Сабақ жоспарыМенің атым Қожа

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ: қазақ әдебиеті Мектеп: Веселое орта мектебі

Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев
«Менің атым Қожа»

Уақыты: 18.03.2016ж Мұғалімнің аты-жөні: Алтенова А.У

Сыныбы: 5 Қатысқан оқушылар саны: 12 Қатыспағандар саны: 0

Белгілі бір оқу мақсаты;

Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі

5.Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.

5.Т2.Тыңдалған мəтіннің негізгі мазмұнын түсіну жəне нақты ақпаратты анықтау.

5.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мəтінде көтерілген мəселеге өз көзқарасын білдіру.

Ж3. Көркемдегіш сөздерді қолданып өз ойын жүйелі жеткізу және жазу.

А3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау.

Сабақтың мақсаты

Шығарманың негізгі мазмұнның түсіну.

Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжап, кейіпкерлер бейнесін ашу.

Көркемдегіш сөздер арқылы, орфоэпиялық нормаларды сақтай отырып өз ойын жүйелеу.

Күтілетін нәтиже

Шығарманың мазмұнның түсініп, кейіпкерлер бейнесін ашу.

Тілдік міндеттер

Тәртіпсіз, аңқау, өтірікші, сотқар, педкеңес, теңтек, ақкөңіл, жағымды кейіпкер, ақылды, бұрқ етіп.

Алдыңғы білім


«Меня зовут Кожа» фильмін көріп келуге тапсырамын.
Концептуалдық кесте (Повесь бойынша кейіпкерлерге баға беру)

Баға беру

1

Қожа


2

Жантас


3

Жанар


4

Майқанова


5

Сұлтан


6

Оспанов


7

Әжесі


8

Анасы Миллат



Бағалау критерийі

Дескритор

Мәтіннің негізгі мазмұннын түсінеді.

Кейіпкерлерге баға бере алды.


Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс - әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы

10 -мин

1.Ұйымдастыру.(оқушыларды түгендеу. Сабаққа назарын аудару)

2. Оқушылар әңгімені түсініп, бір-біріне ойын жеткізу мақсатында сыныпты екі топқа бөлемін. Топ атауларын өздері құрады.
1-топ:
2-топ:

3. Алдыңғы білімді пайдалана отырып, концептуалдық кесте арқылы кейіпкерлер мінезін ашады.

Келесі қысқартуларды қолданыңыз:

МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық

МЖ = Мұғалім жасаған

ӨД = өзге дерек көздері

Топтық бағалау. Бағалау критерийлері

(5-балдық жүйе)

Жеке бағалау


Топтың орта бағасы

Мұғалімнің ескертулері

Концептуалдық кесте (Повесь бойынша кейіпкерлерге баға беру)







[pic]

Тапсырма сәтті орындалған болса, желкенді жасыл түске боя.
Тапсырма барысында қиындық туса, желкенді
сары түске боя.

Тапсырма барысында топ бір шешімге келе алмаса, желкенді қызыл

түске боя.



















[pic]

1 топ 2 топты бағалайды.

2 топ 1 топты бағалайды.




















Ортасы

10-мин































12-мин

Дұрыс па?Бұрыс па?















Тірек сөздер: алғыр, пысық, өтірікші, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, әділетті, ақын, әзілқой, арамза, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі, жағымсыз

Бағалау критерийі

Дескриптор

Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.

1. Тірек сөздерді пайдаланып, өз ойын жүйелі жеткізді.






Хикаяттар картасы.

Оқиғалар тізбегін ретімен орналастыр.

  1. Менің атым Қожа

  2. Кітап емес, қант аламын

  3. Аумаған әкесі

  4. Диірменге балық аулауға барайық

  5. Сен мында, сабақ класста

  6. Жантастың кітабы

  7. Қожаның тентектігі

  8. Майқанованың тергеуі

  9. Оспановтың әңгімесі

  10. Шопандар тойы

  11. Анасының жанашырлығы

  12. Педкеңес

  13. Сүйеу қарт

  14. Қожаның кешірім сурауы

  15. Өзін-өзі дұрыс жолға салуы

  16. Қаулы

Бағалау критерийі

Дескриптор

Әңгіме сюжетін біледі.

