[pic]
Қордай ауданы Жамбыл ауылы
Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп.
Мектеп алды даярлық тобының тәрбиешісі.
Абдуллаева Света Тиловбаевна
Тақырыбы: Күз сыйы. Сабақтың мақсаты: 1.Балалардың күз туралы түсінігін кеңейту.
2.Күздің ерекшеліктері туралы суреттер бойынша әңгіме құрастыруға үйрету,әңгіме құрастыру арқылы балалардың тіл байлығын дамыту.
3.Табиғатты аялауға құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Білімділігі: Балалардың күз туралы түсінігін кеңейту.
Дамытушылығы: Күздің ерекшеліктері туралы суреттер бойынша әңгіме құрастыруға үйрету,әңгіме құрастыру арқылы балалардың тіл байлығын дамыту.
Тәрбиелігі: Табиғатты аялауға құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекіліктер:күз көрінісі бейнеленген суреттер,жеміс-көкөністердің суреттері.
Сабақтың әдісі:түсіндіру,әңгімелеу,сұрақ-жауап, ойын технлогиясының элементтері.
Пәнаралық байланыс: тілдамыту
Сабақтың түрі: аралас
Ұйымдастыру кезеңі
Өткен тақырыпты қайталау.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Сергіту сәті:
Сергіту сәті
Бекіту
Әңгімелесу,түсіндіру,сұрақ-жауап
Шаттық шеңбері
Сұрақ-жауаптар
Сұрақ-жауап
Сұрақ –жауап
«Ұя жасайық» ойыны
Хормен
Дидактикалық ойын «Ажырата білейік»
Рефлексия
Армысыздар,бала
лар!
Күзгі бақта қонақтар!
Өздеріңе әкелдім,
Күздің сыйын көз тартар.
Сабаққа қатысып отырған оқушыларды
ұйымдастыру.Олардың көңіл-күйіне,ден-саулығына баса назар аудару,түгендеу.
Қайырлы таң
Қайырлы күн
Сәлем ұстаз
Сәлем достар бәріңе сәлем,сәлем
-Балалар өткен сабақта бағдаршам туралы білдік.
-Бағдаршамның қызыл түсі нені білдіреді?
-Бағдаршамның сары түсі нені білдіреді?
-Бағдаршамның жасыл түсі нені білдіреді?
-өте дұрыс балалар біздер жолда жүру ережесімен таныстық.Енді бүгінгі сабағымызды бастаймыз.
-Балалар біздің сабағымызға қонақтар,тәтейлер келіпті.Сабаққа жақсы қатысып отырамыз.
Балалар бір жылда неше мезгіл бар?
-дұрыс мезгілдерді атайықшы
-қазір қай мезгіл?
-дұрыс күз мезгілі неше ай және қай айлар?
Тамаша жарайсындар!
Осы айларға арналған жаттаған тақпақтарымыз бар еді кім айтады?
Ой жарайсыңдар балалар!Енді сергіп алайық
Қорбаңдаған аюдың құлпынайы бар екен
Теріп-теріп аламыз қалтамызға саламыз
Жарайсындар.Күз мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Балалар жауап береді.
-Өте жақсы.Құстардың барлығы ұшып кетеме?
Дұрыс айтасыңдар балалар. Қыстайтын құстар жаурап қалмау үшін оларға ұя жасап беруіміз керек. Көмектесесіздерме?
Мына геометриялық пішіндерден ұя құрастырамыз.Қандай пішіндер екен
( Пішіндерді көрсетіп түрін, түсін атау, орналасу ретін түсіндіру)
Торғай торғай торғайсын
Таяу келіп қонғайсын
Жем шашайын тойып ал
Сонда аязға тоңбайсын
Тербеледі ағаштар,
Алдымен- жел еседі.
Кіп-кішкентай ағаштар,
Үлкен болып өседі.
Балалар сергіп алдық.Енді ойын ойнаймыз.Ойын шарты:Араласып кеткен көкөністермен жемістерді өз орындарына қоямыз.
-Жарайсындар жемістермен көкөністер айырмашылығын қалай білеміз.
Өте дұрыс.
[pic] [pic]
Күзге рахмет айтайық. Күз байлық.
Тамаша! Рахмет балалар! Бүгін сабақ сіздерге ұнадыма?
Оқу-құралдарын әзірлейді
Хормен
сәлемдеседі.
ТОҚТА-дегенді
ДАЙЫНДАЛ-дегенді
ЖҮР-дегенді
Әдепті
боламыз,еркелікті қойдық.Себебі енді біздер әдепті оқушылармыз
төрт мезгіл бар
көктем,жаз,күз,қыс
күз мезгілі
үш ай.қыркүйек,қазан,қараша
оқушылар тақпақтар айтады
балалар қимылмен көрсетеді.
Хормен айтады іс-қимылмен көрсетеді
Ағаштың жапырақтары сарғаяды. Күн суытады. Жаңбыр көп жауады. Құстар жылы жаққа ұшып кетеді. (Қарлығаш, тырна)
Жоқ торғай,кептер қыстап қалады.
Иә көмектесеміз.
Балалар жауап береді.Пішіндерді айтады
Балалар тақпақты хормен айтады
Хормен айтады іс-қимылмен көрсетеді
Жеміс
Көкөніс
Күз рахмет. Алмаң сондай тәтті. Бидайыңды керемет пісіріпсің. Алмұрттың дәмі тамаша. Қызанақ қып-қызыл піскен. Күз сенің жомарттығыңа рахмет!
Күтілетін нәтиже:
Не білді: Күз мезгілінің ерекшеліктерін толық ажырата білді.Жемістермен,көкөністерді ажырата білді.
Не алды:ойындар арқылы оқу іс-әрекетке деген қызығушылығы артты.
Не істей алды: Сұрақтарға жауап беріп, , ойын ойнау арқылы рухани қасиеттерін арттыра отырып, сөйлеу қабілетін дамытты.