8
ТАҚЫРЫП
Сүйектердің құрамы, құрылысы, олардың пішіндері және қызметі. Түтікті сүйектердің өсуі.
МАҚСАТЫ
Адам ағзасының сүйектерінің құрылысы мен құрамы туралы сөз қозғау. Тірек қимыл аппаратының тиімділігі мен сүйектердің типтеріне тоқталу.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ
Сүйектердің құрамына байланысты ерекше ойлары қалыптасады, сөйлеу тілдерімен танымдық және логикалық ойлау қабілеттері дамиды, білім, білік дағдылары қалыптасады.
КЕЗЕҢДЕРІ
РЕСУРСТАР
САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ
ДИФФЕРЕНЦИА
ЦИЯ
БАҒАЛАУ
Ұйымдастыру кезеңі
(2 минут)
Биология оқулығы
Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. Көңіл күй смайликтерин орналастыру.
Үш шапалақ
Қызығушылықты ояту
(3 минут)
Биолог анықта
малығы
Мұғалім тарапынан сабақтың тақырыбы таныстырылып, мақсаты оқуышылармен бірлесе отырып анықталады.
«Кубизм» әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасын қорытындылау.
Үйге бірілген тасырма «Қаңқа бөлімдері» тақырыбы.
Әр топтан бір оқушы шығып кубикті лақтырады. Кубиктің қай қыры түссе сол топ осы топтың үй тапсырмасы бойынша қойған сұрақтарына жауап береді.
Талантты және дарынды оқушыларды анықтап, тапсырмалар беру
Мадақтау
Мағынаны тану
(15 минут)
(15 минут)
Биология оқулығы
Мұғалім тарапынан сабақтың қысқаша мазмұны таныстырылып өтіледі. Әрі қарай топтар мәтін бойынша жұмыстана бастайды. Тапсырма: «Венн диаграммасы» арқылы құрғақ және шырынды жемістерді салыстыру.
«Инсерт» әдісі арқылы ББҮ кестесін толтыру.
«Әңгіме» жазу. Тақырыптары:
І топ: «Қаңқаның сүйектенуінің аяқталуы»
ІІ топ: «Қаңқаның химиялық құрамы»
ІІІ топ: «Сүйек сынғанда....»
ІҮ топ: «Сіңір артылғанда....»
Талантты және дарынды оқушыларды анықтап, тапсырмалар беру
Кері байланыс
Критерий арқылы бағалау
Рефлексия
(10 минут)
«Автор орындығы» арқылы сбақты бекіту. Топтардан бір оқушыдан шығып қарама қарсы топ сұрақ қояды.
Мұғалімнің бағалауы
Қорытындылау
Оқулық