Ашық сабақ Түлкі мен шәркей ертегісі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Білімділік саласы: «Шығармашылық»

Кіші саласы: «Мүсіндеу»

Тақырыбы: «Түлкі мен шәркей» ертегісі бойынша сюжетті мүсіндеу (ұжымдық жұмыс)

Мақсаты: мүсінделетін дененің қозғалысын беру тәсілін өз бетінше ізденуге бағыттау (басы төмен түскен, құйрығы көтеріңкі, аяқтар қозғалыста); балалардың 5-6 бөліктен тұратын, пішіні және көлемі бойынша әртүрлі орман жануарларын мүсіндей алу дағдыларын арттыру; ұжымда жұмыс істей алуға үйрету. Тілдерін дамыту. Саусақтың ұсақ бұлшық еттерінің қозғалысын жетілдіру. Халық ертегілеріне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Қолданылатын көрнекі құралдар қажетті құрал-жабдықтар: түрлі түсті ермексаз, ермексаз кескіш, сулық, үлестірмелі материалдар, ертегінің сюжеті.

Сөздік жұмыс: шәркей

Билингвальді компонент: түлкі-лиса, шәркей-лапти.

Оқу іс-әрекетінің

кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті


Мотивациялық қозғаушышылық



Ұйымдастырушы

ізденушілік





























































Рефлексифті түзетемдеуші

Педагог:

-Балалар, біз сендермен бүгін «Түлкі мен шәркей» ертегісін еске аламыз.

Сөздік жұмыс: шәркей

-Балалар, ертегінің неден басталатынын еске түсірейікші.

-Әдетте, ертегілерде түлкіні қалай суреттейді?Ол қандай?

-Ол қандай қулық ойлады?

-Таңертеңгісін түлкі қаттты дауыстап жылап, қояннан шәркейінің орнына тауығын беруді сұрайды.

Қоян түк те істей алмай, оған сүйікті тауығын береді.Содан соң түлкінің ойына не келді?

-Иә,ол түнде тауығын орманға жасырып, ұйықтауға жатты.

-Ал таңертең, тауығын жоқтап, оның орнына қасқырдан сүйікті қозысын беруді сұрайды.

-Содан соң ол кімнен үйіне түнеп шығуды сұранды? Ол аюды қалай алдады?

-Иә ол осындай қу аң. Содан кейін не болғаны естеріңде ме?

-Түлкі інге тығылды. Құйрығы інге сыймай,далада қалып қойды. Иттер оны құйрығынан суырып алып шықты.

Міне,біз ертегіні есімізге түсірдік. Біз бүгін мүсіндеу жұмысын шағын топтармен орындаймыз.Бір-біріңмен келісіп,кім қандай жануарды мүсіндейтінін анықтап алыңдар

( түлкі,қоян, қасқыр,аю,ит)

-Үстелде түрлі түсті ермексаздар тұр, алдарыңдағы үлестірмелі материалда ертегі көрінісі суреттелген.

-Біз ненің қай үйде тұратынын қалай білеміз?

-Жануарлар денесін бірнеше бөлшектен біріктіру тәсілімен жасаймыз. Дене бөліктерін атаңдаршы.

-Содан соң ұсақ бөлшектермен толықтырамыз (көз,құлақ,мұрын, т.б)

Педагог тақтаға жұмыстың орындалу реті көрсетілген плакатты іледі.

Педагог ойын түрінде жануарлардың қозғалысын берудің мүмкіндіктерін көрсетеді: түлкінің құйрығын көтереді, түсіреді, аяқтарын қозғалысқа келтіреді, басын төмен түсіреді немесе көтереді, құлақтарын жылмитып, қулығын көрсетеді.

Балалармен жеке жұмыс жүргізеді.

Билингвальді компонент: түлкі-лиса, шәркей-лапти.



Педагог балалардың бір-бірін тыңдап бірге жақсы мүсіндер жасағанын айтып мадақтайды.


Балалар ертегіні естеріне түсіріп, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Қайталайды: шәркей.

Тақтаға ілінген иллюстрация бойынша жауап береді.

-Алдымен түлкі шәркей тауып алады.

-Түлкі қу аң ретінде сипаттайды.

-Ол қояннан үйіне түнеп шығуды сұрайды да,өзі түнде шәркейді лақтырып жіберіп,ұйықтауға жатады.

-Ол қасқырдың оның сүйікті қозысын сұрады.

-Содан соң түлкі бұзауы бар аюдың үйшігіне келді.Түнде ол қойды орманға тығып қойып, таңертең орнына бұзауды беруді сұрайды.

-Содан соң оның артынан иттер қуды. Ол қорыққанынан жолда тауықты да, қозыны да, бұзауды да қалдырып кетті.






Балалар топтарға бөлініп отырады.Кім нені мүсіндейтіндіктерін келіседі.








-Үйдің алдында әтеш,қозы, бұзау бейнеленген.



-Денесі, басы,

аяқтары,құйрығы

құлағы.




Балалар қажетті материалды таңдайды, өзіне бөлінген жұмысты мүсіндеп,үлестірмелі материалдағы панноға тиісті орнына қояды.

Қайталайды: түлкі-лиса, шәркей-лапти.


Балалар мүсіндеу жұмысын аяқтағаннан кейін,мүсіндерін қолдарына ұстап, ертегіні сахналап көрсетеді.

Балалар ұжымдық жұмысты қарау кезінде өздеріне ерекше ұнаған кейіпкерлерді атап көрсетеді,бір-бірінің жұмысын, сахналық көріністерін бағалайды.

Күтілетін нәтиже:

Жаңғыртады: 5-6 бөліктен тұратын,пішіні және көлемі бойынша әртүрлі орман жануарларын мүсіндейді.

Түсінеді: ұжымда жұмыс істей алуды.

Қолданады: мүсіндеу тәсілдерін, оқу іс-әрекеті барысында алынған дағдыл