

5) Постійні структури клітини - …

6) Непостійні стуктури клітини - …

7) Спадкова інформація клітини міститься в …

8) Організми, вклітинах яких наявне ядро, - …

9) Безядерні організми - …

10) Нові клітини утворюються шляхом …

11) Період від початку одного поділу клітини до наступного - …

12) Творці клітинної теорії: …

VІ. Підведення підсумків уроку.

VІІ. Надання домашнього завдання:

  • опрацювати матеріал підручника (с.23);

  • повторити вивчений матеріал про клітину.



Урок 10

Тема:Узагальнення знань з теми «Клітина».

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про клітину як основну структурну і функціональну одиницю живого, проконтролювати засвоєння учнями основнх понять теми; розвивати вміння працювати з різними видами тестових завдань та оформляти самостійну роботу; виховувати самостійність, зібраність, акуратність.

Обладнання: таблиці з теми, картки з тестовими завданнями.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

  1. «Термінологічне лото»: учень коротко визначає терміни та передає естафету однокласнику:

  • мікроскоп

  • клітина

  • ріст

  • розмноження

  • віруси

  • ДНК

  • цитоплазма

  • органели

  • клітинна мембрана

  • ядро

  • мітохондрія

  • рибосома

  • ендоплазматична сітка

  • хлоропласт

  • вакуоля

  • хромосома

  • вуглевод

  • білок

  • жири

  • клітинна оболонка

  • 2. Бесіда:

  • Ким, коли і на якому об`єкті була відкрита клітина?

  • Що таке клітина?

  • У чому полягає суть клітинної теорії?

  • Хто є її автором?

  • Які збільшувальні прилади вам відомі?

  • Назвіть основні частини лупи і мікроскопа.

  • Які основні правила роботи з мікроскопом вам відомі?

  • Назвіть послідовні стадії виготовлення мікропрепаратів.

  • Яку будову має рослинна клітина?

  • Які характерні особливості рослинної клітини ви знаєте?

  • В чому подібність і відмінність будови клітини рослин і тварин?

  • Якої форми й розміру можуть бути клітини рослини?

  • Які основні життєві функції властиві рослинним клітинам?

  • Чи можуть рухатися рослинні клітини?

  • По чому судять про рух цитоплазми в клітині?

  • Яким чином надходять речовини в клітину?

  • Як проникає вода в клітину?

  • Чи для усіх речовин проникна клітинна мембрана?

  • Що таке плазмоліз?

  • Що називають деплазмолізом? Яке їх значення?

  • Як розмножуються клітини?

  • Як відбувається утворення нових клітин?

  • Що таке ріст? Як він відбувається в рослинних клітин?

  • 3. Самостійна тестова робота:

  • І варіант

  • Виберіть одну правильну відповідь - за кожну правильну відповідь – 0,5 бала:

  • 1. Структурною і функціональною одиницею всього живого є:

  • а) хлоропласт;

  • б) цитоплазма;

  • в) клітина;

  • г) ядро.

  • 2. Укажіть здатність живих організмів сприймати впливи навколишнього середовища і певним чином відповідати на них:

  1. а) подразливість;  г) рух;
    б) живлення;  д) виділення.

  1. в) розмноження; 

  2. 3. Укажіть мову, якою пишуться міжнародні наукові назви організмів:

  1. а) англійська; 
    б) українська; 
    в) німецька;
    г) латинська;
    д) польська.

  1. 4. Укажіть речовину, яка є найважливішою складовою клітинної стінки рослинних клітин:

  1. а) цукри; 
    б) крохмаль; 
    в) целюлоза;
    г) вуглекислий газ;
    д) вода.

  1. 5. Укажіть назву частини клітини, яка обмежує її внутрішній вміст, захищає його від несприятливих умов навколишнього середовища, підтримує сталу форму клітини:

  1. а) оболонка; 
    б) цитоплазма; 
    в) ядро;
    г) вакуоля;
    д) хлоропласт
    .

  1. 6. Укажіть назву структури клітини, яка є носієм спадкової інформації:

  1. а) вакуолі;  в) органели;
    б) хромосоми;  г) включення.

  1. 7. Визначте, що належить до тимчасових утворів цитоплазми рослинної клітини:

  1. а) хлоропласти; 
    б) ядро; 
    в) хромосоми;
    г) включення;
    д) вакуолі.

  1. 8. Укажіть кратність збільшення мікроскопа, у якого на окулярі є позначка «20х», а на об’єктиві — «80х»:

  1. а) 1000; 
    б) 16
    00; 
    в) 25
    00;
    г) 40
    00;
    д) 6
    000.

  1. Виберіть усі правильні відповіді - за кожне правильно виконане завдання – 1 бал:

  2. 9. Назвіть основні частини світлового мікроскопа:

  1. а) предметний столик;

  2. б) об’єктив; 

  3. в) штатив;
    г) окуляр; 
    д) тубус;
    е) діафрагма;
    є) предметне скло.

