Конспект уроку по украинской литературе Андрей Малышко. Песенное творчество

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Клас 7-А

Предмет Українська література

Урок № ( 1 )

Тема Андрій Малишко. Пісенна творчість. «Пісня про рушник», «Стежина».

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом відомого українського поета Андрія Малишка; охарактеризувати його пісенну творчість;

сприяти розвитку вміння виразно і вдумливо читати та аналізувати поезії, визначати і коментувати основні її мотиви, аргументовано висловлювати власні думки;

сприяти виховуванню почуття любові й шани до матері, до отчого дому, повагу до звичаїв, традицій та оберегів нашого народу, патріотизм.


Очікувані результати :

Особистісні формування морально-етичних цінностей, розвиток естетичного смаку.

Метапредметні учні будуть прагнути адекватно оцінювати результати своєї діяльності, активно використовувати мову для розв'язання різноманітних комунікативних завдань.

Пізнавальні: вміє знаходити й переробляти інформацію з різних джерел, користуватися словниками, будувати міркування.

Регулятивні: самостійно формулювати тему і мету уроку; складати план розв'язання навчальної проблеми спільно з учителем; планує свої дії, контролює і корегує їх у процесі вирішення навчальної задачі

Комунікативні: вміє презентувати результати своєї роботи, адекватно реагувати на критику інших

Предметні знає основні відомості про поета та його пісні. Виразно і вдумливо читає поезії. Визначає і коментує основні мотиви, роль художніх засобів, символічність образів. Розвиває вміння аргументовано висловлювати власні роздуми.


Обладнання: підручник, портрет А.С. Малишка, мультимедійна презентація, міні-підручник, тематична виставка «Рушник у моїй родині!»


Перебіг уроку

 

Я серце й душу в пісню переллю

А. Малишко





Методи та прийоми уроку

1 х 30

1.Вступне слово вчителя.

2. Проблемне питання.

3. Розминка «Ідеальна людина».

4. Робота над епіграфом.

5. Мотивація навчальної діяльності.

6. Розповідь про письменника представниками від груп (випереджувальні завдання) з супроводом слайдів та складання опорної схеми.

7. Підсумок міні-модуля

2 х 30

1. Виставка рушників «Рушник у моєму домі».

2. Музична пауза.

3.Аудіозапис поезії «Пісня про рушник».

4.Повторення теоретичного матеріалу «Відтвори інформацію»

5. Літературознавчий практикум у групах «Пазлування».

6. Кінозал. Перегляд уривку з документального фільму про співпрацю Платона Майбороди з Андрієм Малишком.

7. Підсумок міні – модуля.

3х 30

1.Слово вчителя про пісенну творчість А. Малишка.

2. «Поетична хвилина». Виразне читання поезії «Стежина».

3. Аналіз поезії «Стежина».

4.Творча лабораторія.

5. Домашня учбова задача

6. Оцінювання.

7.Підсумок уроку. Рефлексія.



















1x30

1.Вступне слово вчителя

Доброго дня! Нам радісно посміхається сонечко, тож посміхніться один одному, передайте радісний настрій. Сьогодні на нашому уроці присутні гості, вони теж відчують позитивну атмосферу нашого класу.


Сподіваюся, що ми будемо:
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно й плідно працювати


Діти, а у вас є щоденники? Які саме? А що туди записуєте?

Ось і сьогодні у Вас особлива подія – відкритий урок. І я хочу Вам запропонувати протягом уроку працювати не просто у зошитах, а у особистих щоденниках. Назвемо їх «Щоденниками одного уроку». Ці щоденники залишаться Вам на згадку про сьогоднішній день.

2. Постановка проблеми

За вікнами чергова історична епоху розвитку нашого краю. Ми будуємо нову державу – Донецьку Народну Республіку. Молодій державі потрібні не просто громадяни, а особистості з активною життєвою позицією. Якими, на Вашу думку, рисами характеру повинна володіти справжня особистість, справжня людина?

Людина




3. Розминка «Ідеальна людина».

Чи всі ми володіємо такими рисами? А давайте подивимося, чи багато нам треба рости. Станьте навшпиньки й підніміть руку вгору, ось Ви и дотягнулися до «Ідеалу». Ви бачите, як багато треба працювати, щоб досягти такого рівня!!!

4. Слово вчителя

Андрія Малишка теж турбувала ця проблема і герої його творів допоможуть розкрити риси характеру справжньої людини. У щоденниках помітьте


Число

Класна робота

Тема

5.Робота з епіграфом

Я серце й душу в пісню переллю

А. Малишко

(чому саме ці слова я вибрала для нашого уроку)


6.Мотивація навчальної діяльності

Ознайомившись з темою, кожний поставте собі мету уроку та зафіксуйте у своїх щоденниках(кілька учнів озвучують).

А ось яку мету поставила я на цей модуль.

