4 сынып қазақ тілі. Сабақтың тақырыбы: Сүйікті тағамым- палау.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Сүйікті тағамым- палау. 47 бет №42

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: тақырыптың мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру. Оқушының таным мүмкіндігін анықтау, ойға шақыра білуге анықтау жеке жұптасып шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.

  2. Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту.

  3. Тәрбиелік: өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу, өзара мәдениетті қарым-қатынасқа түсуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың көрнекілік: өз-өзін бағалу парақтары, семантикалық карта, бағалау

критериялар парағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: іздену әдісі, ойын, топпен жұмыс, өз-өзін тексеру, сөздік жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиет, орыс тілі.

Қолданылатын жаңа технология: 7 модуль технологиясы






  1. Ұйымдастыру кезеңі

1мин

сұрақ-жауап, түсіндіру

Сәлеметсіздер ме?

Бүгін күн қандай шуақты! Бізде бір-бірімізге мейрімділікпен қарап отырмыз.

Сәлеметсіз бе? Оқушылар тыныш отырады.

  1. Психологиялық дайындық

1-2 мин


  • Біз сабақта үш топқа бөлініп отырдық. Әр оқушы сабақта өзін алдында жатқан бағалау парағымен бағалайды.

Әр оқушы өзін бағалау парағын қарап шығады.

  1. Кезекшілік сұхбат

1-2 мин


  • Балалар, сабақта бүгін кім кезекші?

  • Бүгін нешесі!

  • Аптаның қай күні?

  • Қазақ тілі нешінші сабақ?

  • Қазақ тілі сабақта қандай тілде сөйлесеміз?

  • Қазақ тілі біздің мемлекетте қандай тіл?

  • Бүгін қазақ тілінен үй тапсырмасы қандай берілді?

  • Мен бүгін кезекшімін

  • Бүгін ------------------

  • --------------- күні

  • -------------- сабақ

  • Қазақ тілі сабағында қазақ тілінде сөйлесеміз

  • Қазақ тілі мемлекеттік тіл

  1. Кезекпен қайталау

6 мин

Карточкалармен жұмыс, топпен жұмыс

Әр топқа 2 мин уақыт беріледі, келесі тапсырмаға да 2 мин беріледі, үшінші тапсырманы 2 мин орындайсыңдар

  • Жаңа сөздерді қайталау.

  • Әр тапсырманы орындайды бір-бірімен ақылдасып спикер ойларын жазады.

  • Бағалау парағына әр оқушы өзіне баға қояды.

  • Спикер парақты қорғайды.

  1. Елес жетелеу

2 мин

Сұрақ-жауап

Тамақтың түрлері қандай болады?

Кім палау түрлерін біледі?

...

Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар осы тақырып бойынша біз алдымызға қандай мақсат қоямыз.

  • Дұрыс, біздің мақсатымыз тақырыптың мазмұның ашу, негізгі ойды ұғындыру.


  • Сүйікті тағамым - қазақша ет туралы әңгімелеу.45 бет.

  • Жіктік жалғау ережесін білу. /көсемше жұрнақтары/

  • Бастарын үстелге қойып мұғалімнің сөзін мұқият тыңдайды.

  • Бастарын көтеріп өз ойларын айтады.

  • Сүйікті тағамым- палау 47 бет (дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады)

  • Сабақтың тақырыбы осы болғанда алдымызға қандай мақсат қоямыз.

  • жаңа сөздерді меңгереміз, сөйлем құрастырамыз.


  1. Мағынаны ашу сатысы





  1. Жаңа сөздерді меңгеру

7 мин

Сұрақ-жауап, жеке жұмыс.

Сөздердің дыбысталуын айтады. Оқушылармен бірге дыбыстайды:

палау –плов

той –праздник

қуырма –жаренный

мейіз-изюм


Мұғалімнің артынан қайталайд. Сөздер мен оның аудармаларын оқиды, іштей оқиды, сөздер мен сөз тіркестер құрастырады.

  1. ЖИГСО

15 мин

Топпен, жұппен, жеке жұмыс


47 бет 2 тапсырма

Стратегияның шарттары:

  1. Топ 1, 2, 3-ке нөмерленеді

  2. Әр нөмерленген оқушы-қонаққа барады

  3. Конақта берілген мәтіннің тапсырмасын оқып орындайды.

-Үйлеріне қайтыңдар қонақта алған абзацты толық оқып, аударып әңгімелеп береді.

  • әр оқушы нөмірін анықтап, қонаққа барады, қонақта тапсырманы орындайды.

1 - өз ойын ортаға салады

2 - өз ойын ортаға салады

3 - өз ойын ортаға салады

Спикер жауаптарын таыңдап? Мәтінді толық аударып, әңгімелейді. Бағалау парағы.

Сергіту сәті

Шығармашылық кезең

5 мин

Топпен жұмыс

  • Шығарма тақырыбы

  • Кейіпкерлер

  • Жоспары

  • Мақал-мәтелдер

  • Сұрақтар

  • Бағалау парағын толтырады.

III. Ой толғаныс сатысы

Семантикалық карта

5 мин

Карточкамен жұмыс

  • Семантикалық картаны толтырындар. Көлденең тұрған сөздерге мағынасына қарай келетін сөзді «+» белгі арқылы көрсетіндер

  • Семантикалық картаны толтырады.

  • Үлгі бойынша тексереді.

Дөңгелек үстел

5 мин

Жеке жұмыс

  • Әр оқушы өз батасын жазады.

1→2→3

  • Оқушылар сүйікті тағамдарына байланысты «синквейін» жазады.

Үй тапсырмасы



  1. Диалог құру

  2. 47-48 бет

  3. Жаңа сөздерді жаттау


Тапсырма: Сөйлесуді оқып, түсініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.

- Уақыт қанша болды?

- Сағат сегіз. Тамақтанайық.

- Әрине, Тамақтануға болады.

- Жүр кеттік.

- Не алайық?

- Кәне, дастарқан мәзірін көрейік.

- Мен палау аламын, сен ше?

- Маған қазақша ет ұнайды.

- Екіншіге не аласың?

- Ыстатылған жаяны жеуге болады, өзің ше?

- Маған да жылқы еті ұнайды. Мен қазы жеймін.

- Тәбетің ашылсын!

- Сенің де асың дәмді болсын!

- Рақмет, Ас дәмді болсын!

ІІІ деңгей

Сөйлесуді жалғастырып, өзара сөйлесіңдер.

ІІ деңгей

1. Оқулықты жауып қойып, сөйлесуді қысқаша жазыңдар.

2. Үш сөзге фонетикалық талдау жасаңдар.

І деңгей.

«Асханадағы әңгіме» тақырыбына эссе жазыңдар.


[pic]