Бекітемін:
Сабақ№ 63 күні :
Сілтеме 7сынып биология оқулығы .Алматы «Атамұра» 2007 жыл.
Мақсаты
Оқушылар сүтқоректілердің экологиялық топтары, класс тармағы, шығу тегі туралы біледі.
Міндеттері:
Оқушылар сүтқоректілердің мекені туралы не білетіндерін, өз ойларын айтуға дағдыланады.
Оқушылар мәтінді түсініп оқуға үйренеді, мазмұнын ұғады.
Мәтін бойынша өз ойларын айтуға сараптама жасауға үйренеді, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Түсінгендерін тірек-сызба белгі бойынша сызып жазуға дағдыланады.
Оқушылар жеке бас тазалығын сақтауға, басқаларды сыйлауға үйренеді.
Топпен жұмыс істеуге, топ ережесін сақтауға дағдыланады.
Әдіс-тәсілдері
Топтық жұмыс, ми шабулы,ЖИК СО,электронды оқулық,зертханалық жұмыс.
Нәтижесі
Сабаққа қызығушылықтар артады,құстардың тірішілігі туралы білімдерін толықтырады.Құстардың дара жынысты,іштей ұрықтанатыны туралы және жорғалаушылармен көбейюіндегі ұқсастығын түсінеді және білім алады.Жауапкершілікті сезінеді,түсінтіруге тырысады.Сыйластық қарым-қатынас артады.Тауық жұмыртқасын зерттеп танысады.
Көрнекілігі
Жапыстырма қағаздар,бейнеролик,электронды оқулық,мәтін (жик со әдісіне пайдалануға арналған),тауық жұмыртқасы шикі және піскен күйінде. Бағалау парағы.
Сабақтың барысы
Сындарлы оқыту бағдарламасы бойынша 7 модулді ықпалдастыру.
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Модуль
1. Бейне ролик көрсету
3 мин
Оқушылар бейнероликті тамашалай отырып жылулық,қамқорлық сезімдерге бөленеді және сабаққа қызығушылықтары артады
Оқушылар бейнероликті тамашалай отырып жылулық,қамқорлық сезімдерге бөленеді және сабаққа қызығушылықтары артады
1.Оқуды басқару және көшбасшылық.
2.Топтық жұмыс
3 мин
-Терме диктант
1.Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым саласы? -маммалогия
2.Тері жабыны неше қабаттан тұрады? -екі
3.Теріде болатын бездер? -май, тер, сүт, иіс
4.Терінің қосалқы бөлімдері? -түк, мүйіз, тұяқ
5. Кеуде мен құрсақ қуыстарын бөліп тұратын –көкет
6.Күйіс қайыратын жануарлардың қарын қуыстары қалай аталады? -үлкен,жұмыршақ, қатпаршақ, ұлтабар
7.Жақсы дамыған сезім мүшесі? -иіс сезуі
8.Ортаңғы құлақ қуысында болатын сүйектер? - балға,төс,үзеңгі
9.Ұрық дамитын орын? -жатыр
10.Жылқы неше айда төлдейді? -10 ай
Стр:Сандар сөйлейді
Оқушыларды топқа бөлу: -Термин сөз «Маммалогия» - лат: маммалис - емшек «Териология» - гр: терион - аң
Стр: Ассоцоциялық карта «Сүтқоректілердің мекені»
Әр топқа бір шардан таратылады,бір мезетте шарлар жарылып,нөмерлер бөлісіп алынады және сол алған нөмерлері арқылы топқа бөлінеді.
.Оқуды басқару және көшбасшылық.
3.Ми шабулы
8 мин
Суреттерді топтастыру
а) сүтқоректілердің суретін тарату
-топтық жұмыс: сүтқоректілердің суретін мекен ортасы бойынша топтастыру (плакатқа жапсыру)
стр: «Галлереяға саяхат»
І топ: Бір сүтқоректінің суретін таңдау, 3-4 сұрақ әзірлеу. ІІ топ: Сұраққа сай танымдық әңгіме құру.
Антрактида -ашық жер, ағаш арасы, ағаш басы
Жер астындағы інде
Мұз бетіне- көбею, төлдеу кезінде
2-5саусақтары арасында, денесінің екі қапталында терілі жарғақ
ә) Тұжырым карта: Сүтқоректілердің класс тармағы? ( -топта ой бөлісу, 1 оқушы қорғау)
Сүтқоректілердің класс тармағы
Ілкі аңдар (алғашқы аңдар) Қазіргі сүтқоректілер (аңдар)
Жұмыртқа салады Төменгі сатыдағы Жоғары сатыдағы
-үйректұмсық Қалталы сүтқоректі Қағанақты сүтқоректі (Ұрық жатырда дамиды)
стр: Екі жақты күнделік
а) Мәтіннің соңғы бөлімін оқыту (топта талқылау ой бөлісу)
Жорғалаушыларға ұқсастығы
ІІІ. Ой толғау: Стр:Құпия сан
- Жауабы: 4.2.3.1.4.3
Стр: Венн диаграммасы «Ілкі аңдар, қазіргі аңдар» - №2 кесте
Оқушылар тез үй тапсырмасынан
5 –сұрақ дайындап,келесі топқа береді
Жас ерекшеліктеріне байла нысты оқыту. Сыни тұрғыдан ойауға үйрету.
4.Элект ронды оқулық
3 мин
Электронды оқулықты тыңдайды
Электронды оқулықты тыңдап,құстар туралы білімдерін толықтыра түседі.
АКТ –ны пайдалану.
5. Жик со
15 мин
Мәтінді 5 топқа оқушы санына, деңгейіне байланысты бөліктерге бөліп дайындап келеді және топта отырған оқушыларға білдірмей әр оқушыға өз деңгейлеріне байланысты мәтін бөліктерін таратады.
Оқушылар топта өз мәтіндерін оқиды әр топтағы 1-ші нөмерді алған оқушылар 1-ші топқа 2ні алғандар 2-ші топқа т.б.бөлініп топтасадыда қолдарындағы мәтін бөлігін талдайды,түсінеді.
Диологтік әдістің
Оқыту және оқудағы жаңа тәілдер.
6.сергіту сәті 1мин
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
Оқушылардың барлығы қатысады.
8.Үйге тапсырма беру және қорытынды бағалау
1 мин
Үйге: 58, №2 тапсырма Бағалау:
Топтар бір-бірін бағалайды.Тақтада топтың түстері бойынша түс қалташасы болады әр оқушы мықты деген топқа өз дауысын яғни сабақ басында алған жүрекше қағаздарына өз аттарын жазын салады.
Оқыту үшін және оқу үшін бағалау.