Тема уроку: Внутрішнє рідке середовище організму людини
Мета:
Освітня: сформувати в учнів загальне уявлення про внутрішнє середовище організму, його склад у відносній постійності; визначати основні функції крові.
Розвиваюча: показати взаємозв’язок між будовою та функціями формених елементів крові; розвивати увагу, мислення, спостережливість.
Виховна: удосконалення навичок самостійності, уміння організовувати свій робочий процес, повагу до оточуючих, формувати компетентнісне ставлення учнів до проблеми здоров’я та здорового способу життя.
Основні поняття і терміни: гомеостаз, плазма крові, еритроцити, лейкоцити, тромбоцити.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, таблиці “Склад крові”
Методи: словесні (пояснювальна та контрольно-оцінна бесіда), наочні (демонстрація обладнання, ілюстрація), практичні (виконання завдань практикуму)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Налаштування учнів на роботу
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів
Згадати із курсу зоології про:
-рідини тварин – гемолімфу та кров;
-значення для тварин гемолімфи та крові
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Поставити проблемні запитання.
1.Чим відрізняється хімічний склад клітин від хімічного складу навколишнього середовища?
2.Якщо людина поїла, то чи можна сказати, що ця їжа потрапила безпосередньо у внутрішнє середовище організму?
IV. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.
Розповідь вчителя
Що таке внутрішнє середовище організму? Внутрішнє середовище організму людини складають кров, лімфа і тканинна рідина. Ці рідини тісно між собою взаємозв’язані. Вони постійно дифундують одна в одну, переносячи при цьому розчинені в них речовини, і таким чином впливають на хімічний склад одна одної. За допомогою цих рідин в організмі перебігають усі важливі фізіологічні процеси, а саме: до клітин безперервно надходять поживні речовини і видаляються кінцеві продукти життєдіяльності.
Надзвичайно важливою особливістю внутрішнього середовища є відносна сталість його складу, фізичних і хімічних показників. Сукупність процесів,що підтримують або відновлюють відносну сталість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі, називають гомеостазом.
Які функції виконують рідини внутрішнього середовища організму? Ви вже знаєте, що кров належить до тканин внутрішнього середовища. Вона переносить кисень, поживні речовини, продукти розпаду, вуглекислий газ, гормони, ферменти,вітаміни,забезпечує утворення імунітету тощо. Кров циркулює по замкненій кровоносній системі. Крізь найдрібніші кровоносні судини (капіляри) деякі складові рідкої частини крові (плазма) потрапляють у міжклітинний простір. Так утворюється тканинна рідина, що омиває кожну клітину та забезпечує обмін речовин між клітинами, кров’ю і лімфою.
Лімфа- це прозора, безбарвна рідина, що утворюється з тканинної рідини. Вона відіграє значну роль в обміні речовин і виконує низку захисних функцій. Лімфа переміщується по лімфатичних судинах, які починаються в тканинах лімфатичними капілярами. Дрібні лімфатичні судини, зливаючись, утворюють лімфатичну протоку, яка з’єднана з венозним руслом кровоносної системи.
Який склад крові? До складу крові входять плазма, клітини – еритроцити та лейкоцити, кров’яні пластинки – тромбоцити (неклітинні елементи). Еритроцити, лейкоцити і тромбоцити ще називають форменими елементами крові.
Плазма крові виконує роль міжклітинної речовини. Вона містить 90% води та розчинені в ній органічні (білки – 7-8%, вуглеводи – 0,12%, жири-0,7-0,8%) й неорганічні речовини (близько 1%). Білки плазми крові беруть участь у зсіданні крові, підтриманні гомеостазу, захисних реакціях організму.
Водний розчин солей, зокрема натрію хлориду, концентрація якого дорівнює 0,9%, називають фізіологічним розчином. Він підтримується на сталому рівні. Його іноді використовують у медицині для поповнення об’єму крові в організмі у разі значної крововтрати і відсутності для переливання крові відповідної групи.
В організмі людини кров становить близько 7,7% загальної маси тіла, що для людини масою 70 кг становить близько 5л.
Які функції крові? Кров, безперервно циркулюючи по кровоносних судинах, виконує роль “транспортної системи” , що забезпечує виконання нею різних функцій: дихальної, живлення, виділення, регуляції, терморегуляції, захисної.
1.Дихальна функція крові полягає в перенесенні кисню до тканин, а вуглекислого газу – від тканин до органів дихання.
2.Функція живлення – це транспортування поживних речовин від органів травлення до клітин.
3.Видільна функція крові – це перенесення від тканин тіла до органів виділення (нирок, легенів, печінки,шкіри) кінцевих продуктів обміну речовин, надлишку води, мінеральних солей.
4.Регуляторна функція крові забезпечується перенесенням гормонів та інших біологічно активних речовин від місця їх утворення до клітин усіх органів біологічно активних речовин від місця їх утворення до клітин усіх органів і тканин організму.
5.Терморегуляторна функція крові полягає в тому, що кров як водний розчин має винятково високу теплоємність і завдяки цьому підтримує стабільну температуру тіла.
6.Захисна функція – кров бере участь у захисті організму від отруйних речовин, вірусів, мікроорганізмів. До захисної функції відносять також зсідання крові при пораненнях судин.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Бесіда:
Збереження сталості внутрішнього середовища, без якого неможливе функціонування організму, підтримується безперервною роботою органів і тканин тіла.
Робота над питаннями:
Як пов’язані між собою тканинна рідина, кров та лімфа?
Які функції виконує внутрішнє рідке середовище організму?
Міні-тест:
Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)
1.Вкажіть функції, які виконує тканинна рідина:
а)здійснює безпосередній контакт з усіма клітинами тіла;
б)забезпечує обмін речовин між клітинами, кров’ю і лімфою;
в)забезпечує обмін речовин лише між клітинами і кров’ю;
г)забезпечує обмін речовин лише між лімфою і клітинами.
2. Виберіть клітини крові:
а)еритроцити;
б)лейкоцити;
в)тромбоцити;
г)хондроцити.
3.Позначте функцію крові, завдяки якій вона переносить кисень до тканин, а вуглекислий газ-від тканин до органів дихання:
а)дихальна;
б)регуляторна;
в)захисна;
г)живильна.
VI. Підведення підсумків уроку.
VII. Домашнє завдання.
П.14,виконання завдань в зошиті ст..21-22