Жасы бойынша топ:мектепалды даярлық тобы. Күні:
Ұйымдастырылған оқу- әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: Денсаулық
Бөлімі:Валеология негіздері
Тақырыбы:Көшеде абай бол!
Мақсаты:Жолда жүру ережелері туралы мағлұмат беру. Балаларға жолда жүрудің тәртіп ережелерін қалыптастыру.Алған білімдерін іс жүзінде қолдануға қызығушылығын тудыру.
Сабақ түрі: Сайыс сабақ
Қостілді құрам:бағдаршам-светафор, көше-улица
Баланың іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушылық кезеңі.
Балалар шеңбер бойымен тұрып, бір-бірінің қолдарынан ұстап, күлімдеп, амандасып мына өлең жолдарын бірге айтамыз.
Шеңбер болып тұрайық
Алақанды ашайық
Таза ауаны жұтайық
Жүрекке жылу сыйлайық
Жиналған жылу шуақты
Қонақтарға сыйлайық
Бір-бірімен амандасады.
Автобуспен
Жаяу келдік.
Ұйымдастыру кезеңі
2-кезең тапсырмасы
«Сен білесің бе?
3-кезең тапсырмасы
«Сиқырлы сандықша»
4-кезең
«Ойлан тап»
Дидактикалық ойын
«Жануарларға үйне баруға көмектес ойны»
Рефлексивті түзету
Өте жақсы балалар.Бүгінгі сабақ ерекше болмақ өткені бізге қонақтар келген қанекей амандасып алайықшы.
Балалар бүгінгі сабағымыз сайыс түрінде өтеді.
Балалар айтындаршы сендер мектепке келе жатқанда немен келдіңдер?
Ендеше балалар біз жолда жүру ережелерін білемізбе?
Ия дұрыс айтасыңдар балалар айтындаршы жолда жүргенде бізді ненің көмегіне жүгінеміз? Ендеше бар білгенімізді ортаға салып сайысқа түсеміз,тапсырмалар орындап топпен жұмыс істеп одан әрі білімізді кеңейте түсеміз.
Ендеше дайын болсақ сабағымызды бастаймыз.
Ендеше балалар сайысымыз 4-кезеңнен тұрат.
1-кезең Таныстыру (яғни ар топ басшысы өз тобын таныстырат)
2-кезең Сен білісіңбе? (әр топқа жол белгілері суреттері берілет олары аттарын ату керек)
3-кезең Сиқырлы сандықша (мұнда жол ережелеріне байланысты сұрақтар болат)
4-кезең Ойлан тап (мұнда ар топқа жұмбақтар жасырылады)
Сен білесіңбе? Кезеңі мұнда әр топқа жол белгілері суреттері берілет
Бағдаршамда неше көзі бар? (3 көзі бар)
Бағдаршамдағы түстерді ата? ( қызыл жасыл сары)
Жолаушылар таситын қоғамдық көлікті қай жерден күтіп,міну керек? (аялдамадан)
Адамға машинаны жүргізуге қандай құжат керек? (жүргізуші куәлігі)
Автобусқа қай есіктен мініп, қай есіктен түседі? (артынан мініп, алдынан шығ керек)
Көшеде жүру тәртібін не басқарады? (Бағдаршам)
Бағдаршам нені реттейді? (жол қозғалысын реттейді)
Бағдаршамда сигналдар яғни белгілер қалай орналасқан? (қызыл,сары,жасыл)
Бағдаршамның Абайла!Дайындал! Белгілерін білдіретін қай түсті сигнал? (сары түс)
Жүргіншілер деген кім?
(көшеде жаяу жүретін адам)
Әр топқа жұмбақтар жасырылады.
1. Ала таяқ ұстаған
Жол тәртібін нұсқаған
Өміріңді күзеткен
Ысқырығы түзеткен (полиция)
2. Көше бойлап аяңдайды
Адам тасып аялдайды (автобус)
3. Жоқ өзінде бас та, ауыз да, құлақ та
Бақырайған үш көзі бар бірақ та (бағдаршам)
4. Қатар жатқан қос білек
Үстінен келер күш үдеп (темір жол)
5.Жер асты даңғылы
Көлігінің зулаған
Естіледі соңғылы (метро)
6.Арқаным бар тым ұзын
Ала алмайсың бір үзім
Ақылға салып ойланып
Тапшы мұны пысығым (жол)
7. Құстай ұшар, қанатты тұлпар (ұшақ)
8. Сөйлегенді білмейді
Бірақ «Тоқта, жүр» - дейді (бағдаршам)
9.Төрт аяғы домалақ,
Адамсыз ол жүрмейді.
Әр топқа тапсырма берілет ол жануарларға көмек беру яғни үйлеріне баруға көмек береді.
Жануарларға көмек беру керек.
Сабақты қорытындылау мақсатында теледидардан жол ережесі туралы бір видео көрсетілет.
-Бағдаршамға қарауды ұмытпа.
-Көшеде және жолда адамдармен сөйлеспе.
-Жолдан өтер кезде алдымен жан-жағыңа қарап, арнайы жаяулар өтпесімен өт.
-Көшеде бейтаныс адамдармен сөйлеспе және ілесіп кетпе.
Сәлеметсіз бе
Балалар өз ойларын айтады
Бағдаршам
Әр топ басшысы өзін тобын таныстырады
Балалар тапсырманы орындайды
Балалар өз ойларын айтып отырыат сайысқа түсіп.
№19 орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Көшеде абай бол!»
Орындаған:Камбарова А.С
2015-2016 оқу жылы