Урок Різноманітність та відозміни вегетативних органів (6 клас)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Різноманітність та відозміни вегетативних органів

Мета:  поглибити знання учнів про будову і   різноманітність, вегетативні органи рослин, встановити загальні риси у будові надземних та підземних відозмінених вегетативних органів, визначити їх значення.

Обладнання: Таблиці та картинки

Тип уроку: Засвоєння знань

Хід заняття

1- Організаційний етап.

2- Актуалізація опорних знань.

  • Що таке орган?

  • Що таке вегетативні органи?

  • 3-Вивчення нового матеріалу

  • Вегетативні органиоргани рослин, призначені для підтримання індивідуального життя рослин.

  • Вегетативні органи вищих рослин: — коріньпагін  (стебло з листям)

[pic]


Відозмінаце зміна будь яких ознак


Видозмiни кореня

ВидозмiнаХарактеристикаПредставникиЗображенняКоренеплідВиконує запасаючу функцiю та формується внаслiдок потовщення головного кореня.морква, буряк, петрушка [pic] Бульбокоренi або кореневi бульбиВиконують запасаючу функцiю та формуються внаслiдок потовщення бiчних або додаткових коренiв.Жоржина, батат, пшiнка весняна [pic] Повiтрянi коренiВиконують функцiю живлення та виникають у рослин, якi живуть на iнших рослинах. Повiтрянi коренi поглинають воду та поживнi речовини безпосередньо з повiтря.Орхiдеї [pic] Дихальнi коренi або пневматофориВиникають в болотних рослин та забезпечують нижню частину рослини киснем.Болотний кипарис, мангровi рослини [pic] Ходульнi коренiВиконують опорну функцiю, тобто утримують рослину в певному положеннi.Кукурудза, мангровi рослини [pic] Коренi-присоски або гаусторiі?Коренi присоски зявляються в рослин-парази тiв та напiвпаразитiв та забезпечують живлення за рахунок рослини, на якiи? живе паразит.Омела, повитиця, вовчок [pic] Коренi-причiпкиВиконують функцiю закрiплення рослини на певнiи? опорi.Фiкуси, лазячi лiани, плющi [pic]


підземні видозміни пагона

Пагони виконують ряд додаткових функцій, які повязані з їхньою видозміною. Видозміни пагона виникають у процесі пристосувальної еволюції. Розрізняють підземні й надземні видозміни пагонів. Серед підземних видозмін найпоширеніші кореневища (пирій, осока, конвалія, щавель, півники, імбир), бульби (картопля), цибулини (часник, гіацинт, цибуля, нарцис, тюльпан, лілія).

Кореневищепагін, на якому розміщуються бруньки, додаткові корені, а інколи й редуковані листки; бере участь у грунтовому живленні, запасанні поживних речовин, вегетативному розмноженні, утворює надземні пагони, у вигляді кореневища рослина після відмирання надземних частин перезимовує.

Бульбаверхівкове потовщення підземного пагона (столона), у якому відкладається великий запас органічних речовин; має вкорочені міжвузля, бруньки-вічка; внутрішня будова бульби подібна до будови стебла; є органом вегетативного розмноження.

Цибулинапагін з дуже коротким стеблом (денцем) і видозміненим листямсухими або соковитими лусками; приймає участь у збереженні запасних поживних речовин; є органом вегетативного розмноження; в умовах напівпустелі, пустелі наявність органів запасу дозволяє рослині за короткий період вегетації вигнати квітконосний пагін, зацвісти і дати плоди. Бульбоцибулинацибулина з розвиненою серцевинною частиною, що нагадує форму бульби (шафран, гладіолус, косарики).

Надземні видозміни пагона

Вусаце дуже тонкі, з видовженими міжвузлями, повзучі стебла, які вкорінюються у вузлах і дають початок новим рослинам (суниці).

Вусикидовгі тонкі пагони з редукованими листками. Вони є у винограду, огірка та інших рослин. Вусики розвиваються у рослин, які не здатні самостійно перебувати у вертикальному положенні. Завдяки наявності стеблових вусиків, рослина отримує додаткову опору. Вусики забезпечують прикріплення рослини з повзучими або виткими стеблами до різних предметів. Колючкивкорочені, гострі, тверді, здеревянілі вирости пагона без листків, що захищають рослину від надмірного випаровування та поїдання тваринами (глід, дика яблуня). У гледичії товсті гіллясті колючки зявляються на стовбурах із сплячих нирок. Колючки глоду також формуються з пазушних бруньок листя і знаходяться там, де у інших рослин розташовані бічні пагони.

Надземні бульбимісцеве потовщення головного стебла. На якому розміщені листки. Наприклад, у капусти кольрабі. А в тропічних орхідей потовщені бічні пагони.

Кладодії являють собою бічній пагін, що піддався видозміні, який здатний до тривалого росту і має зелені сплощені довгі стебла, які беруть на себе функції листя. Кладодії виконують функцію фотосинтезу, так як під епідермою розташовані відмінно розвинені хлорофілоносні клітини. До групи рослин, що мають кладодії, відносять кактус-декабрист, опунцію, мюленбекію плоскоквіткову, карміхелію південну.

Видозміни листків у комахоїдних рослинце ловильні апарати. У росички листок несе травні липкі залозки, вміст яких, переливаючись на сонці, приваблює комах. Останні прилипають до листків, де з участю травних соків рослини висмоктують з комах азотні сполуки, необхідні для функціонування рослин. У пухирника звичайного видозмінюються листочки у мішкоподібні утворення, вхід до яких покритий волосками, спрямованими всередину порожнини. Дафнії, рачки легко проникають у ловильний апарат, з якого не можуть вибратись. На його стінках містяться травні залозки, які виділяють травні ферменти і за їхньою допомогою рослина отримує азотисті сполуки.

4- Підсумок уроку

  1. Які типи видозмін пагонів вам відомі
    2.
    Що таке вусики і колючки? Які їхні функції
    3.
    Що таке стеблові бульби? Наведіть приклади рослин, здатних до утворення стеблових бульб

  2. 4. Що таке орган?

  3. 5. Що таке вегетативні органи?

  4. 5- Домашнє завдання