Көктем келді атты ашық сабақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы:Көктем келді.

Мақсаты: Көктемнің сипаттық белгілері туралы балалардың түсініктерін жүйілендіру; білгілерін еркін таба білуге үйрету; табиғатқа оның құбылыстарына деген жақсы көзқарасты тәрбиелеу,табиғатты аялауға баулу.

Балалар музыкамен залға кіреді.

Амандасу.

Шаттық шеңбер.

Армысың,Алтын күн !

Армысың,көк аспан!

Армысың, жер ана!

Армысың , достарым! (Бір-бірімен амандасады)

-Балалар,көңіл-күйлерің қалай?

-Жақсы!

-Енді экранга назар аударыңдар.

-Неше жыл мезгілі бар?

-Төрт:қыс,көктем,жаз,күз.

-Қазір қай жыл мезгілі?

-Көктем. Жарайсыңдар!

-Көктемде неше ай бар?

-Үш ай:наурыз,сәуір,мамыр.

-Қазір көктемнің кай айы?Мамыр

-Көктемнің қандай ерекшеліктерін білесіңер?

(сурет бойынша )

-Көктемде күн жылынады.Қар ериді,кұстар ұшып келед.Жылғалардан су ағады.ағаштар бүршік жарады.Жақсы жарайсыңдар.!

-Көктемнің алғашқы гүлін қалай атаймыз? Бәйшешек

-Балалар сендер қандай құстарды білесіңдер?Қарлығаш,сауысқан,көгершін,торғай,қарға.Қарылғаш көктем жаршысы,ол көктемнің келгенін хабардайды.

Ал көктемнің алғашқы гүлі- бәйшешек.Бәйшешек сары түсті болады.

Сергіту сәті.

-Енді бәріміз балалар көзімізді жұмып,көктем үнін тындайық.(Залға көктем келеді) Балалар қуанады!

Көктем балалармен амандасады.

Саламатсыздарма!Балалар бүгін сендер қандай әдемісіңдер!

-Мен сендерге жол бойы бәйшешек теріп әкелдім.Бұл бәйешектердің сендерге арналған тапсырмалары бар.Геометриялық пішіндерде тапсырмалар жазылған.

1.Тыйым сөздер

2.Мақал-мәтел.

3.Халық болжамдары

4.Жаңылтпаш

Ойын. «Мысық пен торғайлар»

Көктем :жарайсыңдар,балалар білімді екенсіндер.Менің сендерге арналған сыйлығым бар. (Көктем балаларға сыйлықтарын табыс етті.)Балалардың қолдарына құстар суреті таратылады.Тақтадағы ұя суретіне қолдарындағы құстарды жабыстырады.

Сабақты қортындылау:











«Аққайың» ІI кіші тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

технологиялық картасы.

Күні: 03.05.16 ж

Тәрбиеші: Иманбаева.М.Я

Білім саласы: Әлеуметтік орта.Қатынас

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі: Көркем әдебиет.

Тақырыбы: «Наурыз армысың!» (өлең)

Мақсаты: Шығыс күнтүзбесі жайлы білімдерін жетілдіру. Шығыс күнтүзбесі бойынша жаңа жыл 22 наурыздан басталатынын,күн мен түн теңесетінін түсіндіру.наурыз мейрамының басқамейрамдардан айырмашылығын ажырата білуге үйрету.

Қолданылатын көрнекі құралдар: Суреттер,хрестоматия.

Сөздік жұмыс: Наурыз,наурызкөже.

Мотивациялық

қозғаушы


Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар педагогпен бірге «Наурыз – біздің жаңа жыл» әнін қосылып шырқайды.

«Наурыз – біздің жаңа жыл». (сөзі,әні Ж.Қалжанованікі)

Наурыз келді, балалар, Көктеді қыр жағалар. Наурыз тойын толайық, Жаңа жылда, ағалар. Наурыз,наурыз, Келді біздің жаңа жыл.

Көктем келді, балақай, Жасарды жер, алақай. Наурыз тойын тойлайық, Әсем әнге салайық. Наурыз,наурыз, Келді біздің жаңа жыл.

Бәйшешектер гүлдеді, Қорада мал төлдеді. Наурыз тойын тойлайық, қосыл аққу көлдегі.











Балалар шеңбер бойна тұрып, әнді орындайды.

Іздену-

Ұйымдастырушы

Кіріспе әңгіме. Белгілі ақын Оразақы Асқардың «Наурыз, армысың!» өлеңін мәнерлеп оқып беру.

Ата-бабам тойлаған, Наурыз, армысың! Қызығына тоймаған, Дарқан дала,қарлы шың. Қауыша алмай қанша жыл, Қалдық сенен адасып. Төрле,есіктің бәрі ашық, Мерекені байырғы. Алды халқым қабылдап, Ақ дастарқан жайылды Ошақта от жалындап.

Сергіту сәті. Музыка ырғағымен қимылдар жасау.

Сұрақ-жауап арқылы әңгімелесу. –Мен сендерге оқып берген өлең шумағында не жайлы айтылған? -Наурыз мейрамын қалай қарсы алады?















Әртүрлі әуенге би қозғалыстарын жасайды.

Балалардың жауабы.

Рефлексивті-

коррекциялаушы

«Гүл құрастыру» ойыны.

Ойынды ойнайды.




Күтілетін нәтижелер:

Біледі: өлеңнің мазмұнын;

Меңгереді: Наурыз мейрамы туралытүсәнәктерін қалыптастырып,салт-дәстүрді құрметтеу.

Игереді: күн мен түн теңелетінін,басқа мейрамдардан айырмашылығын ажыратуды;