Зере әжемнің үйінде қонақта

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ашық сабақ

Білім беру саласы : Таным . Шығармашылық .

Оқу іс - әрекеті : Айналамен танысу , экологиялық тәрбие . Мүсіндеу .

Тақырыбы : Зере әжемнің үйінде . Құрт .

Мақсаты : Балаларды жұмбақ жасырып , тақпақ айтқызып , күй тыңдатып қиялдату . Сөздік қорлараын молайту , есте сақтау қабілеттерін, ұсақ қол моторикаларын дамыту . Құрт тағамының дәмін , түсін ажырату , мал сүтінен алынатынын әңгімелеу . Сәлемдесу , күй тыңдап , мақал айтып , би билетіп , бата беру арқылы баланың бойына салт-дәстүрді , адамгершілікті сіңіру .

Көрнекіліктері : Күй табақтан күй жіберу , ойыншық сиыр , зерен ыдыстар , ағаш ожау , тостаған , сандық , көрпелер , текемет , жер стол , сүт , құрт . Балалар ұлттық киім киген . Ермексаз , тақтайшалар , әр балаға сүлгі .

Әдіс тәсілдер : Түсіндіру , көрсету , сұрақ-жауап , көркем сөз , күтпеген сәт , ойын , мадақтау .

Сабақтың барысы : Бөлменің ішінде сабаққа арналған столдар тұрады , келесі бөлмеде текемет төселіп , көрпешелер жайылып , жер стол қойылып сандық қойылады .

Балалар бүгін ерекше күн . Біздің сабағымызға көп қонақтар келіпті . Олай болса қонақтармен сәлемдесейік .

Қолымыздан ұстайық ,

Шаттық шеңбер құрайық .

Сәлем бердік алтын күн ,

Сәлем бердік Жер-Ана ,

Сәлем бердік баршаға !

Тәрбиеші :Ал енді балалар біз бүгін Зере әженің үйіне қонаққа барамыз . Әжеміз алыста тұрады . Сондықтан поездбен барамыз . Қанеки поездға отырайық , кеттік .

Балалар қараңдаршы , ана жақта не көріп тұрсыңдар ?

( жолда келеп жатып сұрайды )

Балалар : Сиыр !

Тәрбиеші : Дұрыс , сиыр . Сиыр не істеп жүр ?

Балалар : Жайылып жүр .

Тәрбиеші : Дұрыс айтасыңдар , сиыр жайылып жүр . Ол біздің Зере әжеміздің сиыры . Біз Зере әжеміздің үйіне жақындап қалдық . Үйге келгенде сәлемдесуді ұмытып кетпеңдер . Ал , келдік поезддан түсейік . ( Үйге кіріп барлығы амандасады . Зере әже де балалармен амандасып , бастарынан сипайды. )

Зере әже: Ал енді көрпелерге жайғасып отыра қойыңдар . (Балалар көрпелерге дөңгеленіп отырады . )

Күтпеген сәт : Жантөре атай есікті қағып сәлемдесіп үйге кіреді .

Жантөре атай : Сәлеметсіңдер ме балалар ? Немерелеріміз келіп қалыпты ғой . Бәрің балабақшаға барып жүрсіңдер ме ?

Балалар : Иә , иә барып жүрміз .

Тәрбиеші : Атай , Әжей балалар сіздерге арнайы тақпақтарын дайында келіп еді . Соны айтып берсек деп едік .

Алдияр : "Атам"

Айтады ертек жан атам ,

Ақ сақалы салалап .

Құмарымды тарқатам

Жер мен көкті аралап .

Зарина : "Әжем"

Менің әжем бұл әжем ,

Айтқан сөзім дәл әжем .

Аман болса көреді

Қызығымды әлі әжем .

Сергіту сәті .

Тәрбиеші : Барлығымыз жолдан біраз шаршаңқырап қалған тәріздіміз , қанеки барлығымыз бір билеп , бойымызды сергітіп алайық .( Күй табақтан "Қара жорға"

әні ойнайды . Балалар орындарынан тұрып , би билейді . Сол уақытта Зере әжей жер стол үстіне ыдыстар қоя бастайды . )

Әже : Ал , балаларым сиыр сүтінің дәмін татыңдар . ( Барлық балаға сүт құйып береді )

Ата : Зере әжей сенің сандыққы бізден тығып жүрген құртың бар шығар , шығарсаңшы бәріміз ауыз тиейік . ( Сандықтан дорбада түйіліп тұрған құртты шығарып , балаларға тарата бастайды .)

Әже : Мынау -құрт , ал мынау - сүт бұл тағамдар сиыр мен қой сүтінен алынады . Малдың бізге пайдасы өте көп .

Тәрбиеші : Құрт пен сүттің түсі қандай ?

Балалар : Ақ

Тәрбиеші : Дәмі қандай ?

Балалар : Дәмді екен

Тәрбиеші : Ата , әже сіздерге көп рахмет ! Ауырмаңыздар , ұзақ ғұмыр берсін . Енді атай ас қайырып , бата берсеңіз .

Ата :

Көтерейік білекті ,

Нұрға бөлеп жүректі .

Бөбекке бата берейін ,

Ағынан айтып тілекті .

Сәбиіміз сүйкімді болсын ,

Өнер - білімге икемді болсын .

Жақсы жолды таңдасын ,

Жамандық тәлім алмасын .

Даналардың дәстүрін ,

Жаңаласын , жалғасын .

Ары адал , жаны жаз ,

Құрбысынан қалмасын !

Осы тілегіміз аллаға жетсін !

Әумин .

Тәрбиеші : Ал енді біз жолға шығып , тобымыз қайтайық .

(Балалар столдың басына келіп отырады )

Балалар сабағымызды столдың басында мүсіндеу сабағымен жалғастырайық .

Мына жұмбақты тыңдап көріңдерші

" Өзі сүттен жасалған , өзі аппақ , жесең дәмді - ақ " , - бұл не ?

Балалар : Құрт .

Тәрбише : Қанеки балалар осы құртты ермексаздан жасап көрейік .

( Түсіндіру , жасау жолын көрсету . Балалардың жұмысын көре жүріп, көмектесе жүріп , қолдарын сүлгімен сүрту . )

Қорытынды : Біздер қайда бардық ? Не көрдік ? Нені мүсіндедік ?

Құрттың мүсінін өте жақсы жасапсыңдар . ( Мадақтау )