Открытое занятие В гости к фее Математике.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Мектепалды даярлық сыныбының ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы .

Тәрбіеші: Касенова А.А.

Күні: 18Ақпан 2016ж.

Білім беру саласы: «Таным»

Кіші сала: «Қарапайым математикалық ұғымдарын қалыптастыру»

Тақырыбы: Фея математикасына қонаққа бару.

Мақсаты: Білім беруге арналған есептер: балаларды ақпараттық технологиямен үйрету, ойлау қабілетін дамыту, есептерді қурастыруға жаттықтыру, апта күндері туралы түсінікті бекіту.

Дамытуға арналған есептер:балалардың белсенділігін арттыру.Шығармашылық жұмыстарға ынталандыру.

Тәрбиелік есептер: балалардың математикаға деген ынтасын ояту,геометриялық фигуралар туралы түсінікті бекіту,10-ға дейінғі сандарды үйрету, жаттықтыру.

Ауызша жұмыс:Ғарыш кемесі, қөнілді сағат.

Әдістер: прақтикалық,ойындық, ауызша.

Демонстрациялық материал: қағаздан жасалған гулдер, экрандағы жаттығулар.

Таратылған материал:геометриялық фигуралармен карточкалар, санау таяқшалары.

Сабақтың барысы:

ұйым сәт.

-Бүгін бізге жеделхат келді. Кім оны оқи алады?

1слайд. Желдехаттағы мәтін.

-Сиқырлы математика еліндегі Фея бізді қонаққа шақырады.Бірақ біз ол жерге қалай жетеміз?Міне сұрақ,себебі бұл ел сиқырлы,демек көлігімізде ерекше болуы тиіс.Балалар, көлікті өзіміз жасайық.Сендердің үстелдерінде нүктелері бар карточкалар жатыр. Оларды рет-ретімен қосайық.

2-ші слайд.

1-ші тапсырма.-Берілген нүктелерді ретімен қосыңдар. Балалар өз орындарында тапсырманы орындайды,бір бала тақтаға шығып орындайды.

3ші слайд.

-Сонымен, не пайда болды?... балалар жауабы...

Қызықты сәт.

Жұлдызды біз жасадық

Жұлдыздарға жол ашүға ойладық

Жұлдыз, жұлдыз

Ұшуға біз дайынбыз.

2-ші тапсырма.

4-ші.слайд.

Математика еліне ұшып жеттік .

-Тәрбиеші: Фея сарайының алдында шоптер де, гүлдер де, жануарлар да ерекше, гажайып.Мынау біздін жолымыз. Бірақ ол тастармен жабық.Не істейміз?

-Балалар:Әрі қарай өту үшін оларды жолдан алып тастау керек.

-Тәр: -Бірақ біз оны қалай істейміз? Себебі тастар жай емес, олар математикалық тастар.

Бул не? Бізге арнарған хат екен, оны оқиық.

ХАТ.

-Сенднрге әрі қарай өту үшін, тастарды жолдан алып тастау керек. Сендер сұрақтарға дұрыс жауап берсендер, олар жоғалып кетеді. Бірақ сурақтар қиын. Сендерге сәттілік тілемеймін ХА-ХА-ХА.

Санагыш.

Сурақтар:

  1. 6-санының алдында тұрған, тасты алу керек.

  2. Енді 4- санының алдыңда тұрңан тасты алыныз.

  3. 7мен 9 сандарының арасындағы тасты алу керек.

  4. Тоғыздан киін турған саны бар тасты алу керек.

  5. Алтыдан бір санға артық тасты алу керек.

  6. 6-ға ұқсайтын, бірақ аударылып турған тасты алу керек.

  7. 5пен 7мің ортасында тұрған тасты алу керек.

  8. Сандар тізбеінің ең алдында туратын тасты алыныз.

  9. 3-тен 1 санға кем тасты алу керек.

  10. Келесі сан 3-тен киін келетін кай сан.

-Жарайсындар балала!Сендер тапсырманы орындап болдындар. Жол ашық жолымызды жалғастырайық.

-Қарандаршы, кандай әдемі гүлдер!Осы гүлдерді теріп оны Математика Феясына сыйлайық. Бірақ бул жай гулдер емес, ғажаып гулдер. Не істесек екен?

-Маған СМС келді. Сәлем, бул мен Санағыш.Гүлдер сандармен байланысты.Гүлдерді теріп мақалдарды сонмен байланыстырып айтандар....... Мақалды аяқта-деген келесі тапсырмаларды орындандар. Сонда гүлдерді теруге рұқсат.(балалар кезегімен бір-бір гүлден алады, мақалдарды балалар айтады).

-Жарайсыңдар балалар! Мақалдарды білесіндер.

-Сонымен бізде не шықты?

-Осының барлығын бірсөзбен қалай атаймыз?

-Балалар: Біз әдемі гүлдерді жинадық.

-Тәр-ші: Енді орындарына барып отырындар.

-Жоғары сызықа,қанша көк түсті гулдер болса, сонша көк дөңгелектелерді салындар.

-Қанша дөңгелекті салдыңдар?-Неге?

Төменгі сызыққа, қанша бізде ақ түсті гүлдер болса, сонша сары шарші салындар.

Азамат, сен қанша шарші салдың?-Неге?

Қандай гүлдер артық,қандай гүлдер кем?

Балалар кайдан білдіңдер, бұл есепті қалай шығардыңдар?

Балалар:-қосу арқалы есептедік

Слайд.

Сергету сәті.

-ТӘР-Е:-Жарайсындар! Әрі қарай барайық.Математика елінің астанасы Сандар келіп жеттік.

-Феяның даусы.

-Сәлеметсіздерме, балалар! Сендермен мен, математикалык Феясы сөйлесіп тұрмын. Меңің елемде тек қана сандар, геомер-лық фигулалар ғана турады. --Ертеғі кейіпкерлері де бар. Оларда сендерге тапсырма дайдап қойды. Сендерге сәттілік тілеймін.

Д/О «Не, кайда, түр».

-Фея:жарайсындар!Барын тапсырманы орындап болдындар. Маған қонаққа келгендеріне көп рахмет. Сендер үйлеріне жеткеннін кийн мен сыйлаған сыйлықтарды аласындар.

-тәр-ші: Үйге кетуға болады. Бірақ бір сүрақ сурағыма жауап беріндерші. Математика еліне дүйсенбі келіп,тек жума күнікеттіп бара жатырмыз. Біз осы елде қандай күндер болдық?

-Немен келгеніміз естерінде ме?

-Жулдызпен жетік..

-Ал үйге, сендер санау таяқшыларынан жасаймыс зымыранда сонмен кайтамыз.

Мінеки,келіп жеттік.

-Балалар, біз мектепке оралдық. Сендерге біздін сапарымыз үнады ма?Бәрінен көбірек үнаған не?