Сабақ жоспары Тақырыбы: Психологияда зерттеу әдістерінің түрлері, мүмкіндіктері

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Сабақтың технологиялық картасы №______

Пәні: Психология

Тақырыбы: Психологияда зерттеу әдістерінің түрлері, мүмкіндіктері.

Сабақтың мақсаттары:

Білім алушыларға психологияның зерттеу әдістері жайлы мағлұмат беру, білім алушылардың психологияның зерттеу әдістері жайлы түсініктерін кеңейтіп, дамыту;

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Психологияның зерттеу әдістеріоның ерекшеліктерін түсіндіріп, жаңа түсінік бере отырып, жаңа білімді қалыптастыру.

Дамытушылық: Білім алушылардың оқуға, білімге деген ынтасын, қабілетін арттыру, дамыту.

Тәрбиелілік: Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу. Кез келген уақытта өзін- өзін ұстай алуға, ақыл - ой, адамгершілік қасиетін дамыта тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді дамыту, қолдану

Сабақтың түрі: дәріс

Оқыту әдіс-тәсілдері: лекция, сұрақ-жауап, түсіндіру, тапсырмалар

Оқыту технологиясы: Дамыта оқыту технология

Пәнаралық байланыс:педагогика, психология

Жабдықталуы: слайд-презентация

Көрнекі құралдар: оқытудың идеалды құралдары (вербалдау)

Қосымша тапсырмалар:

Сабақтың жоспары:


Сабақ кезең-

дері

Уа-қы-ты

Мақсаты

Оқу мате-

риалының мазмұны

Қолданы-

латын әдіс-тәсілдер

Білім алушы-

ның оқу жұмыс-ын ұйым-

дасты-

ру түрлері (фрон-

тальды, жеке, жұптық, топтық)

Оқытушы-ның іс-әрекеті

Білім алушы-

ның іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сабаққа назарла-

рын аудару

Сәлемдесу. Түгендеу. Оқу журналымен жұмыс. Аудитория тазалығын бақылау

Сұрақ-жауап, талап қою

Жаппай фронтальды

Сабақты бастау, оқу құжаттарымен жұмыс Ойын барысы:Білім алушылар орындарынан тұрады. Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларыңыз керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыздар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңыздар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен.


Сабаққа дайын-

далу

2.Мақсат қою және оқу іс-әрекетіне қызығушылықты ояту

2 мин

Білім алушылардың назарын сабаққа аудару, жағымды атмосфера туғызу.

Сәлемдесу ойыны

Қимыл-қозғалыс жаттығулары

Жаппай

Нұсқау беру

Тапсырманы орындау

3.Білім

ді өзектілендіру


5 мин

Ойлан

дыру

Ауызша

Демонстрациялау

Пікір алмасу

Пікірлесу сұрағын қою- Үйге қандай тапсырма берілді? Сонымен...

1. Психология деген дегеніміз не?

2. Психологияның неше даму кезеңі бар?

3. Психологияның салалары қандай?

4. Психологияның дамуына қандай ғалымдар үлес қосты?


Білім алушының жауабы

4.Үй тапсырмасын сұрау

15 мин

Білімді жинақтау

Қазақстанда психология ғылымына үлес қосқан ғалымдар-конспект.

Ауызша, сұрақ-жауап

1.Қан-

дай ой түйдіңіздер?

2.Нені ұсынар едіңіз?

Білім алушылармен сұрақ-жауап алмасу

Білім алушы-

лардың берілген сұрақтарға жауап беруі

5.Жаңа тақы-

рыпты түсін-

діру

30 мин

Жаңа ұғым мәнін ашу, түсіндіру

1.Психологиялық зерттеу әдістері

2.Бақылау әдісі

3.Эксперимент әдісі


Түсіндіру, пікір алмасу

Жаппай фрон-

тальды

Түсіндіру, бағдар беру

Тыңдау, жинақ-

тау, пікір алмасу

6.Жаңа білімді бірінші бекіту кезеңі

5 мин

Білім алушылардың бойына жаңа ұғымдар-

ды жеткізу

Ауызша

Сұрақ-жауап

Жаппай фрон-

тальды

Сұрақ-жауап алмасу, тыңдау Психологияның зерттеу әдістері?

Зерттеу әдістері нешеге бөлінеді?

Бақылау дегеніміз не?

Эксперимент дегеніміз не?

Эксперимент әдісі нешеге бөлінеді?

Табиғи әдісі қай жылы ашылды?

Лабороториялық әдісі қай жылы ашылды?


Білім алушы-

ның жауабы

7.Өз бетімен жұмыс


23 мин

Жаңа білімді дамыту, сабаққа қызығушылық тудыру

Тест парақшаларын тарату, Үлестірмелі материал тарату Социометрия әдістемесін алу.



Өздік жұмыс, Топпен жұмыс

Өздік,

Топтық

Түсіндіру, тыңдау, бағдар беру

Топпен және өздік жұмыстар жасау

8. Білім, білік, дағды

ның қалыптасуын бақы

лау, бағалау

3 мин

Есепке алу

Бағалау

Баға қою

Жаппай жеке

Бағалау


9.Үй тапсырмасын беру

2 мин

Алған білімдерін жүйелеу, дамыту

1.Дәрісті оқу және мазмұндау.