7.Вивчення нового матеріалу

Дорогі діти! Життя Андрія Малишка нагадує вишитий рушник. В ньому також тісно переплелись радість і смуток, щастя і біль, ніжність та сила духу. А що вплинуло на становлення Малишка як письменника, поета від Бога, творчої людини?

Надаємо слово представникам від груп. Під час виступів пропоную у своєму щоденнику оформити схему.

Андрій

Малишко

(1912-1970)




Ми отримали завдання на сайті ВІКІПЕДІЯ познайомитися з дитинством Андрія Малишка та знайти фотокартки батьків письменника ,рідної домівки .

Народився Андрій Малишко 14 листопада 1912 року в невеликому селищі Обухові неподалік Києва. Жила родина Малишків у тісній селянській хаті, в родині було 11 дітей. Оздоблювали хату рушники, що вишивала мати.

Наша група вважає, що саме батьки письменника зробили великий внесок у формування хлопця. Мати передала любов до пісні, а батько прищепив любов до праці й стійкість.

Я знайшов фільм про хату Андрія Малишка» пропоную Вашій увазі фрагмент.


Велику любов до книжок Андрій перейняв від рідного дядька Микити. Першою і головною книгою для нього назавжди став «Кобзар» Тараса Шевченка.

Ми отримали завдання на сайті ВІКІПЕДІЯ познайомитися з життєвим шляхом Андрія Малишка та знайти фотокартки років навчання письменника .

У 1927 році, закінчивши Обухівську семирічку, вирушає до Києва. В дорогу мати дає рушник, в який загортає хлібину, бо родина досить бідна.

Малишко вступає до Київської медичного училища, однак уже тоді у юнаковій душі жив потяг до прекрасного, до пісні, до поезії.

Дізнавшись про додатковий набір в Інститут народної освіти (зараз Київський національний університет імені Тараса Шевченка), він складає успішно екзамени. Малишка зарахували на літературний факультет, де Андрій потрапив під опіку Максима Рильського на той час уже відомого письменника.

Ми отримали завдання на сайті ВІКІПЕДІЯ познайомитися з життєвим шляхом Андрія Малишка у роки Великої Вітчизняної війни та знайти фотокартки письменника 1941-1945 років.

У період Великої Вітчизняної війни Андрій Малишко головним чином працює кореспондентом військових газет на передовій.

Одна за другою виходять збірки його віршів. Поезії піднімають бойовий дух військових, змальовують героїзм радянських солдат. Був нагороджений орденами й медалями за проявлену мужність.

Ми отримали завдання на сайті ВІКІПЕДІЯ познайомитися із творчим шляхом Андрія Малишка

Андрій Самійлович писав вірші, поеми, пісні до кінофільмів.

Протягом життя видав 40 збірок творів, понад 100 пісень.

Прославився як поет-пісняр.


Був нагороджений у 1947 та 1951 роках — Сталінськими преміями.

У 1964році отримав Шевченківську премію.

Державну премію Союзу Радянських Соціалістичних Республік одержав у 1969 році.





Презентація роботи груп за ВЕБ - КВЕСТ

Перевіркам опорної схеми.

7.Підсумок міні-модуля

Де б не був Андрій Малишко, стежина завжди приводить на рідний батьківський поріг. Оберегом далеко від дому для Андрія Самійловича служить український рушник, який мати дала йому в дорогу.













2x30

1.Виставка рушників.

Шановні діти, гості, Ви звернули увагу на нашу виставку «Рушник живе у моєму домі». Ця виставка ще раз переконує нас у тому, що рушник дійсно живе у домівках наших учнів. Прямокутна форма рушника символізують життєву дорогу людини. А вишиті, переважно червоними і чорними нитками, візерунки означають переплетені в людському житті радісні й сумні моменти.

Напевно, один із таких рушничків дала в дорогу мати й Андрієві Малишку. Провела стежиною за село, одірвала од серця… Навіки закарбував у своїй душі поет оту стежину. Не загубився на життєвих дорогах і вишитий рушник назавжди залишився в пісні, яку знають і люблять у цілому світі.

2. Музична пауза

3. «Відтвори інформацію»

Прошу вас відтворити втрачену інформацію з теорії літератури, можна користуватися словником в кінці підручника, додатковими матеріалами.

Робота із словником літературознавчих термінів

Пісня — невеликий ліричний твір, що виконується співом. Розрізняють пісні народні та літературні.

Тема — узагальнена основа змісту художнього твору, те, про що в цілому йдеться всьому.

Ідея художнього твору — це основна думка про зображені у творі життєві явища, висвітленню якої підпорядковано всі картини й образи.

Епітет — художнє означення, наприклад: золоті руки, світла душа, пишний сад.

Метаморфоза — прийом, за основу якого взято перетворення людини на рослину чи тварину.

