Ашық сабақ Арпа сеуіп үйренеміз

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Білім беру саласы: Таным.

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі: Экология.

Тақырыбы: Арпа сеуіп үйренеміз.

Мақсаты: Арпа сеуіп үйрету. Зерттеу, тәжірбие жасау қорытындысын шығару. Өзіне, өзінің мүмкіншілігі мен күшіне сенуіне жағдай жасау, бедсенділігін арттыру, өзін және өзінің еңбегін бағалауға дағдыландыру.

Көрнекіліктер: Арпаның өсіп тұрған суреті.

Қажетті құрал-жабдықтар: Үш жәшік: біреуінің

Алдын ала жасалатын жұмыстар:қағаздан стакандар жасау.

Әдіс-тәсілдер:сөздік,көрнекілік,практикалық.

Оқу іс-әрекетінің

кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті


Мотивациялық қозғаушышылық




Ұйымдастырушы

ізденушілік










































Рефлексифті түзетемдеуші


Педагог балаларды шаттық шеңберге шақырады.





Миға шабуыл:

-Балалар,біз бүгін арпа себеміз.Арпа өскен соң онымен біз құстарды тамақтандырамыз.Міне,мынау-арпаның дәнегі.Арпаны көшет арқылы отырғыза аламыз.Оны тек себуге ғана болады. Біз арпанысепкенде жай ғана сеуіп қана қоймаймыз,біріншіден зерттеужүргіземіз,екіншіден бақылаймыз.Ол үшін сендер алдарыңа алжапқыштарыңды киіп,алыңдар.

-Сендердің алдарыңдағы 2ыдыста арпаның дәнегі жатыр Екі ыдыстағы арпаның дәнегінен қандай өзгерістер байқалады.

Енді құрғақ дәнді қолдарыңа алып,оның екі жақ ұшына назар аударыңдар. Миға шабуыл:

-Қалай ойлайсыңдар, суда тұрған арпа қатты ма,жұмсақ па?

-Не себепті суға салынды?

- Балалар,арпаның біреуін суға салған себебім:сендер зерттеп,бақылапкөрсін дедім. Қазір сендер екі орталыққа бөлінесіңдер.

-Арпа отырғызбас бұрын не істейміз?

-Дұрыс айтасыңдар,бәрің бері жақындаңдар жәшіктегі топырақтан стакандарға кішкене ғана топырақ салыңдар.

Енді бірінші орталықтың балалары құрғақ арпаны ,екінші орталықтың балалары сулы арпаны алып топыраққа шаншу арқалысебеміз де үстіне топырақпен жабамыз.Сеуіп болғаннан кейін екі жәшікке салып қоямыз.


-Арпа тез өсіп шығу үшін не істейміз?

Дұрыс айтасыңдар,құрғатпай суғарып тұрамыз.Және әркім өзінің сепкен арпасын бақылайды.



Педагог балалардан бүгінгі жиыннан алған әсерлерін, көңіл-күйлерін,немен айналысқандарын,не үйренгендерін сұрайды.

Балалар шаттық шеңбер құрып,өздеріне таныс өлең жолдарын айтады.













Балалар алжапқыштарын тағады.


-Бірінші тәрелкедегі арпаның дәні құрғақ,екінші тәрелкедегі суға салынған. Балалар арпаны қолдарына алып,екі ұшынан үшкір,қатты екендігін айтады.

Өз ойларын айтады.

Балалар екі орталыққа бөлінеді.

-Стаканға топырақ саламыз.



Балалар стаканға қасықпен топырақ салады.

Бірінші орталықтағы балалар құрғақ арпаны,екінші орталықтағы балалар судағы арпаны сеуіп,үстіне тағы да ,өздеріне көрсетілгенбос жәшікке салады. Суғарамыз.








Сабақтағы көңіл-күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.


Күтілетін нәтиже: Жаңғыртады: өсімдіктердің де дәннен өсіп шығатындығын,біріншішөптің шығатынын,онан кейін жемісінің пайда болатынын.

Түсінеді: арпның дәнінен өсетіндігін,жемісінің қалай пайда болатындығын,бақылау жасаудыңқарапайым түрін.

Қолданады:дәнек себудің қарапайым түрін;күтіп,баптауды.

















































































.