Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Әдебиет М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы табиғат пен адам арасындағы байланыс Мектеп: №14 ОМГ
Күні: 13.07.2016ж.
Мұғалімнің аты-жөні: Кабдыгалиева Айман Толепбергеновна
Сынып: 8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Т5 О5 Ж2 А2
Сабақ мақсаттары
Т5 Поэмадағы негізгі ойды анықтау
О5 Қосымша материалдарды пайдалана отырып, ерекшеліктерді анықтау
Ж2 Поэмадағы көркемдегіш құралдарды (эпитет, метафора, теңеу, риторикалық сұраулы сөйлемдер) тауып жазу
А2 Тақырып бойынша пікірталасқа түседі, ойын ортаға салады.
Барлық оқушылар орындай алады:
Т5 О5
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Ж2
Кейбір оқушылар орындай алады: Ж2 А2
Ишара:
Алдыңғы оқу:
Поэма мәтінімен, автор өмірбаянымен таныс.
ЖОСПАР
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
3 минут
Оқушылармен сәлемдесу.
Сабаққа дайындығын тексеру.
Топқа бөлінеді (пазыл жинау арқылы)
(Аққу, табиғат,ана, Мұқағали суреттері беріледі)
Ролдерді бөлу
Кеспе қағаздарды таңдайды (спикер, таймпикер, хатшы,топ мүшелері)
Бағалау парағы таратылады Хатшы толтырады
«ПАЗЛ» әдісі
5 минут
Миға шабуыл Сабақ тақырыбын ашатын сұрақтар.
5 минут
Сергіту сәті
«Поэзия минуты»
Н.Тілендиевтің «Аққу» күйі ойнап тұрады
3 минут
10 минут
10 минут
Кері байланыс
3 минут
Бағалау
5 минут
Үй тапсырмасы
Күй қою
«5 Сұрақ» әдісі
1)Поэма дегеніміз не?
Өлең үлгісіндегі әдеби туындылар
2) Шығарманың композициясы дегеніміз не?
Шығарманың құрылысы
3) Шығарманың сюжеттік композициялық жоспарын айт
Оқиғаның басталуы
Оқиғаның байланысы
Оқиғаның дамуы
Оқиғаның шиеленісі
Оқиғаның шарықтау шегі
Оқиғаның шешімі
4) Тағы қай ұлттың ақын жазушылары аққулар туралы жырлаған, жазған?
Л. Толстой «Лебеди» шығармасы
Н. Тлендиевтің «Аққулар» күйі
Sant Kabir «Swan»
Оқушыларға . Толстой «Лебеди» шығармасы,
Sant Kabir «Swan» поэмасы беріледі
5) Осы шығармаларда аққулар туралы негізгі ортақ ой қандай?
«Жұдырық пен алақан» қалыптастырушы бағалау
«Кофе таяқшалары» әдісі арқылы топ мүшелерінен сұраймын
Қорытынды пікір:
Рухы бай адамдардағы рухани үндестік баяғыдан болған. Қазір де көзге көрінбей, сыртқа сездірмей әлдебір ғайыптың тірлігіндей ұлы кісілердің сыры мен сымбаты үзілмей жалғасып жатқаны анық.
«Кие» сөзін қалай түсінесіңдер?
Қандай да бір заттың немесе тіршілік иесінің ерекше тылсым күшке ие қасиеті
«Қасиет» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер?
Әрбір затқа, нәрсеге тән айырмашылық белгі
, сапалық ерекшелік
«Қасірет» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер?
«Қайғы» деген сөз
Мұқағали бұл поэманы бір түнде жазып, ертеңіне Ғ.Мүсіреповке келіп, оқып беріпті. Ғабит Мүсірепов поэманы мұқият тыңдап, Мұқағалидың арқасыан қағып: «Өте жақсы»,- деп бағасын беріпті, ақынға алтын қалам сыйлапты. Ендеше қасиет пен қасірет белгісіне айналған поэманы әр қырынан талдап көрейік.
Қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабақтың мақсаты не?
Дұрыс айтасыңдар бүгін біз поэма мәтінімен және ондағы айтылар оймен жұмыс жасаймыз. Қорытынды шығарамыз. Түйінді идея қабылдаймыз
«Бас бармақ» арқылы қалыптастырушы бағалаумен бағалайды
Оқушылар Мұқағали өлеңдерін жатқа оқиды
Бүгінгі сабағымыздың негізі болып отырған аққу құсының қасиеттерін және поэма ерекшеліктерін жан-жақты қарастырайық
Атүсті дебат ұйымдастырылады:
1. Поэмадағы ананың әрекеті туралы Ананың аққуды атқанына қалай қарайсыңдар?
2. Қазіргі заманда поэмадағы жылқышы қарт сияқты табиғат жаңашырлары бар ма?
3. Аққу киелі құс деген пікірге сенін көзқарасың қандай?
4. Табиғат пен адам арасындағы тылсым байланыс бар дегенге келісесін бе?
Карточкалар таратылып беріледі
Келісемін Неге?
Келіспеймін Неге?
Толық келісемін Неге?
Үзілді-кесілді келіспеймін
Неге?
Топтық тапсырма
Поэмадағы табиғат әсемдігін, көл сұлулығын, құс төресі аққудың сұлулығын суреттейтін үзінділерді тауып, көркемдегіш құралдарға талдау:
1Топ Теңеу-ұқсас ортақ белгілер негізінде бір затты екінші затқа теңеу арқылы сипатталушы нәрсенің сапасын күшейтетін тәсіл
Жаңбырдың тамшысындай, қарақшыдай, шашымдай ма ең т...
2 топ Эпитет- заттың, құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын троптың қарапайым түрі
Тәкаппар құс, мөлтілдеген көз жасы, ақ қанатын сабалап...
3 топ Риторикалық сұраулы сөйлем- шешендік өнердің бір түрі, сұраулы мағынада айтылады
Қалай біткен мына көл тау басына?
Жалғыздықтан жамандық бар ма сірә?
Қанша ұрпақ кетті екен, қаншама адам?
«Жетім көлге» қараудан шаршамаған?
Қанша киік қалды екен сай-салада?
4 топ Кейіптеу-жансыз нәрселерге жан бітіре суреттеу
«Жетім көлге» қараудан шаршамаған, қанатынан үзіліп ән-самалы. Сыбырлайтын «Жетім көл» Алатауға. Әлдилеп ақ төсінде бермейтінім. "Жетім көл" жетімсіреп қала берді
Топқа берілген тапсырмаларды «Қар кесегі» әдісі арқылы сұраймын, топ мүшелерін толық қамтимын
•Бүгін мен білдім …
• Қызықты болды...…
• Қиын болды…
• Мен үйрендім…
«Мен табиғатты сүйемін...» эссе жазу
Сабақты аяқтау
« 5 сұрақ» әдісі
«Кофе таяқшалары» әдісі
«Жұдырық пен алақан» қалыптастырушы бағалау
«Бас бармақ» арқылы қалыптастырушы бағалау
«Атүсті дебат» әдісі
«Қар кесегі» әдісі
Қосымша ақпарат
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1.
2.