УРОК №3 ДАТА_________
ТЕМА: «Будова статевих клітин. Гаметогенез.»
МЕТА:
з’ясувати відмінності у будові статевих клітин; розглянути особливості формування сперматозоїдів та яйцеклітин - гаметогенез; особливості формування статевих клітин квіткових рослин; дати поняття: роздільностатеві організми, гермафродити, статевий диморфізм, вторинні статеві ознаки.
розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати інформацію, виділяти головне, порівнювати; розвивати навички складання опорних схем за окремими смисловими блоками та об’єднувати їх в єдиний опорний конспект, вміння працювати в групах, в парах;
виховувати взаєморозуміння, взаємоповагу та взаємодопомогу при груповій роботі; наполегливість при здобутті знань.
ТИП УРОКУ: сприйняття та засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ.
І. Мотивація навчально-виховного процесу та повідомлення теми, мети і задач уроку.
Використання інтерактивної технології колективно-групового навчання «Ажурна пилка» та технологічних карт дозволить засвоїти добре навчальний матеріал, який необхідний для успішного виконання контрольної роботи з теми та для здачі зовнішнього незалежного оцінювання.
ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів. Організація класу для роботи за інтерактивною технологією.
1.Біологічний диктант.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.
Робота у «домашніх групах» - 5 груп ( у кожній групі учні мають різнокольорові
позначки – червоні, зелені, сині, жовті, оранжеві кружечки).
Кожна група отримує технологічну карту і завдання для засвоєння. Члени групи повинні опанувати інформацією на рівні, достатньому для обміну цією інформацією з іншими учнями.
Робота у «експертних групах» ( «кольорові групи: 1-сині, 2- зелені, 3- червоні,
4-жовті, 5- оранжеві). Кожен представник «домашньої групи» доносить свою інформацію до інших членів «експертної групи», група аналізує матеріал в цілому, проводить експертну оцінку навчального матеріалу, використовуючи технологічну карту.
Робота у «домашніх групах». Обмін інформацією, отриманою в експертних групах,
остаточне узагальнення та корекція отриманої інформації, складання опорного конспекту.
ІY. Узагальнення та систематизація знань
Відтворення навчального матеріалу – відповіді учнів.
Функції , особливості будови статевих клітин.
Особливості і стадії сперматогегнезу
Особливості і стадії овогенезу
Розбіжності у формуванні сперматозоїдів та яйцеклітин
Особливості формування статевих клітин квіткових рослин
Які це роздільностатеві організми, статевий димофізм.
Гермафродитизм, біологгічне значення.
Гра «Пазли» - на швидкість працюють в «домашніх групах»: на питання знайти відповіді ( на окремих листочках надруковані питання та відповіді)
Y. Контроль знань.
1. Саморстійна робота - тести на відповідність «Будова статевих клітин. Гаметогенез»
YІ. Підсумок уроку, домашнє завдання.
Вивчити опорний конспект.
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
«Будова статевих клітин.Гаметогенез»
Смислові блоки
Завдання
Засоби навчання
Рекомендації
Пізнавальні задачі
Що зробити
Де знайти
Як зробити
І
Будова статевих клітин
Надати відповіді на питання:
Текст підручника П.Г.Балан,Ю.Г.Верес,
«Біологія», 11 клас
1.Функції , особливості будови статевих клітин.
Пар.3, стор.12, 1 абзац
Письмово.
2.Особливості будови яйцеклітин.
Пар.3, стор.12-13,
Стор.13 -1.2 абзац;
Мал.3.1;3.2
Письмово
3.Особливості будови сперматозоїдів.
Пар.3, стор.13
Мал.3.3
Письмово.
Доповнити частину опорної схеми «Статеві клітини»
ІІ
Особливості формування статевих клітин.
4.Визначення гаметогенезу.
