[pic]
Асылханова Гүлнара Амантайқызы,
қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі
№18 мектеп-гимназиясы Қостанай қ.
Пән : қазақ тілі
Сынып 9
Сабақтың тақырыбы: Қазақ бейнелеу өнері
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылармен «Қазақстан суретшілері» деген модульді аяқтай отырып, өтілген тақырыптарды байланыстырып қорытынды жасап, ерекшеліктерін ұғындыру. Тақырыптың маңызын ашып, түсіндіру. Грамматикалық тақырыптарды жаттығу арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды туған елдің мәдениетін және тарихын білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін, шығармашылығын дамыту, ауызекі сөйлеу тілін жетілдіру, жазба тілінің деңгейін көтеру.
Сабақтың типі: Қорытынды сабақ.
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес.
Жабдықтау: Интерактив тақтасы, оқулық, суреттер, өз-өзің бағалау кестесі.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй жұмысын тексеру:
3.Дайындық кезеңі
4. Жаңа тақырып:
4.Сабақты бекіту.
5. Үй жұмысы
6.Қорытынды
а)Сәлемдесу
ә)Көңіл-күйді көтеру.Бір-біріне тілек жазылған смаилды береді.
б)Кезекшімен сұхбат.
в) Бағалау критериелерді құру. Оқушылар өз-өзін бағалайды.
в)Миға шабуыл – тест арқылы.
1.Қазақ бейнелеу өнерінің ең ежелгі түрі.
А) халықтық қолөнер В)кескіндеме С)графика D) мүсін өнері
2.Қазақ бейнелеу өнерінің бастауында тұрған этнограф-ғалым.
А) Ә.Қастеев В)С.Герасимов С)Ш.Уәлиханов D)А.Пластов
3.Қалау райлы етістік қандай жұрнақтар арқылы жасалынады?
А)-са, -се В)-ғы,-гі,-қы,-кі С)-да,-де,-та,-те D)-қан,-кен,-ған,-ген
4.Ә.Қастеев кім?
А) дарынды ақын В)Қазақстан Республикасының халық суретшісі С)еңбек сіңірген әнші D)қолөнер шебері
5.Мына етістіктердің қайсысына –қы,-кі жұрнағы жалғанады?
А) айт, сөйлес В)жаз, сал С)жүр, көр D) бар, отыр
6.1940 жылы 6 наурызда Қызылорда облысының Тереңөзек ауданында дүниеге келген кім?
А) Балтабай Табылдиев В)Әбілхан Қастеев С) Жұмақын Қайрамбаев D) Шыңғыс Айтматов
Жауаптар: 1.А 2.С 3.В 4.В 5.А 6.А
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
-Балалар, бүгін біздің тақырыбымыз «Қазақ бейнелеу өнері». деген тақырыбын жоба ретінде қорғаймыз. Сабақта өтілген мәліметтерді еске тұсіріп, жаңа терминдермен танысып, бекітеміз. Жеке, жұптық және топтық жұмыстар арқылы тапсырмаларды орындап, грамматиканы еске аламыз.
Оқушыларды сурет бойынша 2 топқа бөлу.. Қосымша материалмен танысу. Топтың көшбасшылары тексеріп, бағалайды.
Көшбасшылардың дайындаған презентацияны айтып береді. Тақырыптары: «Портрет» және «Кескіндеме, натюрморт, пейзаж»
Көшбасшылары өз-өзін бағалайды.
1. Жылдар сөйлейді кестесін толтыру. Оқушылар мәтінмен мұқият танысып, содан кейін жұмыс барысында бекіту.
1953 ж 8 наурыз
Қайрамбаев Жұмақын Қожақынұлы дүниеге келген
Топтың көшбасшылары тексеріп, бағалайды.
2. Сөйлемдердің дұрыс немесе бұрыс екенін анықтаңдар.
1934 жылы Алматыда Қазақ мемлекеттік көркемсурет галереясы ашылды (дұрыс)
Е.Сидоркин кітап графикасы, монументті өнер саласында жұмыс істеген белгілі қылқалам шебері (бұрыс )
Павлодар облыстық көркемсурет мұражайы 1965 жылы құрылды. (бұрыс 1964 ж)
Суретші – шексіз тарихтың бір сәтін ұзақ уақытқа «тоқтата» алған шебер. (дұрыс)
«Қазақстанның 20 ғасырдағы бейнелеу өнеріндегі портретер» көрмесінде 150-дей портрет болды.(дұрыс)
Ә.Қастеевтің 1937 жылы « Түрксіб» атты суретін салған.(бұрыс «Жамбылдың портреті»)
Топтың көшбасшылары тексеріп, бағалайды.
3. Топтар «Натюрморт» және «Пейзаж» сөздерін тәуелдеп, сөйлем құрастырады.
Топтың көшбасшылары тексеріп, бағалайды.
4. Сөйлемді толықтырып, салалас құрмалас сөйлем құрастыру.
Кескіндеме –бейнелеу өнерінің ең толысқан түрі.
Сөйлемді толықтырып, сабақтас құрмалас сөйлем құрастыру.
Лондонда «Қазақстан қазынасы» атты көрме ашылды.
Топтың көшбасшылары тексеріп, бағалайды.
5. 5 жолдық тұжырымдама бір суретші туралы:
1. Кім? (Шоқан)
2. Қандай? (Алғыр, ақылды, білімді, өнерлі, зерек)
3. Не істеді? (зерттеді, саяхат жасады, аралады)
4. Синоним. (зерттеуші – ғалым, алғашқы – тұңғыш, атақты – белгілі, танымал –әйгілі)
5. Бір сөйлем. (Ш. Уәлиханов – қазақтың тұңғыш әскери ғалымы)
Әбілхан Қастеев,
Топтың көшбасшылары тексеріп, бағалайды.
6. Тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар топпен жоба жасайды. Тақырыбы «Қазақ бейнелеу өнері»
Көшбасшылары мұғаліммен бірге бағалайды.
8. Модуль бойынша диалогты құрастырып, жаттап келу.Ережелерді қайталау.
Оқушыларды бағалау.
Рефлексия: Балалар өздерің қай жерде тұрғанын көрсетеді.
[pic]
Сұрақ-жауап
проблемдік
проблемдік
түсіндіру
проблемдік
Бөлшектеп- ізденіс
проблемдік
Бөлшектеп- ізденіс
Проблемдік
Проблемдік
Бөлшектеп-ізденіс
Түсіндіру
топпен
жеке
жұптық
жеке
топпен
жеке
жеке
жеке
Жеке
Жеке
топпен
Топпен