2Бір баланы объекті ретінде алып, оны зерттеп алып келіңіздер.

Түсіндіру

Үйге тапсыр-

ма алу

Түсіндіру, бағдар беру

Жазып алу

10.Реф

лексия

3 мин

Өз-өзіне талдау жасау дағды

ларын дамыту

Бүгінгі білгеніңіз...

Сізгі ұнағаны...

Сабақтан алған әсеріңіз...

Фразаны аяқтау

Жеке

Білім алушылардың ойын жинақтау

Тезис

терді аяқтап жазу

Барлы-

ғы

90

мин






























[link] analogіaсәйкестік, ұқсастық) – әр түрлі объектілердегі кейбір қасиеттердің ұқсастығы.












  1. Өз бетімен жұмыс

  1. Тапсырма

1. Психологияның негізгі әдістері:

A) бақылау және эксперимент

B) тесттер және сұхбат

C) бақылау және әңгіме

D) әңгіме және сауалнама

E) тест

2.Психологиялық-педагогикалық зерттеулердегі анықталған деректерді тіркеу мен шектеулердің таным әдісі қалай аталады?

A) эксперимент

B) бақылау

C) тұрақтаушы эксперимент

D) квазиэксперимент

E) қалыптасушы эксперимент

3. Бақылаудың бір түрі ретінде жасырын бақылаудың ерекшелігі

A) бақылаушы позициясы

B) тұрақтылығы

C) бірізділігі

D) бақылаушы белсенділігі

E) реттілігі

4. Зерттеу нәтижелерінің неғұрлым жоғары дәлдігін қай зерттеу қамтамасыз етеді?

A) эксперименттік әдіс

B) лонгитюдті әдіс

C) контент-талдау

D) бақылау

E) іс-әрекет нәтижесін талдау әдісі

5. Психикалық дамуды зерттейтін биогенетикалық бағытқа сәйкес келетін эксперимент

A) табиғи эксперимент

B) лабораториялық эксперимент

C) квазиэксперимент

D) қалыптастырушы

E) тұрақтаушы

6. Қалыптастырушы эксперимент синонимі

A) квазиэкспримент

B) бақылаушы эксперимент

C) табиғи эксперимент

D) проективті эксперимент

E) генетикалық моделдік эксперимент

7. Психодиагностикада жаңа тесттердін бірі саналады:

A) компьютерлік тесттер

B) психожастық тесттер

C) қабілеттілік тесттер

D) жетістік тесттер

E) тұлғалық тесттер

8. Адамдар тобын  ұзақ уақыт  қайталай  зерттеу  әдісі:

A) лонгитюд

B) бақылау

C) сұхбат

D) салыстыру

E) анкеталау

9. Психология ғылымы ... зерттейді. Ойды  аяқтаңыз:

A) психикалық  процестердің  мәні  мен  заңдылықтарын

B) адамның  мінез-қылқын

C) сезім ерекшеліктерін

D) сана  ерекшеліктері

E) адамның  қоршаған  шындыққа  қатынасын

10. Мақсатқа бағытталған бағдарлама және жоспармен жүйелі жүргізілетін зерттеу түрі:

A) эксперимент

B) әңгіме

C) бақылау

D) тест

E) социометрия

11. Табиғи экспериментті алғаш психология ғылымына енгізген:

A) А.Ф.Лазурский

B) П.Ф.Лесгафт

C) Б.М.Теплов

D) И.Кант

E) В.Д.Небылицын

12. Психологияны дербес ғылыми пән ретінде қабылдау ... байланысты болды:

A)арнайы ғылыми эксперименталды зерттеу орталықтарының ашылуымен

B) интроспекция әдісінің дамуымен

C) бақылау әдісінің дамуымен

D) Аристотельдің «жан туралы» трактатының шығуымен

E) тесттердің шығуымен

13. Психологияда тұңғыш эксперименталды лаборатория қай жылы ашылды:

A) 1879 ж.

B) 1890 ж.

C) 1910 ж.

D) 1880 ж.

E) 1950 ж.

14. Әлемде алғашқы эксперименталды психологиялық лабораторияның негізін салған:

A) В.Вундт

B) Ф.Гальтон

C) В.Штерн

D) С.Фишер

E) А.Бине

15. Ұжымда немесе топта өзара қарым-қатынасты зерттеуге мүмкіндік беретін психологияның әдісі:

A) социометрия

B) тест

C) әңгімелесу

D) сұхбат

E) анкеталау

































2. тапсырма Социометрия әдісі

Жауап беру бланкісі

Аты-жөні: ______________________________________________________

Тобыңыз:_______________________________________________

Төмендегі сұрақтардың әрқайсысына топта бірге оқитын групаластарыңыздың үшеуінің атын ғана жазыңыз.

1. Педагогикалық колледжді бітіргеннен соң кіммен достық қарым-қатынаста болғыңыз келеді?

А)
Б)
В)
2.Туған күніңізге кімді шақырғыңыз келеді?

А)
Б)
В)
3. Түрлі кештерге кіммен барғыңыз келеді?

А)
Б)
В)

Қолы: