8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Отбасы. Құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: «отбасы » деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Құрмалас сөйлем дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «Қүрмалас сөйлем»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Древний, политический центр, мавзолей, будущее, тесно связан с историей, священное, святое место, удобное, регион.
2. Ұранды оқып, өз көзқарасын айту. Өз сөзімен айтып беріңдер.
3. Сөздікпен жұмыс. 9- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
4. Мәтінді оқып аудару.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
Екі немесе одан да көп жай сөйлемдерден құралып, күрделі ойды білдіретін сөйлемдер құрмалас сөйлем деп аталады.
Жай сөйлем мен құрмалас сөйлемнің мағыналық жағынан өзгешеліктерінің кестесі
Құрмалас сөйлемнің бірінші сыңары екіншісімен ұласпалы интонациямен айтылады.
3. Жай сөйлем интонациялық жағынан тиянақты болады.
Құрмалас сөйлемнің сыңарлары интонациялық жағынан тиянақсыз болады.
4. Жай сөйлем аяқталған ойды білдіріп, бір бүтін болып саналады.
Құрмалас сөйлемнің алғашқы сыңары аяқталған ойды білдіре алмайды, бүтіннің бір бөлшегі болып табылады.
Құрамындағы жай сөйлемдердің салаласа, сабақтаса байланысуына орай құрмалас сөйлемдер: салалас құрмалас, сабақтас құрмалас және аралас құрмалас болып үш түрге бөлінеді.
Үй жұмысы: -тапсырма. 10 бет. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 3
Сабақтың тақырыбы. Бірліқ күші. Құрмалас сөйлемнің түрлері.
Сабақтың мақсаты: «Бірліқ күші» деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Құрмалас сөйлем дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «Қүрмалас сөйлемнің түрлері»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Дневник, школа, родные, забота, долг, значение, среда, единство, берег.
2. Ұранды оқып, өз көзқарасын айту. Өз сөзімен айтып беріңдер.
3. Сөздікпен жұмыс. 9- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Жебе – стрела
Мықтап – сильно
Буу – завязывать
Сындыру –сломать
Ию- сгибать
Бір –бірлеп- по одному
Тырысу- стараться
Қол ұстасып – рука об руку
Талқандайды- рагромить
Өсиет- назидание
4. Мәтінді оқып аудару.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
Құрамындағы жай сөйлемдердің салаласа, сабақтаса байланысуына орай құрмалас сөйлемдер: салалас құрмалас, сабақтас құрмалас және аралас құрмалас болып үш түрге бөлінеді.
Үй жұмысы: -тапсырма. 10 бет. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау, тақпақ жаттау
8-сынып. № 4
Сабақтың тақырыбы. Отбасымда кімдер бар? Құрмалас сөйлемнің түрлері.
Сабақтың мақсаты: Отбасымда кімдер бар? деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Құрмалас сөйлем дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «Қүрмалас сөйлемнің түрлері»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Дневник, школа, родные, забота, долг, значение, среда, единство, берег.
2. Ұранды оқып, өз көзқарасын айту. Өз сөзімен айтып беріңдер.
3. Сөздікпен жұмыс. 9- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Бірге – вместе
Өлең – стихотворение
Тұра берген – жили
Ене- теща
Бөле –племянник
Майысып – учтиво, с уважением
Арқасында –на спине
Көосетеді- свидетельствует
Әдеп- этичность
Қасиет – достоинство
Шақырады - приказывает
4. Мәтінді оқып аудару.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
Құрамындағы жай сөйлемдердің салаласа, сабақтаса байланысуына орай құрмалас сөйлемдер: салалас құрмалас, сабақтас құрмалас және аралас құрмалас болып үш түрге бөлінеді.
Үй жұмысы: -тапсырма. 10 бет. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау, тақпақ жаттау
8-сынып. № 4
Сабақтың тақырыбы.Әке мен бала. Салалас құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: әке аен бала деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Құрмалас сөйлем дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «Салалас қүрмалас сөйлемі»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау және тақпақ «Атам, әжем, ағаммен»
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Дневник, школа, родные, забота, долг, значение, среда, единство, берег.