  1. 10. Виберіть неправильні твердження про цитоплазму:

  1. а) зовні оточена клітинною стінкою, з якою безпосередньо контактує;
    б) містить 80% води;
    в) об’єднує всі структури клітини;
    г) забезпечує взаємодію усіх органел;
    д) наявна у всіх живих клітинах;
    е) інша її назва — клітинний сік.

  1. 11. Під буквою А випишіть органели клітини, під буквою Б – частини, з яких складається мікроскоп - за правильно виконане завдання – 2 бали:

  1. а) ядро;

  2. б) тубус;

  3. в) окуляр;

  4. г) цитоплазма;

  5. д) мітохондрії;

  6. е) предметний столик;

  7. є) штатив;

  8. ж) вакуоля.

  1. 12. Продовжіть речення - за кожну правильну відповідь – 0,5 бала:

  2. 1) Перший мікроскоп сконструював англійський фізик …

  3. 2) Внутрішній вміст клітини заповнений прозорою в`язкою рідиною …

  4. 3) Безбарвні і забарвлені органели, що характерні тільки для рослинних клітин, називаються …

  5. 4) Спеціальні структури ядра, що несуть спадкову інформацію і виявляються під час поділу клітини, - це …

  6. 13.Дайте відповідь на одне з питань (на вибір) - за повну відповідь – 2 бали:

  7. 1) Поясніть, чому клітину називають одиницею будови і життєдіяльності рослинного організму?

  8. 2) Як утворюються нові клітини? Як клітини ростуть?

  9. ІІ варіант

  10. Виберіть одну правильну відповідь- за кожну правильну відповідь – 0,5 бала:

  11. 1. Укажіть назву науки про рослини:

  1. а) зоологія; 
    б) ботаніка; 
    в) математика;
    г) хімія.

  1. 2. Оберіть процес отримання живими організмами поживних речовин з довкілля:

  1. а) подразливість; 
    б) живлення; 
    в) розмноження;
    г) рух;
    д) виділення.

  1. 3. Назвіть прилад, який збільшує зображення об’єкта дослідження в десятки і сотні тисяч разів:

  1. а) лупа; 
    б) штативна лупа; 
    в) світловий мікроскоп;
    г) електронний мікроскоп.

  1. 4. Укажіть найпоширенішу запасаючупоживну речовину рослинних клітин:

  1. а) цукри; 
    б) крохмаль; 
    в) целюлоза;
    г) вуглекислий газ;
    д) вода.

  1. 5. Укажіть, як називаються постійні клітинні структури, кожна з яких виконує притаманні їй функції:

  1. а) тканини; 
    б) органели; 
    в) органи;
    г) ядра;
    д) включення.

  1. 6. Оберіть обов’язкову структуру рослинних клітин, в якій зберігається спадкова інформація про клітину та весь організм:

  1. а) хлоропласт; 
    б) мітохондрія; 
    в) плазматична мембрана;
    г) ядро;
    д) вакуоля.

  1. 7. Укажіть, як утворюються нові клітини в організмі рослин:

  1. а) внаслідок поділу материнської клітини;  
    б) з клітинної стінки; 
    в) самозароджуються за наявності води;
    г) виникають з клітинного соку.

  1. 8. Укажіть кратність збільшення мікроскопа, у якого на окулярі є позначка «10х», а на об’єктиві — «60х»:

  1. а) 100; 
    б) 160; 
    в) 250;
    г) 400;
    д) 600.

  1. Виберіть усі правильні відповіді - за кожне правильно виконане завдання –1 бал:

  2. 9. Укажіть складові частини клітини:

  1. а) оболонка; 
    б) шкірка; 
    в) продихи; 
    г) цитоплазма;
    д) ядро;
    е) судини.

  1. 10. Укажіть правильні твердження про хлоропласти:

  1. а) належать до пластид;
    б) безбарвні;
    в) містять хлорофіл;
    г) у них відбувається фотосинтез;
    д) їх вміст оточений клітинною стінкою;
    е) основна функція — запасання поживних речовин.

  1. 11. Під буквою А випишіть ознаки, характерні для живої клітини, під буквою Б – пластиди рослинних клітин - за правильно виконане завдання – 2 бали:

  1. а) розмноження;

  2. б) живлення;

  3. в) лейкопласти;

  4. г) обмін речовин;

  5. д) хлоропласти;

  6. е) хромопласти;

  1. є) дихання.

  2. 12. Продовжіть речення- за кожну правильну відповідь – 0,5 бала:

  3. 1) Уперше побачив живі клітини голландський природодослідник …

  4. 2) Клітина зовні вкрита …

  5. 3) Зелені органели, що містять хлорофіл і виконують функцію фотосинтезу, називаються …

  6. 4) Порожнину клітини, заповнену прозорим або забарвленим клітинним соком, називають …

  7. 13. Дайте відповідь на одне з питань (на вибір)- за повну відповідь – 2 бали:

  8. 1) Доведіть, що рослинна клітина жива.

  9. 2) Які пластиди наявні у рослинній клітинні? У чому полягає їх відмінність і подібність?

  10. ІІІ. Підведення підсумків уроку.

  11. ІV. Домашнє завдання: скласти кросворд, ребус чи казку з теми «»Клітина»