Метафора — слово чи словосполучення, яке розкриває ознаки і властивості одного явища чи предмета через перенесення на них ознак іншого явища чи предмета, наприклад: засипаний піском часу, оповитий серпанком загадковості.

Порівняння — художній вислів, у якому один предмет чи явище зіставляється з іншим, чимось подібним до нього, наприклад: Росте хлоп'я, мов кущ калини 

Повтор (рефрен) — певні фрази у творах, які повторюються для наголошення певної думки, або група слів, які повторюються в кінці кожної строфи.


4.Аудіозала (диктор читає вірш «рідна мати моя»)


5.«Пазлування». Літературознавчий практикум у групах

(правила роботи в групах)

Пропоную потягом 7 хвилин в групах попрацювати над своєю частиною аналізу поезії «Пісня про рушник» і швидко обмінятися інформацією.

Виступи представників від груп та перевірка за шаблоном оцінювання за роботу в групах

6. Слово вчителя

Ви визначили, що жанр твору «Пісня про рушник» - пісня.

А як народжується пісня? (з глибини серця проростає мелодія зливається з поетичним словом і починає звучати в людському голосі).

Андрій Малишко передавав своє слово композитору Платону Майбороді – і кожного разу ставалося диво. Диво народження нової пісні.

7. Перша група знайшла фрагмент фільму про співпрацю Малишка з Платоном Майбородою. Згадує дружина першого виконавця «Пісні про рушник» Олександра Таранця.

6.Підсумок міні-модуля

Материнська любов дарує людині крила. У поезії ліричний герой з великою теплотою згадує рідну матір, безсонні ночі над його колискою,її бажання бачити свою дитину щасливою. Він вдячний їй за турботу і любов. А вишитий рушник служить оберегом.

Малишко працював із багатьма композиторами. Але найкращі свої пісні поет створив у співавторстві з Платоном Майбородою. З Платоном Іларіоновичем вони створили 30 пісень.

(Якщо є час) Хвилинка-цікавинка

«Пісня про рушник» перекладена на 35 мов світу. За версією ЮНЕСКО названа кращою піснею про матір 20 століття



3x30


1. Слово вчителя

Поезія «Стежина» — перлина української літератури, шедевр поета-патріота.
...Догорало чисте багаття його життя. Фізичні сили покидали Андрія Самійловича, а розум, поетична пристрасть палахкотіли вогнем слова. «Стежина» створена 8 лютого 1970 року — за вісім днів до смерті поета.
Це останній твір А. Малишка, його лебедина пісня.

2.Виразне читання учнями поезії «Стежина».
3.Аналіз поезії

1.Тема, ідея твору (самостійно в парах в трійках)
2. Художні засоби шляхом «Маркування».

3.Основна думка самостійно.

4.Творча лабораторія

Пропоную вибрати різнорівневі завдання:

Достатній рівень

Відповісти на запитання:

Які почуття у Вас викликала поезія “Пісня про рушник” Андрія Малишка?

Чи актуальна поезія «Стежина» сьогодні, чому?

Скласти сенкан до одного із ключових слів нашого уроку:

МАТИ СТЕЖИНА РУШНИК

Високий рівень

Скласти твір-метаморфозу про рушник чи стежину

5. Підсумок міні-модуля Стежина життя... Це по ній кожен має пройти гідно. Та якою вона буде і де проляже? Чи десь на чужині, чи в ріднім краю?Залежить від кожного з нас.

6. Оцінювання. Самооцінка. внутрішня оцінка роботи групи, зовнішня оцінка.




7.Домашнє завдання:

1. Повторити відомості про Андрія Малишка, доповнити опорну схему 2-3 новими фактами, користуючись Інтернет - джерелами, проаналізувати вірш Андрія Малишка «Вчителька» за зразком поезії «Стежина».

2. Написати твір «Рідний край – понад усе» (обсяг – 1 сторінка рукописного тексту), проаналізувати вірш Андрія Малишка «Вчителька» за зразком поезії «Стежина».

3. Написати твір на тему «Краса українського рушника» (обсяг – 1 сторінка рукописного тексту), проаналізувати вірш Андрія Малишка «Вчителька» за зразком поезії «Стежина».4. Виконати тестові завдання, розміщені на сайті Архипова І.В. [link] ,

проаналізувати вірш Андрія Малишка «Вчителька» за зразком поезії «Стежина».


5.Рефлексія

Поверніться на початок щоденника.

Чи досягли мети?

Урок спонукав до роздумів, до яких?

Нам є до чого рости?

Якщо є час? Якими рисами наділені ліричні герої поезій?

Які люди потрібні Донецькій Народній Республіці?

А для чого?


Побажання Хай на Вашому рушникові оживає мир, добро, радість. А стежина завжди приводить до рідної домівки, де Вас чекають дорогі серцю люди. 


8