2. мына кестені толтырып , өз отбасыларының туралы ақпарат беріңдер.
3. Сөздікпен жұмыс. 13- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Мән берілді – придается значение
Сыйлау өсуіне-здесь чтобы с малых лет уважал
Ақылдас- советуется
Әкеңін айтқанын істе- делай как говорит отец
Бедел –авторитет
Көтеретін – утверждающий
Үлгі- пример
Күн кешкіре – к вечеру
Шәкірт- школьник
Аттан түскен бетте- как тольтко слез с лошади
Байсалды- степенная
Балалық сезім – любовь к матери
Қателік жіберу – допустить ошибку
Кілт – резко
Шеткерірек – в стороне
Адымдай жөнелді – направился быстрыми шагами
Тәрбие - воспитание
4. Мәтінді оқып аудару.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
Құрамындағы жай сөйлемдердің салаласа, сабақтаса байланысуына орай құрмалас сөйлемдер: салалас құрмалас сөйлемдер .
[pic]
Үй жұмысы: -тапсырма. 10 бет. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау, тақпақ жаттау
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Ана .салалас құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: «Ана» деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Салалас құрмалас сөйлем дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «Қүрмалас сөйлем»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Стихотворение, теща, этичность, призывает, советуйся, школьник, авторитет, допустить ошибку, воспитание, единство, долг, значение,забота.
3. Сөздікпен жұмыс. 9- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Атақты – знаменитый
Жұмсақ – мягкое
Мамық- пух
Сол кезде – в это время
Қанағаттанабайды- не удовлетворяет
Реніш – обида
Риза болу –быть довольным
Бата беру- благословить
4. Мәтінді оқып аудару.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
Екі немесе одан да көп жай сөйлемдерден құралып, күрделі ойды білдіретін сөйлемдер құрмалас сөйлем деп аталады.
Жай сөйлем мен құрмалас сөйлемнің мағыналық жағынан өзгешеліктерінің кестесі
Құрамындағы жай сөйлемдердің салаласа, сабақтаса байланысуына орай құрмалас сөйлемдер: салалас құрмалас, сабақтас құрмалас және аралас құрмалас болып үш түрге бөлінеді.
1 тапсырма –салалас құрмаластарды толықтырып жазындар. Үй жұмысы: 1-тапсырма. 18 бет. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Әке –шешесін сыйлатын бала .Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: Әке- шешін сыйлатын бала деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «қарсылықты салалас қүрмалас сөйлем»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Знаменитый, пух, обида,допустить ошибку, авторитет, резко, воспитание, как только слез с лошади, призывает,этичность,племянник по материнской линии,стихотворение.
3. Сөздікпен жұмыс. 21- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Адамгершілік жақсы қасиеттерін- лучшие человеческие качества
Үлгі етеді-итставит пример
Жалдану – наниматься
Айлық – зарплата
Ұсыныс – предложение
Келісті – согласился
Үзінді – необходимо содержать, ухаживать
Жұмысқа тұрды – устроился на работу
Ойлайды - думает
4. Мәтінді оқып аудару.
Диологті толықтырып айтындар
Сқйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Г [pic] рамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 23 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Отбасында берелетін бата .болымды, болымсыз етестік.
Сабақтың мақсаты: Отбасында берелетін бата деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Знаменитый, пух, обида,допустить ошибку, авторитет, резко, воспитание, как только слез с лошади, призывает,этичность,племянник по материнской линии,стихотворение.
