Ер төстік қазақ әдебиеті

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы

"Ер Төстік"ертегісі

Мақсаты:



«Ер Төстік» ертегісінің мазмұнымен танысу,

мәтіндік талдау жасау.Бір-бірінің жұмыстарын

бағалай білуге үйрену.Ертегідегі негізгі ойды таба

білуге үйрену.

Күтілетін нәтиже:


«Ер Төстік» ертегісінің мазмұнымен танысады,

мәтіндік талдау жасауға қалыптасады.Бір-бірінің

жұмыстарын бағалай білуге үйренеді.Ертегідегі негізгі

ойды таба білуге үйренеді.

Сабақтың түрі:

Жаңа білім беру

Оқу түрі:

Топтық,жұптық,жеке жұмыстар

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Ой қозғау,топтастыру,"Кім?Қашан?Қайда?"ойыны т.б.

Керекті жабдықтар:


Оқулық, А4 парағы, маркерлер, бағалау парағы. Интербелсенді тақта ,т.б

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




1 "Әріптер сөйлейді" тренингі арқылы сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату ,сабаққа дайындау.

Ертегі кейіпкерлері арқылы топқа бөлу

4.Алдыңғы тақырыпты қысқаша қайталау.

1-топ "Ер Төстік"ертегісі ертегінің қай түріне жатады?

2-топ

1. Ертегілер неше топқа бөлінеді?

3-топ

1.Ертегідегі басты кейіпкер кім?


Тренингке қатысады.


Оқушылар 3 топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасына жауап береді.


Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Тұсау кесер


Сабақтың тақырыбын айқындау,мақсат қою.

Суреттер арқылы жаңа тақырыбын айқындау.

Жаңа сабақтың тақырыбын табады,жаңа сабаққа мақсат қояды.

Негізгі бөлім





1. Шығарманың композициялық-сюжеттік жоспары арқылы ертегі мазмұнын меңгеру

I. Кіріспе - Оқушылар әр бөлімнің қысқаша мазмұнын айтады. Төстіктің
өмірге келуі.
II. Байланыстар - Төстіктің ағаларын іздеп шығуы.
III. Шиеленіс - 9 ұлды үйлендіру. (Кенжекей жасауға не алды? Енші кімге беріледі?)
IV. Шарықтау шегі - Ерназардың Сорқұдықтың басына қонуы. Құба інген қандай шөпке бұйдасынан оралып қалды?
V. Шешуі - Төстіктің жер астына түсуі және еліне оралуы
2. Кейіпкерлге талдау.

Жағымды кейіпкерлер ------------Жағымсыз кейіпкерлер
1. Ер Төстік -------------------------1.
Перінің қызы Бекторы
2. Кенжекей -------------------------2. Мыстан
3. Ер Төстіктің достары ----------3. Темір хан
4. Бапы хан --------------------------4. Кеще хан
5. Күңке ------------------------------5. Шойынқұлақ

Оқулықта берілген мәтінді оқиды, топта талқылайды.

Өз ойларын айтады.


Оқушылар ойларын айтады тыңдайды, топ ішінде әңгімелейді.




Оқушылар тапсырманы орындайды.

Қорытын

ды













Үйден ізденіп келуге.


Рефлексия

(3 мин)



Бағалау.

"Сен маған,мен саған"әдісі арқылы сабақты қорыту.

1. Ер Төстік және оның адал достары. (Темірхан қайда көшіп кетті? Адамбаспас)
2. Шойынқұлақ пен Ер Төстік. Шойынқұлақ жанын қайда сақтайды?
3. Еліктер қай жерде жүреді? (Борықбұлақ)
4. Ер Төстікке кім көмектесті? (Күңке)
5. Ер Төстіктің елге аман - есен жетуіне көмектескен кімдер?
6. Достық, ерлік, батылдық туралы қандай мақал - мәтел білесіңдер?
7. Егер сен сол кездегі би болсаң, Шойынқұлаққа қандай жаза қолданар едің?
8. Күңкеге қандай жақсылық жасаушы едіңдер?
9. Ертегі сендерге ұнады ма?



1.Бүгінгі сабақтан не білдім?

2.Қай тапсырма қиындау болды?

3.Не ұнады?


Өзін-өзі бағалау.

Әр топтан оқушы шығып бүгінгі сабақты қорытындылайды.










Тапсырмаларды күнделікке жазып алады.







Өтілген тақырып бойынша

кері байланыс орнатады.



Өз жұмыстарына баға береді