Сабақ жоспары:
Сабақтың тақырыбы: "Үй жануарлары"
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді оқи алады, мәтін мазмұнын түсінеді.
Кейбір оқушылар орындай алады:Мәтінді оқи алады, мәтін мазмұнын түсінеді, мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсінеді, мәтінді мазмұндай алады.
Тілдік мақсат
Барлық оқушылар орындай алады:грамматикалық және орфографиялық нормаларды сақтайды.
Сөздік қор мен терминдер: күшік, мысық, сиыр, қой, қасқыр т.б
Диалог құру: шағын сөз тіркестерін оқиды, сөз тіркесінен сөйлем құрастырады.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Үй жануарлары қандай болады?
Ал жабайы жануарлар қандай болады?
Не себепті жабайы жануарларды уйде бақпаймыз?
Ишара: Сергіту сәті «Сібір бұғылары»
Алдыңғы оқу
«Үй жануарлары» туралы мәлімет тауып келу.
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басы: 5 минут
-Ұйымдастыру
-Психологиялық ахуал «Сібір бұғылары»
-Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға түрлі түсті қағаздар таратып, түстері бірдей болған оқушылар топ болып отырады.
Түрлі түсті қағаздар
Ортасы:
15 минут
1-тапсырма. «Адасқан әріптер» арқылы тақырыпты ашу
2-тапсырма. «Сканерлеп оқу»
Жануар деген сөздің мәтінде неше рет кездесетіндігін табу.
- Оқиды, бір-бірін тыңдайды, сөздікпен жұмыс жүргізеді./Өздеріне таныс емес, жаңа сөздерді тауып,аударады/ сөздік дәптерге көшіріп жазады
3- тапсырма."Пазл" әдісі
-Берілген кесінділерден сурет құрастыру.
-Құралған сурет бойынша әңгімелеу.
4-тапсырма. Графикалық органайзер "Венн диаграммасы" үй жануарлары мен жабайы жануарлардың ерекшеліктерін және ұқсастықтарын жазу.
Кесілген әріптер
Мәтінмен жұмыс
Интеративті тақта
Соңы
5минут
«Өрмекші торы» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
1.Мен бүгін не білдім?
2.Мен бүгін нені түсінбедім?
3.Мен болашақта нені білгім келеді?
Өрмек торы
Үй тапсырмасы
Аңдар туралы біліп келу
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Сабақтың мақсатын тақырыпқа байланысты дұрыс қоя білдім. Сабақ мақсатын жүзеге толық асырдым..
Бүгін оқушылар не үйренді?
Бүгін оқушылар мәтінді оқу арқылы, жаңа сөздердің дұрыс жазылуын, «үй жануарлар мен жабайы аңдар» туралы түсініктерін қалыптастырды.
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Сабақ балаларға ұнады, оңай тапсырмалардан күрделі тапсырмаларды орындау қызықты болды.
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
Жоспарланған саралау жүзеге асты. Басым көпшілігі жеңіл және орта деңгейдегі тапсырмаларды орындап шықты.
Уақытты қалай пайдаланды?
Уақытты тиімді пайдаландым.
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Топта отырған балаларды қызықтыратын және орындай алатын тапсырмалар ұйымдастырамын
Қорытынды бағалау
Бүгінгі өткен сабағым көңілімнен шықты
Ең жақсы өткен екі нәрсе:
Дайын мәтінді оқып, сөздікпен дұрыс жұмыс істей алды. Дескрипторлар арқылы өздерін дұрыс бағалады.
Қандай екі нәрсе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді.
«Полиглот» ойынын ұйымдастыруға болар еді
Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім.
Сабақ барысында алған тыңдалым, айтылым, жазылым, оқылымның тапсырмалары көп болып кетті. Келесі сабақта аз тапсырмалар арқылы осы 4 дағдыны қамтуым керек. Жазылымы баяу оқушылардың жылдамдықтарын арыттыру үшін қажетті жұмыс атқару керек. Үйлестірмелі тапсырмалардың орындалуына қойылған дескрипторларды тағыда жүйелендіру керек.
1.Әріптерге мұқият қара. 2.Әріптерден сөз құра.
3.Шыққан сөзден сөз тіркесін құра..
1. Әріптерді біледі.
1
2
2.Әріптерді біледі,әріптерден сөз құрай алады.
2
3
3. Әріптерді біледі,әріптерден сөз құрай алады, сөздерден сөз тіркесін құрай алады.
3
4
4
5
5
6
6
2-тапсырма. . «Сканерлеп оқыту» әдісі Жануар сөзінің мәтінде неше рет кездесетіндігін табу.
№
Тапсырмалар
Дескрипторлар
1
1.Мәтінді түсініп оқы.
2.Мәтін ішіндегі жануар сөзі неше рет кездесетіндігін теріп жаз
3.Мәтіндегі тірек сөздерге сөз тіркесін құра.
1. Мәтінді түсініп оқи алады.
1
2
2.Мәтінді түсініп оқи алады,жануар сөзін тауып жаза алады.
2
3
3. Мәтінді түсініп оқи алады,жануар сөзін теріп жаза алады,мәтіндегі тірек сөздерді пайдаланып сөз тіркестерін құрай алады.
3
4
4
5
5
6
6
1.Берілген қиындылардан сурет құрастыр. 2.Құралған сурет жайлы әңгімеле
1. Сурет құрастыра алады.
1
2
2.Сурет құрастыра алады, құралған сурет жайлы әңгімелей алады.
2
3
3
4
4
5
5
6
6
4- тапсырма. . Графикалық органайзер "Венн диаграммасы" үй жануарлары мен жабайы жануарлардың ерекшеліктерін және ұқсастықтарын жазу.
№
Тапсырмалар
Дескриптор
Балл
1
1.Үй жануарлары мен жабайы аңдарды ата.
2.Үй жануарлары мен жабайы жануарлардың ұқсастығын жаз.
3.Үй жануарлары мен жабайы жануарлардың айырмашылықтарын жаз.
1.Үй жануарлары мен жабайы аңдарды атай алады
1
2
2.Үй жануарлары мен жабайы жануарларды атай алады, үй жануарлары мен жабайы жануарлардың ұқсастығын жаза алады.
2
3
3. Үй жануарлары мен жабайы жануарларды атай алады, үй жануарлары мен жабайы жануарлардың ұқсастығын жаза алады. Үй жануарлары мен жабайы аңдардың айырмашылығын жаза алады.
3