Оқиға желісін ретімен орталастырды.









Сабақ барысы


10-мин




















3-мин

Ойтолғау.(жеке оқушымен жұмыс)

«Қожаға хат»

Құрметті Қожа!___________

Бағалау критерийі

Дескриптор

Көркемдегіш сөздерді біледі.

Бейнелі сөздерді пайдаланып бір-екі сөйлем құрастырды.

Үй тапсырмасы: “Менің қиялымдағы Қожа...” эссе жазып келу.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Қиялы арқылы эссе жазады.

  1. Орфоэпиялық нормаларды сақтады.

  2. Өз ойын жүйелеп жеткізді.

  3. Төрт сөйлемнен тұрды.



Керемет!


[pic]

Өте ұнады

Белсенді қатыстым

Өзімді команда мүшесі

сезіндім


[pic]

Ұнады

Қатыстым

Өз бетіммен жұмыс жасадым


[pic]

Онша қызықтырған жоқ

Өзгертіп, басқаша істер едім


Қосымша ақпарат

Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз?

Пәнаралық байланыс Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс (тәрбие мақсаттарын көрсету керек)

Топпен жұмыс жасағанда, оқушылар бір-бірімен идея алмасып, өз ойын жүйелі жеткізеді. Тек қана бір оқушы ғана жауап бермей, араласып отырады. Сөздері бөлініп берілгендіктен, топтағы оқушылардың әркайсысы белсене жауап береді. Жеке оқушымен «Қожаға хат» атты ойтолғау жазғызып, сауаттылығын біріншіден тексеріп, екіншіден өз ойларын тұжырымдай алады.


Өзара және өзін-өзі бағалау.
1- тапсырмада, үй тапсырмасын тексеру мақсатында топтық бағалау ұйымдастырып, 5 балдық жүйе бойынша бағаланады.

2.Дұрыс па?Бұрыс па? әдісінде, желкенді қайық арқылы бағалау.

  1. Тапсырма сәтті орындалған болса, желкенді жасыл түске боя.

  2. Тапсырма барысында қиындық туса, желкенді сары түске боя.

  3. Тапсырма барысында топ бір шешімге келе алмаса, желкенді қызыл

түске боя.

3.Хикаяттар каартасында бас бармақ тәсілін қолданамын.

1 топ 2 топты бағалайды.

2 топ 1 топты бағалайды.

4. «Қожаға хат» шығармашылық жұмысында оқушылар өздерін белгілер арқылы бағалау.



Пәнаралық байланыста орыс тілі пәнімен байланы жасау. Үй тапсырмасына «Меня зовут Кожа» атты фильмін көруге тапсырма беру. Тірек сөздерді теріп қана қоймай орысша аудармасымен байланыстыру.

Сабақ барысында «Менің атым Қожа» повесінің кейіпкерлер суреттерін, тапсырмаларды интербелсенді тақтадан көрсеттім.

Оқушылардың денсаулығы мен өміріне байланысты қажеттіліктер ескерілді.

Рефлексия


Мен, 5 сыныпты таңдадым, себебі бастауыш сыныптан қарағанда, орта буын күрделі болып келеді. Оқушылардың айтылым дағдысы бойынша сөздік қоры, сөз мәнері, өз ойын қазақ тілінде ашық жеткізуге баулу. Жазылым дағдысы бойынша пунктуациялық нормаларды сақтай отырып сауатты жазуын қалыптастыру. Тыңдалым дағдысы бойынша тыңдай отырып, естігенін дұрыс жеткізу. Оқылым бойынша зейіннің қалыптастыру. Осы дағдыларды игеру барысында, оқушылардың қажеттілігін ескеріп, топпен, жұппен, жеке оқушымен жұмыстарды ұйымдастырып, әдіс-тәсілдерді тиімді тапсырмаға лайықтап қолданамын.









Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі әрекет сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:



2:

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?