3. Сөздікпен жұмыс. 21- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Бата- блогословение
Тілек – полежание
Әдепті – учтивый , прилежный, воспитанный
Сабырлы – спокойный, сдержанный
Адал- честный
Дәулетті- состоятельный
Қорғау –защищать
Адамгершілік – человечность
Қызмет атқарады – служит
Тұрмыс – быт
Оқиға –событие
Бесікке салу – приучать к кобыли
Ат – конь
Сапарға шығар алдында- перед дорогой
Дастарқан басында – за столом
Тамақ ішкенде – после угошения
Жағдайлар – обстоятельство
Бата береді- блогославляют
Ықпал етеді- содействуют
Қонақжай болу – быть гостеприимным
4. Мәтінді оқып аудару.
Диологті толықтырып айтындар
Сқйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Г [pic] рамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 23 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Ақтілеу ағайындылар .болымды, болымсыз етестік.
Сабақтың мақсаты: Отбасында берелетін бата деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Знаменитый, пух, обида,допустить ошибку, авторитет, резко, воспитание, как только слез с лошади, призывает,этичность,племянник по материнской линии,стихотворение.
3. Сөздікпен жұмыс. 21- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Ақтілеу- доброжелательный
Ағайындылар- братья
Бойдақ- холостой
Бөліседі-делятся
Дән- зерно
Қырман- ток
Тиеді- достается
Білдірместен-незаметно
Ұра- погреб
Дүние табатын жағдайымыз бар – можем саит зарабатывать
Құю- пересыпать
Бұл дүниеде- живу
Тамақ асырау- прокормится
Өмірін өткізеді- прожили
Береке – состояние
Ашық- гласно, открыто
Сыйлау – одаривать
Кедергі келтіру- мешать
Құны артады- становится ценным
Міндет ету- важничать
4. Мәтінді оқып аудару.
Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға сүйеніп, бір-біріңменсөйлесіңдер.
Сөйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Төмендегі мақалды толықтырыңдар.
Төмендегі жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрандар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 23 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Әдепті болу.болымды, болымсыз етестік.
Сабақтың мақсаты: Әдепті болу деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Знаменитый, пух, обида,допустить ошибку, авторитет, резко, воспитание, как только слез с лошади, призывает,этичность,племянник по материнской линии,стихотворение.
3. Сөздікпен жұмыс. 35- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Рахмет - спасибо
Кешір , кешірініз- извини, извините
Кіруге бола ма - можно войти
Мархабат – пожалуйста
Отыруға бола ма- можно сесть
Әдепті- вежливый, воспитанный
Әдепсіз –невоспитанный грубый
Тәрбилеу - воспитанный
Ұғым- понятие
Орнына –вместо
Жас ұрпақ- молодое поколение
Артық- больше
Отансүйгіштік- патриотизм
Дәлел- доказательство
Абырой- честь
Қорғану-защитник
Тату- дружно
Қасиет-качество
Қадірлеу- дорожить,
жоғары- высшее
4. Мәтінді оқып аудару.
Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға сүйеніп, бір-біріңменсөйлесіңдер.
Сөйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Төмендегі мақалды толықтырыңдар.
Төмендегі жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрандар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 23 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Отбасымызда тілдер үйренеміз.болымды, болымсыз етестік.
Сабақтың мақсаты: отбасымызда тілдер үйренеміз деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Спасибо, пожалуйста, вежливый, невоспитанный, молодое поколение, патриотизм, воспитанный, доказательство, честь,качество, высшее, дорожить, защитник.
3. Сөздікпен жұмыс. 39- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Өмір талабы- требование жизни
Шешен тілмен- красноречиво
Ой- мысль
Мүмкіндік- возможность
4. Мәтінді оқып аудару.
Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға сүйеніп, бір-біріңмен сөйлесіңдер.
Сөйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Төмендегі мақалды толықтырыңдар.
Төмендегі жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрандар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 37 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Салт – дәстүр және оның түрлері
Сабақтың мақсаты: отбасымызда тілдер үйренеміз деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Спасибо, пожалуйста, вежливый, невоспитанный, молодое поколение, патриотизм, воспитанный, доказательство, честь,качество, высшее, дорожить, защитник.
3. Сөздікпен жұмыс. 39- бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
4. Мәтінді оқып аудару.
Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға сүйеніп, бір-біріңмен сөйлесіңдер.
Сөйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Төмендегі мақалды толықтырыңдар.
Төмендегі жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрандар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 37 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Отбасы және қайырымдылық.
Сабақтың мақсаты: отбасы және қайырымдылық деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Спасибо, пожалуйста, вежливый, невоспитанный, молодое поколение, патриотизм, воспитанный, доказательство, честь,качество, высшее, дорожить, защитник.
3. Сөздікпен жұмыс. 46 - бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Қайырымдылық – доброта милосердие
Қайырымсыз- бездушный, безжалостный
Жек көрген – не любили, ненавидили
Әшкереленген- разоблачили
Күлкі ету – высмеивать
Жер аударылып келген- переселенные
Ашаршылық – голод
Өкілдері- представыители
Құрап отыр – составляют
Мұқтаж-- нуждающийся
4. Мәтінді оқып аудару.
Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға сүйеніп, бір-біріңмен сөйлесіңдер.
Сөйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Төмендегі мақалды толықтырыңдар.
Төмендегі жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрандар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 37 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8-сынып. № 2
Сабақтың тақырыбы. Қазақ қонақжай халық.
Сабақтың мақсаты: Қазақ қонақжай халық деген мәтінді оқып,мағлұмат алып,мазмұнын айтып беру.
Түсініп оқу, мазмұнын айту арқылы тіл байлығын дамыту, сөз қорын
байыту. Болымды, болымсыз етістік дұрыс сұрақ қойып, ажырату,жазу, дағдыларын пысықтау.
Өз елінің тарихи орындарын білуге, мақтан тұтуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: таблица. «болымды, болымсыз етістіктер»
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені.
ІІ.Үй жұмысы: сөздерді жаттау
ІІІ. Сөздік диктант. Орысшадан қазақшаға аударып жазыңдар.
Спасибо, пожалуйста, вежливый, невоспитанный, молодое поколение, патриотизм, воспитанный, доказательство, честь,качество, высшее, дорожить, защитник.
3. Сөздікпен жұмыс. 46 - бет. . Орысша балаларме сөздік дәпптерге жазымыз.
Қүдай – бог
Қарсы алу – встречать
Кез келген –любой
Сый- подарок
Қуу- гнать
Құт- счастье
Ырыс- везение
Қүту- ухаживать
Ұят- стыд
Шығарып салу- провожать
Ерекше мән- особое значение
Үй иесі- хозяин дома
Кіргізу, енгізу- впускать
Жауапты іс- ответсвенное дело
Риза ету- сделать довольным
Тырысу- стараться
Сусын- напиток
Бар жағдай жасау- сделать все возможное
Көніл көтеру- поднимать настроение
Мырза – господин
Сараң- скупой
Дәстүр- обычай
Қонақжай- гостеприимным
Бекер- зря
4. Мәтінді оқып аудару.
Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға сүйеніп, бір-біріңмен сөйлесіңдер.
Сөйлемдерді толықтырып жазындар.Әрбір екі жай сөйлемді бір құрмалас сөйлем етіп құраңдар.
Төмендегі мақалды толықтырыңдар.
Төмендегі жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрандар.
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем құрап жазыңдар.
ІҮ. Бекіту. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Грамматикалық тақырып
1 тапсырма – қарсылықты салалас құрмаластарды толықтырып жазындар.
1-тапсырма. 22 бет Салалас құрмалас сөйлемдерді шылаулармен толықтырып жазыңдар.
Үй жұмысы: тапсырма 37 – бет , өлеңді жаттап алыңдар. Жаңа сөздер жаттау.ережені құрмалас сөйлем жаттау.
8 сынып
Сабақтың тақырыбы
Білімділік: Оқушылардың калиграфияның қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың мәтін мазмұның естеу бойынша қабылдауға үйрету.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Кім бүгің кезекші?
- сыныпта кім жоқ?
- ауа райы қандай?
- Аптасының қай күні?
Үйге тапсырма тексеру.
