Өсімдік өркендерінің маңызы мен құрылысы (6 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Сыныбым: 6

Биология пәнінен қысқа мерзімдік жоспар

Биология пәнінің мұғалімі: Сүйесін Кенжегүл

Сабақтың тақырыбы

§15 Өсімдік өркендерінің құрылысы мен маңызы. Бүршік – өсімдіктің ұрықтық (бастапқы) өркені. Вегетативтік және генеративтік бүршіктер. Бүршіктен өркеннің дамуы. Жылдық өркен. Өсімдіктің бұтақтануы. Бұтақтануды көбейтудің тәсілдері.


Ресурстар

Интерактивті тақта, сурет қиындылары(топқа бөлуге), бағалау постер жабдығы, слайдтар

Сабақтың мақсаты

Өсімдік өркендерінің құрылысы мен маңызы, бүршік – өсімдіктің ұрықтық (бастапқы) өркені, вегетативтік және генеративтік бүршіктер, бүршіктен өркеннің дамуы, жылдық өркен, өсімдіктің бұтақтануы және бұтақтануды көбейтудің тәсілдері туралы біледі, пәнге қызығушылығын арттырады, сөйлеу мәдениетін және адамгершілік тәрбие қалыптастырады.


Күтілетін нәтиже

Жаңа тақырыпты меңгереді:

  • оқылған ақпарат туралы өз түсінігін қадағалайды;

  • бұрыннан таныс мәліметті жаңа мәліметпен ұштастыру;

  • берілген ақпаратты сыни тұрғыдан бағалау;

  • мәтін мен оқылған проблемаға сұрақ қоя, тұжырымдайды;

  • алда оқылатын проблеманың бағытын анықтайды;

  • таным әрекеті процесінде қарым-қатынас шеберлігі артады;




Тапсырма көздері

1-тапсырма.

Тест тапсырмасын алу

2-тапсырма.

Слайд көрсетілімі

3-тапсырма.

Топтық жұмыс: «Жигсо» стр-сы

4-тапсырма.

Сергіту сәті:

9 зертханалық жүмыс.

Вегетативтік және гүл бүршіктерінің құрылысы.





Сабақтың этаптары



Мұғалімнің іс-әрекеті



Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру


Сыныппен байланыс орнату

/1-мин./



Топқа бөлу

/2-мин/



Үй тапсырмасы

Сабақ тақырыбын ашу

/8-мин/




Қызығушылық ояту

/3-мин/

-Балалар, сабақты жақсы өткізу үшін өзіміздің көңіл-күйімізді көтеріп отырайық.

-Бір-бірімізге қарап қолымызды алып, 2 сөз тіркесінен тұратын жылы лебіздеріміз айтайық.


Сурет қиындылары арқылы топқа бөлу




Өткен тақырыпқа шолу

1-тапсырма.

Тест тапсырмасын алу

(көрші оқушысына дәптерін ауыстырып, өздері интер. тақтадан жауабын салыстыра бағалайды )


2-тапсырма.

Слайд көрсетілімі


Шаттық шеңберде тұрады.






Оқушылар топқа бөлінеді.



Оқушылардың болжамды жауаптары:

Бағалау критериіне сай тест бағасын қояды


Сұрақтарға жауап береді.

Талқылау жүреді

Мағынаны тану

(18-мин)





















Сергіту сәті:


/2мин/











Қорытынды шығару

/Ой толғаныс/

/7-мин/


3-тапсырма.

Топтық жұмыс.

"Жигсо"

Жүзеге асыру қадамдары:

1-қадам: сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып бойынша білімнің актуалдылығы;

2-қадам: топтарға бөлу («жанұяға» -1,2,3,4). Мәтін қанша бөлікке бөлінсе, топ та сонша бөлікке бөлінеді.

3-қадам: жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі: сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығуы керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығанын жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.

4 қадам: сараптау топтарына бөліну (1+1+1+1, 2+2+2+2, 3+3+3+3, 4+4+4+4)

5-қадам: мәтіннен өзіне бөлінген үзіндіні оқып, сараптау тобында талқылау, күрделі жерлерін мұқият түсініп, осы үзіндіні өз жанұя мүшелеріне қайткенде де ұғынықты жеткізудің жолдарын қарастырады

6-қадам: «жанұя»тобына барып, сараптау тобында түсініп келгендерін бір-біріне үйретеді. Қажет болса, мәтін мазмұнын түсіну үшін өзара сұрақтар қояды.

7-қадам: презентация жасауға, мәтін бойынша сұрақтар қоюға болады, немесе басқа да тапсырмалар беруге болады.


Тапсырмалар: Оқулықтағы А,Ә,Б тапсырмасын орындау

Қосымша: бұтақтануды көбейту тәсілдері.

«Басы бұлғаң...»

Денені тік ұстап, орындық арқалығына тіреле отырып, басты иекті төске тигізе еңкею.

1-бастапқы жағдайдан құлақты иыққа тигізуге ұмтылып оңға бұру; 2-артқа толық шалқаю; 3-сол иыққа бұрылу; 4- бастапқы күйге қайту.

1-Сол күйден кері, құлақты иыққа тигізуге ұмтылып солға бұру; 2-артқа толық шалқаю; 3-оң иыққа бұрылу; 4- бастапқы күйге қайту. (6-рет)

4-тапсырма.

9 зертханалық жүмыс.

Вегетативтік және гүл бүршіктерінің құрылысы.

(Оқулықта 55- бетте)

Жұмыс дәптерін толтыру

Оқушылар презентация жасайды,талдау,түсіндіру



















Оқушылар бой жазып алады











Оқушылардың болжамды жауаптары:

Оқушылардың айтылмай қалған ойларын тыңдау


Рефлексия

/1-мин/

Бағалау

/2-мин/



Кейінгі тапсырма:


"Бас бармақ"

1.Мұғалім әр топ мүшесіне бағалау парағын ұсынады.

2.Мұғалім өзінің бағалау критериін ұсынады


§ 15 Өркендер мен бүршіктер.




Оқушы өзін-өзі бағалайды.Оқушылар бірін-бірі бағалайды.