Ақмола облысы
Целиноград ауданы
Қоянды орта мектебі
Шидерхан Таня
Сабақтың тақырыбы: «Ең білімді бала»
Мақсаты:
а). Балалардың ой-қиялын дамыту, тіл байлығын арттыру, есте
сақтау қабілеттерін арттыру.
ә). Сабаққа деген ынтасын, қызығушылығын арттыру ұйымшылдыққа , ізденпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу.
б). Оқушының білім , білік дағдыларын тиянақтау, тіл дамыту, сауат ашу, математика, көркем әдебиет, қоршаған орта пәндерінен алған білімдерін көрсету.
Көрнекіліктер: Күн мен гүлдің суреттері, үлестірмелі материалдар, суретті пазлдар, кеспе әріптер,кеспе сандар,текшелер (қызыл,көк),асықтар,
жапсырулар,тақпақтар,санамақтар,сұрамақтар,магниттер,үнтаспа,мақал-мәтелдер,пішіндер т.б. «Тұлпар мен Бүркіт суреттері» т.б.
Ұйымдастыру кезеңі.
І.Мұғалім сөзі. Кәнеки балалар бүгінгі бізге келген қонақтарға сәлемдесейік.
Қайырлы таң,Алтын күн!
Қайырлы таң,көк аспан!
Қайырлы таң,жер ана!
Қайырлы таң,қонақтар!
Қайырлы таң,достарым!
Бүгінгі сабағымыз «Ең білімді бала» деген ойын түрінде өтеді.
Менің әрбір қойған сұрақтарыма толық жауап беру керек.Кім тәртіппен қол көтеріп,сұрақтарға толық жауап берсе,сол балаға түрлі-түсті гүл беріледі.
Сабақ соңында кім көп гүл жинаса,сол бала «Ең білімді бала» атағына ие болады және қай топ жеңімпаз атанса,сол топқа сыйлық беріледі.Ал,енді ойнаймыз қызықты болу үшін екі топқа бөлінейік және әділқазылар алқасын сайлап алайық.
ІІ. І-топ. Қырандай алғыр. «Қыран тобы»
ІІ-топ. Тұлпардай жүйрік. «Тұлпар тобы»
Ал,ендеше сайысқа дайынбыз ба? Сіздерге күннің шуағын және гүлдей жайнап бүгінгі сабағымызға сәттілік тілеймін!
ІІІ. Алғашқы бізде сауат ашу пәнінен сұрақтар:
1) Дыбыс және әріп дегеніміз не? Жауабы: Дыбыс д/з- құлақпен естиміз,көзбен көрмейміз.Ал әріп д/з-көзбен көреміз.
2)Дыбыстар қандай болып бөлінеді? Жауабы:Дауысты,дыбыстар,кедергіге ұшырамайды,ашық айтылады. Дауыссыз дыбыстар кедергіге ұшырап, қысылып айтылады.
3) «Суретті пазлдар құрау» ойыны.Мақсаты:балалардың ой-өрісін дамыту,әріптерді айта білу.
4)Қай әріптен басталады?М:Алма,нан,тасбақа,піл,ғарыш,робот,уық,лилият.б.
5) Шашыраған дыдыстардан сөз құрау... . (тақтаға)
І-топ. ААТ-АТА ІІ-топ. ААП-АПА т.с.с.
6) Осы сөздерге дыбыстық талдау жасау,текшелермен жазу,буынға бөлу.
IV) Математика пәнінен
1)1-10-ға дейін тура санау
2)10-1-ге дейін кері санау
3)Асықпен есеп шығару «+», «-».
4)Пішіндерді ажырата білеміз бе? (Қай зат қай пішінге келеді?)
5)Санамақ айтқызу
V) Әртүрлі сұрақтар.(басқа пәндер бойынша).
1)Жыл мезгілдерін ата?(Ерекшеліктерін ата, сурет бойыеша)
2) Қазақстан Республикасының президенті кім?
3) Әнұранның авторы кімдер? (үнтаспа тыңдау)
4) Аңдар не жейді? (Жапсыру. Тақтаға магнитпен ілу.)
5) Тақпақ, сұрамақ, ертегі айтқызу.
6) Логикалық сұрақтар.
7) Мақал-мәтелдерден сөз жасыру.
8) Асық жасыру ойыны.
Мақсаты: Балалардың ой-өрісінің дамуына ықпалы зор. Себебі: сан санауды үйренеді және тапқырлыққа жетелейді.
Қорытындылау: Ал балалар бүгінгі сыныптан тыс сағатымыз ұнады ма?
Ендеше, сендердің араларыңда « Ең білімді бала» кім екенін білдік. Осы баланы ортаға шақырып, жеңісімен құттықтап, сыйлығын ұсыну және басқа балаларға осы баладан үлгі алыңдар, білімді болыңдар демекпін және жеңімпаз топқа сыйлықтар үлестіріледі.
Келесі сөз кезегі сабаққа қатысқан мектеп басшылары мен әділқазылар алқасын сөз беріледі.