Ұйымдастырылған оқу іс-әркетінің технологиялық картасы
Мектепалды даярлық тобы:
Білім беру саласы: Қатынас
Оқу іс-әрекеті: Сауат ашу және жазу
Тақырыбы: Жж дыбысы және әрпі
Мақсаты. Оқушыларды Ж дыбысы және әрпімен таныстыру. Ж дыбысының басқа дыбыстардың ішінен айыра білуге,сөзбен дыбыстық талдау жасауға,сөзді буынға дұрыс бөлуге үйрету
Күтілетін нәтиже: 1. Ж дыбысы және әрпі туралы мәлімет алады. 2. Ж дыбысы және әрпі жайлы тақырыпты топпен талқылай отырып, түсінеді. 3. Бірін-бірі үйренуге жетелейді. 4. Өз бетімен жұмыс жасайды. 5. Өзінің пікірін дәлелдеуді үйренеді. 6.Бірін-бірі бағалауды үйренеді.
Сабақтың этаптары
Сабақтың
мазмұны
Мақсатқа жету жолында қолданылатын әдіс-тәсілдер
Жұмыс формалары
Ресурстар және бағалау
1.
Ұйымдастыру кезеңі
1. Топқа бөлу
Түске байланысты бөлу.
Жеке
жұмыс
1. .«Сауат ашу» тобы
2. «Әріптер» тобы
3. «Дыбыстар» тобы
4. «Белсенділер» тобы
2м
2.
Үй жұмысын тексеру
«Ы дыбысы» туралы білімдерін тексеру
«Ойын» әдісі.
«Сөз ойла, тез ойла»
«Дыбыстарды ажырата білейік!»
Жеке жұмыс
Бейнежазбадан сұрақтар беріледі
5 м
Бейнетақтадан дыбыстарды ажыратып, өз үйіне орналастыру. 2м
Қызығушылықты ояту
3.
Сабаққа дайындық
Миға шабуыл
1)Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
“Жұмбақ шешу ”
әдісі
Топтық
жұмыс
Бос жер қалмай аспаннан,
Түнде шашып тасталған.
Моншақтың аты не?
(Жұлдыз)
Ақ отаудың есігі де жоқ,
Тесігі де жоқ.
(жұмыртқа)
Жер бетінде жатқан арқан,
Ұстауға оны бәрі де қорққан.
(жолбарыс)
«Бас бармақ» топтық бағалау
2м
Мақсат қою . 1. Сұрақ-жауап арқылы жаңа тақырыпты білу .2. Жұмбақ шешу. 3. Алған білімді тапсырманы орындауда қолдану.4. Ж дыбысы туралы мәліметтерді талдау.5. Ж дыбысы туралы білімдерін жинақтау.
Мағынаны тану (түсіне білу)
4.
Білу
1)Сұрақ-жауап арқылы жаңа тақырыпты білу
1.Сонымен балалар жұмбақтардың шешуінің алғашқы әрпі қандай дыбыстан басталып тұр?
2.Енді, балалар қолымызды иегіміздің астына қойып «Ж» деп барлығымыз қайталаймыз.
3.Ж дыбысы қандай дыбысқа жатады екен балалар, себебі?
«Ұшқыр ой» әдісі.
Топтық жұмыс
1.Жұмбақтың шешімі болатын сөздің алғашқы әрпі «Ж»
3.Дауыссыз дыбыс, көк түспен боялған.
«Бас бармақ» әдісімен
өзін –өзі бағалау
2мин
5.
Түсіну
«Ж» дыбысынан басталатын сөздер ойлап табу.
«Ойлан, тап.» әдісі
Топтық
және жеке жұмыс
Фишкалар арқылы бағалау.
2 мин
6.
Қолдану
1.Бейнежазба.
2.Дәптермен жұмыс
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
Жеке жұмыс
5 мин
Сергіту сәті
2мин
7.
Талдау
1.Жаға, жусан, жолбарыс, саржайлау сөздеріне дыбыстық талдау жасату.
2.Жаға, жусан, жолбарыс, саржайлау сөздерін текшелермен дыбысқа бөліп жаздыру.
1..“Алгоритм” әдісі
1.Буын
2.Дыбыс
3. Дауысты дыбыс
4.Дауыссыз дыбыс
2.«Текше» әдісі
Топтық жұмыс
ОүБ құралы.
«Түзету»
3 мин
Ой толғаныс
8.
Жинақтау
1. «Кім жылдам?» Сөздердің ішінен «ж» дыбысынан басталатын сөздерді тап және қорша.
2. «Ұйқасын тап».
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
Жұппен
жұмыс
ОүБ құралы.
«Түзету»
2 мин
9.
Қорытындылау
Ж дыбысы бүгінгі сабақта не білдік, қалай ойлайсыңдар?
«Ой генерациясы» әдісі.
Сыныппен жұмыс
ОүБ құралы.
Жалпы сабақтан алған білімдерін
«Бас бармақ»
1 мин
10
Рефлексия
Оқушылар пікірлерін смайликтер арқылы білу.
«Менің қазынам»
әдісі
Смайлик
1 мин