Творча діяльність учителя – філолога як основа формування
інноваційного освітнього середовища .
[pic]
З досвіду роботи вчителя української мови та літератури школи-родини №2 Сисак Наталії Володимирівни.
Найважливішим компонентом духовного життя виступає система освіти , яка пов’язана з реалізацією поширення знань . Освіта – один з найдавніших соціальних інститутів , що викликана потребами суспільства відтворювати і передавати знання , уміння , навики , готувати нові покоління для життя , готувати суб’єктів соціальної дії для вирішення економічних , соціальних , культурних проблем , що стоять перед людством . Адже благо людини , становище культури та духовності в суспільстві , темпи економічного, науково – технічного , політичного і соціального прогресу саме і залежить від якості і рівня освіти .
Сьогоднішній день і дні майбутні потребують такої освіти, науки , мистецтва , які б несли в собі можливість постійного оновлення життя, багатогранної творчої діяльності вчителя, спрямованих на розкриття самобутньої природи в учнях , на повазі та ствердженні їхньої особистості. В сучасній освіті гостро стоїть проблема творчого розвитку особистості. Кожна цивілізована країна дбає про творчий потенціал суспільства взагалі і кожної людини зокрема. Усе це разом пов’язане з рівнем загальної освіти, увагою до розвитку творчих можливостей й особистості, створення умов для її творчої наукової, дослідницької реалізації .
Творча особистість … Творчий учень… У наші дні інтерес до розвитку творчого потенціалу зростає. Існує реальна потреба суспільства в інтенсивному розвитку інтелектуального потенціалу кожної людини. Необхідно навчити кожного свого вихованця самостійно мислити, діяти в нестандартних умовах, розв’язувати найрізноманітніші задачі. Проблема творчості стала в наш час такою актуальною, що її по праву можна вважати « проблемою століття» . Звичайно , вищі прояви творчості до цих пір доступні тільки небагатьом обдарованим геніям людства, але в повсякденному навколишньому житті творчість є необхідною умовою існування . Тому робота вчителів на уроках української мови та літератури спрямована на формування творчої особистості. Ми, педагоги , повинні творити нове , неповторне , що привертає увагу учнів до навчання , а їх батьків – до проблем освіти. Критерієм творчості повинна стати особистість дитини , її розвиток , самореалізація .
Крім того, у нинішньому стрімко мінливому світі молодь повинна мати вміння надавати відповідний контекст новим ідеям і знанням , оцінювати сучасні знахідки та відкидати знецінену інформацію . Учні повинні усвідомлювати – критично, творчо та плідно – ту частину відомостей, з якою вони стикаються. Щоб добре орієнтуватися у великому потоці інформації, необхідно вміти застосовувати ряд практичних умінь, навичок, що дозволить ефективно переробляти інформацію в значущі ідеї, які з успіхом можна використати на практиці .
Саме такій меті слугують інноваційні технології , що спрямовують процес навчання не лише на засвоєння знань , а на розвиток в учнів умінь створювати нові ефективні зразки й моделі особистісної діяльності. Естетично розвинена грамотна людина – завжди особистість. Саме таку особистість формує на своїх уроках учитель – філолог .
Розвиток творчих здібностей необхідно розпочинати з ранніх років , враховуючи наявні нахили дитини. Чим раніше починається розвиток здібностей , талантів , тим більше шансів її розкриття. У дитячому віці учень більш здатний до творчості, ніж у зрілому, тому що на нього не впливають різного виду стереотипи . Потрібно пам’ятати, що кожна дитина – неповторна особистість. Саме вчитель повинен стимулювати розвиток здібностей, які сприяють творчій діяльності . При цьому велике значення надається діагностичній діяльності вчителя . Отже, ще в початковій школі вчителі проводять діагностику , що допомагає визначати рівень творчої діяльності учня. А саме: ініціативність, активність, оригінальність , відхилення від шаблону .
Крім того, варто нагадати, що хороший результат дає дотримання вчителем принципів навчально – виховного процесу, які сприяють формуванню творчих здібностей учнів. Місце вчителя на кожному етапі уроку можна охарактеризувати дієсловами – навчає , спрямовує , допомагає.
Для успішного формування творчої активності необхідно знати індивідуально – психологічні особливості дітей , постійно розвивати їх пам'ять, уяву, фантазію, а також підтримувати інтерес до виконання певного виду роботи. Перед вчителем стоїть завдання не просто повідомити матеріал і перевірити знання, а в будь – якій ситуації – створити в класі творчу атмосферу .
Навчання повинно викликати в учнів радісне світосприйняття , а для цього застосовуємо різні види творчих завдань. Учні співпрацюють у діалозі з вчителем, висловлюють свої думки, діляться інформацією , обговорюють те, що пропонують однокласники. Під керівництвом вчителя учень включається в пошук істини і досягає її розкриття власним зусиллям. А найголовнішим результатом є те, що учень отримує не готові знання, а здобуває їх сам, вчиться мислити. Важливу роль у стимуляції до творчої діяльності відіграє:
підбір завдань, що потребують творчої переробки, вмінь та навичок порівнювати і аналізувати вже відоме , експерементування , пошуку ;
створення умов для розвитку ситуативного інтересу , який відіграє роль «пускового» механізму в здійсненні діяльності;
використання ігрових моментів, що стимулюють прояви самостійності учнів, їх творчих можливостей ;
розв’язання творчих завдань .
Для стимулювання творчих здібностей учнів надаємо перевагу проведенню нестандартних уроків , які позбавлені звичайних шаблонів, мають елементи рольової гри. Нестандартні уроки обов’язково містять творчі ситуації, які збуджують до співробітництва і співтворчості на уроці . Найчастіше використовують такі нестандартні уроки, як літературна вікторина, урок – інсценування , урок – шоу, уроки – мандрівки.
Методичний пошук та розвиток творчої навчальної активності в процесі вивчення української мови та літератури – головна мета в педагогічній практиці вчителя .