Жаңа тақырып ;
Жаңа сөздер.
VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.
ІХ. Бағалау.
8 сынып
Сабақтың тақырыбы Тамыр
Білімділік: Оқушылардың калиграфияның қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың мәтін мазмұның естеу бойынша қабылдауға үйрету.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Кім бүгің кезекші?
- сыныпта кім жоқ?
- ауа райы қандай?
- Аптасының қай күні?
Үйге тапсырма тексеру.
Жаңа тақырып ;
Жаңа сөздер.
Тамыр- преданный , истинный друг, приятель
Бейім- склонный
Аямау- не жалеть
Әділ- справедливый
Диірменші- мельник
Мүмкіндігі болса- по возможности
Танып таппау- работать не покладая рук
VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.
1
2
3
ІХ. Бағалау.
8 сынып
Сабақтың тақырыбы үлкенді жолын түспеу
Білімділік: Оқушылардың калиграфияның қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың мәтін мазмұның естеу бойынша қабылдауға үйрету.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Кім бүгің кезекші?
- сыныпта кім жоқ?
- ауа райы қандай?
- Аптасының қай күні?
Үйге тапсырма тексеру.
Жаңа тақырып ;
Жаңа сөздер.
Тамыр- преданный , истинный друг, приятель
Бейім- склонный
Аямау- не жалеть
Әділ- справедливый
Диірменші- мельник
Мүмкіндігі болса- по возможности
Танып таппау- работать не покладая рук
VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.
1
2
3
[pic]
ІХ. Бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Мынау - менің бөлмем.
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік: балаларға жаңа сабақты түсіндіру, дауысты дыбыстар туралы, сөзге қосылатын қосымшалар туралы түсінік беру.
Ә) дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту, ой-өрісін, тілін дамыту.
Б) тәрбиелік: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: кесте, суреттер, слайд.
Сабақ барысы
-тапсырма.Түсіп қалған әріпті тап:
...стел, к...тап, т...сек,
б...лме, т...резе, ...ріп,
ес...к, ...ден, қ...бырға
Сөздікпен жұмыс:
еден-пол
қабырға-стена
Сергіту сәті
4-тапсырма.Тыңда. Қайтала
Еденде кілем жатыр. Қабырғада кітап сөресі ілулі тұр.
Сөздерді аударып, сөйлемдерді толықтырып айт.
(На полу) кілем жатыр. (тұр)
Бір бұрышта кереует (стоит). (гүлдер)
Терезеде (цветы) тұр. (еденде)
5-тапсырма.
Тәуелдік жалғауын қайталап жіберейік.
Жекеше көпше
Бөлме
6-тапсырма.
Сәйкестендір
Перде бұрышта ілулі тұр.
Сөрелер терезенің алдында тұр.
Гүлдер жарда ілулі тұр.
Суреттер терезеде ілулі тұр.
7-тапсырма.
Адасқан сөздерді орнына қой.
Менің, тап-таза, бөлмем.
Ойыншықтар, жатыр, бөлмеде.
Терезенің, гүл, алдында, тұр.
VІ. Ойын «Қай сурет артық?»
1) [pic] [pic] [pic] [pic]
2) [pic] [pic] [pic] [pic]
3) [pic] [pic] [pic]
[pic]
VІІI. Сұрақ-жауап.
Саған өз бөлмеңде не ұнайды?
Сен не істеуді жақсы көресің ?
Сен үйінде қай бөлменді жақсы көресің?
Неге бұл бөлмеңді ұнатасың?
Өз бөлмелерін туралы кім айтады?
Сонымен , сендердің бөлмелерін нені анықтайды?
Мынадай қорытынды жасауға болады.
м [pic] [pic] енің әлемім
Бө [pic] лмем
өмірімнің айнасы
мінезім туралы айтады
IX. Қорытындылау: 1. Менің бөлмем қандай?
2. Менің бөлмем ненің айнасы?
3. Бөлмем не туралы айтады?
X. Бағалау