Күні | 20.11.2015 жыл |
6 «а» сынып | Биология |
Сабақтың тақырыбы: Жемістердің түзілуі, тұқым арқылы көбеюі және таралуы.Жемістердің түрлері. |
Мақсаты: 1.Білу: Жемістердің түрлерімен және түзілу жолымен танысу.Күнделіктегі өмірдегі маңызын зерттеу Түсіну: Жемістердің түрлерін және жемістердің маңызын түсіну 2. Дамытушылық:. Оқушыларды сараптау, қорытынды жасай білуге, үйрету, ойлау жүйесін, логикасын дамыту өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру; Қолдану: Мәтінді оқу, тапсырманы орындау. Талдау: Тақырыпқа байланысты жаттығу, талдау жұмыстарын топпен, жұппен , жеке жасау. 3. Тәрбиелік:Денсаулықтарын күтуге, салауатты өмір сүруге тәрбиелеу. |
Түйін:
| СТО стратегияларын қолдану арқылы оқушылардың сын тұрғысы нан ойлау дағдыларын қалыптастыру.Ойларын еркін баяндауға үйрету.Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. |
Күтілетін нәтиже: | Топтық жұмыстағы ынтымақтастық оқу арқылы талдауды, өз ойларын сыни тұрғыда түсіндіруді үйренеді. Пәнге деген қызығушылықтары артады. |
Сілтеме : | Оқулық, интерактивті тақта, суреттер, кестелер |
Сабақтың типі: | Жаңа материалды оқып, үйрену. |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
Оқу әдістері : | Сын тұрғысынан ойлау технологиясы. Сұрақ жауап әдісі. Семантикалық карта. Венн диаграммасы. Мәтінмен жұмыс. Кесте толтыру
| Жеке жұмыс, топтық, жұптық жұмыс
|
Тапсырма көздері | Оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс |
Сабақ барысы І.Ұйымдастыру кезеңі | уақыт | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушылардың іс – әрекеті
|
2 мин
| Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау. Журнал толтыру. А) Сыныпты топқа бөлу. | Топ құру. Топ ережесін есте сақтау Барлық тапсырмалар бағалау критерилері арқылы бағаланады. Топ басшылары тапсырманы жақсы орындағын оқушыға ұпай санын қойып отырады. |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Тозаңданудың түрлері
|
1- тапсырма | 5 мин | 1-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны. Желмен және айқас тозаңданудың белгілерін тауып жазу.
| Жеке жұмыс. |
2- тапсырма | 5 мин | 2 – тапсырма. Сурет арқылы гүлдің құрылысын талдау | Суретке қарап гүлдің құрылыстарын атайды және қандай қызмет атқаратынын түсіндіреді. Топтық жұмыс. |
IІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру (интерактивті тақтада,видеоролик, слайд көрсету арқылы)
|
Жемістердің түзілуі | 4 мин
| 1-тапсырма. Тәртіп орнат. «Глоссарий» | Оқушылар белгілі бір ретпен кестені толтырып шығады. Жеке жұмыс. | |
ІV. Сергіту сәті | 2 мин | Видеоролик | Видеороликтегі қимылдарды қайталайды. |
|
2- тапсырма | 10 мин | 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Оқулықтағы мәтінді топтар өзара пікірлесе келе постер қорғайды. | Топ ақылдаса отырып, постер жасап қорғайды. 1 – топ Құрғақ жемістер,ассосация құру 2 – топ Шырынды жемістер.Венн диаграммасы (Жидек, жидек тәрізді) 3 – топ. Жемістердің түзілуі. Ассосация Екі жұлдыз,бір тілек арқылы бағалайды. |
3-тапсырма
| 5 мин | 3-тапсырма. Жемістерді сипатта | Жемістердің түріне қарап жемістің қай түріне жататынын анықтайды. Жұптық жұмыс |
4-тапсырма | 5 мин | 4-тапсырма. Семантикалық карта
| Кестеде берілген тапсырманы дәптерге орындайды. Жеке жұмыс |
V. Үйге тапсырма | 1 мин | Жемістердің түзілуі, тұқым арқылы көбеюі және таралуы.Жемістердің түрлері. Суреттерін салу. Өз аулаңда қандай жемістер өседі,эссе жазып келу. | Тапсырма алу Оқу, сипаттай білу. |
VI. Бағалау | 3 мин | Топаралық бағалауды бақылау. Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша суммативті бағасы қойылады. | Жалпы сабақты бармақ арқылы бағалайды.
|
VII. Рефлексия | 3 мин | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Бұл сабақта саған не қиын болды? Бұл сен үшін неге қиын болды?
| Не түсіндім? Не үйрендім? |