Сабақ жоспары Күйші (8-сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Күйші»

Сабақтың мақсаты: білімділік- оқушыларға І.Жансүгіров жайлы толық мәлімет беру, шығармаларынан сыр шерту; тәрбиелік- оқушыларды ұлттық құндылықтарын насихаттай білуге шақыру, қазақ ұлтына деген сүйіспеншілігін ояту; дамытушылық- оқушылардың шығармашылығын шыңдау.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ізденту, ой шақыру, салыстыру, түсіндіру, ізденту, талдау.

Қолданылған технология: сын тұрғысынан ойлау.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.

  • Сәлемдесу.

  • Кезекші мәліметі.

  • Ой шақыру.

ІІ.Жаңа сабақ.

І.Қызығушылығын ояту.

Балалар, сендер, дарынды, өнерлі халықтың ұрпағысыңдар. Қазақ халқы- кең кеуделі, рухы асқақ әрі рухани бай халық. Біздің халық- өнердің сан-саласын тізе бүктірген өнерлі халық. Әйтсе де, қанымызға сіңген, естісек делебемізді қоздыратын, саржайлауды тамылжыта көзіңе әкелетін, күңірентетін өнер түрі қалай аталады?

-Күйшілік өнер.

- Иә, балалар, осы өнердің құдіреті мен кереметінен сыр шертетін туындыға кезек берсек.


Бұл І.Жансүгіровтың «Күйші» поэмасы болмақ.


ІІ.Мағынасын ашу.


  1. Көркемдік ерекшелігіне талдау. 1-слайд.


[pic]



  1. Образға саяхат.


[pic]


  1. Сатылай кешенді талдау.


[pic]


  1. «Жазу түрлері» стратегиясы.


[pic]


5. «Бес жолды өлең» стратегиясы .Оқушылар қазақтың күйшілерін мына ағаштың тамырлары, алжасыл жапырақты бұтақтарын олардың күйлеріне, ағаш діңін-күй құдіретіне теңей отырып, үш ұғымның төңірегінде ой топшылап өлең шығарады.

[pic]

ІІІ.Ой толғау


«Кұмбірле, домбырам!»

Бір оқушы күй орындайды немесе таспадан қойылады. Сол күйден алған әсерлерімен бөлісіп, күй құдіреті жайлы ой топшылайды.



IV.Үй тапсырмасы.

«Құрманғазы-күйші атам» тақырыбына шығарма жаху.


V. Бағалау. Бағалау парақтары жиналып, ортақ баға қойылады.