Сабақтың тақырыбы: Ыдыстарды таза ұста
Сабақтың мақсаты: Балаларды сұрақтарға толық жауап беруге үйрету.
Ыдыстар туралы малғұмат беру ж\е ыдыстары ажырата білуге үйрету, сонымен қаттар тіл ,есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Сабаққа керек: Мнеботаблица, эйлер шеңбері, ойындар, суреттер,карточкалар.
Сабақтың барысы
Кіріспе: Аппақ қардай көңілмен,
Көк өрім көктем өмірмен.
Жаз ай жарқын көңілмен,
Күздей жеміс төгілген.
Қол ұстасып шықтық біз,
Қос бұрымдай өрілген,
Төрімізден көрінген.
Салем бердік сіздерге,
Сәлеметсіздер ме, қонақтар!
Негізгі: Балалар сендердің үйлеріңе қонақтар келгенде дастархан жасайыңдар ма?
-Балалардың жауабы.
-Аналарыңа көмектесесіңдер ме?
-Дастарханға не қойасыңдар?
-бауырсақ,бесбармақ, кеселер ,қасықтар шәйнек,құман,т.б
-Ендеше қазір біз мына таблицаны мен оқимын,ал сендер мұқият
тыңдаңдар,сосын менімен қайталап жаттаймыз.1-2рет қайталау.
1.Мнеботаблица жаттау.
Күндіз біздің үйімізге келді құтты қонақтар,
Ақ дастарханды жайып жіберіп,
Қойдық онда жанышқы, кесе, қасықтар, тәрелке, шәйнек,
Сүт, қант, құман және бауырсақтар, кесе толы тарылар.
Ән айтып, би билеп дастарханның соңынан
Ас қайырды ақсақалды атамыз.
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
2. Ойын айтып бер.
-
[pic]
?
Бұл не ?
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
Ыдыс түрлері
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
Түсі Өлшемі
[pic]
Материал
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
Бөлшектері
[pic]
?
Қолдану
Сергіту сәті:
Ал балалар тұрайық,
Мойнымызды бұрайық.
Қолымызды созайық,
Су ішінде қалықтап,
Кәне жүзіп алайық.
Онға солға бір қарап,
Денімізді бұрайық.
3.Балалар бізге көптеген қонақтар келіп отыр ,осы қонақтарға дастархан жайайық,олүшін мына буындардан сөйлемер құруымыз керек.сонда дастархан жайылады.
«Шәй-нек; Ке-се; Қы-мыз; Бау-ыр-сақ; Та-бақ; Шұ-жық; Нан; Кү- реш-ке; Шұ-бат; Сүт; Ай-ран; Қай-мақ».т.б.
4.Карточкалармен жұмыс.
-Балалар алдарыңда карточкалар берілген осы сөлемдерді оқиық.
-айтыңдаршы егер сөз жуан болса,онда сөйлем қалай естіледі?
-жуан болып ал егер жіңіішке болып естілсе?
-сөйлем жіңішке айтылады.(балалардың жауабы)
-егер кесе біреу болса қалай айтады?
-кесе
-ал егер көп болса қалай айтамыз?
-кеселер-деп айтамыз.
-Ендеше мына сөйлемдерді.оқиық
[pic]
[pic] [pic] [pic]
ЛЕР
[pic]
ге
[pic]
нің
[pic]
Мен
5. Эйлер шеңбері. «Асхана ыдыстары мен шәй ыдыстарын ажырату [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
6.Қорытынды: Балалар бүгін біз не туралы айтық?,нелермен таныстық?
-Ыдыстар туралы тақпақ жаттадық,буындардан сөйлемдер құрастырдық,ыдыстарды, жекеше, көпше түрінде айтық.
-Сабаққа жақсы қатысқан балаларды мақтау.