Пар.3, стор.14,
Письмово
Особливості і стадії сперматогегнезу
Пар.3, стор.14, до останнього абзацу
Мал.3.4:І
Доповнити частину таблиці «Сперматогенез»
5.Особливості і стадії овогенезу
Пар.3, стор.14 -15
Мал.3.4:ІІ
Доповнити частину таблиці «Овогенез»
6.Розбіжності у формуванні сперматозоїдів та яйцеклітин
Пар.3, стор.15, 1-й абзац,
Доповнити частину таблиці «Стадія формування»
7.Особливості формування статевих клітин квіткових рослин
Пар.3, стор.15, 2-3 абзац
Доповнити схему «Формування статевих клітин квіткових рослин»
ІІІ
Поняття роздільностатеві організми та гермафродитизму
8.Які це роздільностатеві організми, приклади.
Гермафродитизм, біологгічне значення.
Пар.3, стор.16 до першого абзацу;
Стор.16 із 3-го абзацу – стор.17
Доповнити схему «Організми»
9.Статевий диморфізм, приклади
Пар.3, стор.16; 2-3 абзац
Доповнити схему «Організми»
Опорний конспект
«Будова статевих клітин. Гаметогенез»
Статеві клітини (гамети)
мають гаплоїдний набір хромосом
Яйцеклітини-.. Сперматозоїди-…
Гаметогенез – процес формування статевих клітин
Стадії формування
Сперматогенез -…
Овогенез…
Розмноження
Сперматогонії – попередники сперматозоїдів мають диплоїдний набір хромосом, розмножуються мітозом
Овогонії -
Ріст
Ростуть – овоцити І порядку, мають диплоїдний набір хромосом;
Після 1-го мейотичного поділу- дві гамети: овоцит ІІ порядку і полярне тільце
Дозрівання
Відбувається мейоз і утворюються гаплоїдні незрілі гамети:
Після 1-го мейотичного поділу- сперматоцити ІІ порядку;
Після 2-го мейотичного поділу -….
Після 2-го мейотичного поділу -….
Формування
Злиття
Зигота
Організм
Роздільностатеві -… Гермафродити…
Статевий диморфізм-..
Статеві клітини квіткових рослин:
Чоловічі гамети: пилкове зерно: 1 – вегетативна клітина
2 - репродуктивна клітина
Жіночі статеві клітини: насінний зачаток зародковий мішок(шляхом мейозу….
ТЕСТИ
на відповідність «Будова статевих клітин. Гаметогенез.»
Сперматоцити І порядку Овоцити І порядку
7.
Процес формування статевих клітин
Ж
Жовток
8.
Диплоїдний набір хромосом мають
З
Акросома
9.
Гаплоїдний набір хромосом мають
І
Генеративна-репродуктивна
10.
Призначені для видалення зайвого спадкового матеріалу
К
Яєчники
11.
Попередники чоловічих статевих клітин, які мають диплоїдний набір хромосом
Л
Гаплоїдний
12.
Попередники жіночих статевих клітин, які мають диплоїдний набір хромосом
М
Сперматоцити ІІ порядку,
полярні тільця
13.
Як називаються клітини-супутники яйцеклітини квіткових рослин
Н
Диплоїдний
14.
Із якої клітини утворюються спермії квіткових росли
О
Синергіди
15.
Особини, статеві залози яких утворюють один вид гамет
П
Гермафродити
16.
Особини, у яких можливий розвиток жіночих і чоловічих статевих залоз в одній особині
Р
Медузи, багатощетинкові черви, двостулкові молюски
17.
Група тварин, для яких характерний статевий диморфізм
С
Леви, фазани, жуки-олені
18.
Група тварин, для яких не характерний статевий диморфізм
Т
Виноградний слимак, креветки,, риби-меченосці
19.
Група тварин-гермафродитів
У
Роздільностатеві
20.
Який набір хромосом мають клітини-антиподи
Ф
Халази
21.
Який набір хромосом мають сперматогонії та овогонії
Х
Сім’яники