ХV-ХVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




[pic]



Тақырыбы:

ХV-ХVІІІ ғасырлардағы жыраулар поэзиясынан өткенді қайталау.





Павлодар ауданы Заңғар жалпы орта білім беру мектебінің

қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі

Сегизаева Толқын Жасұланқызы




2016 жыл

Күні:26.12

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Сыныбы

9

Пәні

Әдебиет

Тақырыбы

ХVVІІІ ғасырлардағы жыраулар поэзиясынан өткенді қайталау.

Сілтемелер

Слайд. Интернеттен қосымша мәлімет. Оқулық.Карточкалар.

Мақсаты

ХVVІІІ ғасырлардағы жыраулардың өмірі мен шығармашылығынан өткенді қайталау.

Оқыту нәтижесі

Жыраулар туралы мәлімет біледі. Олардың толғауларының мазмұнын түсінеді.

Түйінді идея

Жырлар арқылы қарапайым халықтың мүддесі қорғалады.

Блум таксономиясы

7 модуль

ресурстар

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

3 мин.

Қызығушылықты ояту.

Психологиялық ахуал орнату. Бір-біріне бүгінгі арманын айтады

Ұйымдастыру.Гүлдің суреті бар қиылған картинаны құрастыру арқылы топқа бөліну.

Орындарына отырады.

Қадағалу.

Білу



5мин

Сыни тұрғыдан ойлау

Қызығушылықты ояту.

Миға шабуыл

Түрткі сұрақ

Ой шақыру

Сабақтың мақсатына шығу.

Зымыран сұрақтар:

Жырау деген кім?

Жыраудың жыршыдан қандай айырмашылығы бар?

Жыраулардың шығармаларын не деп атаймыз?

Толғау қандай сипаттағы шығарма?

Жыраулардың өз толғауларында көтерген негізгі тақырыбы қандай? Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Яғни: ХV-ХVІІІ ғасырлардағы жыраулар поэзиясынан өткенді қайталау.

Қарапайым тілмен айтқанда:

Қазіргі өмірімізге осы жыраулардың қатысы неде? Неге біз осы жырауларды өтіп жатырмыз?

Өмірімізге қандай қатысы бар?

Осы сұрақтарға оқушылар біртіндеп жауап береді, өз ойларын айтады, өмірмен байланыстырады,соның нәтижесінде проблемалық сұрақ тудырады. Ол сұрақтарды дәптерге жазады.

(Дәптермен жұмыс) Проблемалық сұрақ: Жыраулар поэзиясының құндылығы неде?

Қазіргі өмірімізге осы жыраулардың қатысы неде?

Ендеше мақсатымыз да осы болмақ.

Марапаттау.

Смайлингтер арқылы бағалау

Түсіну

5 мин

Сыни ойлау

Ой туғызу, ой жалғастыру ойыны

1.Сементикалық карта

Сызбаны толтыру.Жыраудың өмірі.шығармашылығы.Әрқайысысы өздері бөліп алады.

2.Топтастыру.Қай жыраудың толғаулары?

Әр топ оқушылары жеке –жеке өз ойларын айтады.

Жұлдызша арқылы бағалау.

Қолдану

5 мин

Слайд

Ой қозғау.

Басқа пәндермен байланыстыру.

1.ХҮ-ХVІІІ ғғ. ақын-жыраулар шығармаларындағы «табиғат» ұғымына енетін «жер бедері», «тау», «су» жүйелеріне қатысты жиі қолданылатын жалпы атауларды ата:

2.Ал жалқы есімдер қатарын ата:

3.«Ұйқасын тап»

Оқшылар жеке-жеке жауап береді.

Марапаттау.

Сергіту сәті. «Он сұрақ» 1мин.

Талдау

19 мин

Басқару және көшбасшылық Сыни тұрғыдан ойлау. Оқу үшін бағалау.

Ой қозғау.

Мына проблемалық сұрақтарды басшылыққа ала отырып, ВЕНН диаграммасын сызу

.1.Жыраулардың негізгі көтерген мәселері не? Олар нені меңзеді? Дәлелде

2.Өзің білетін толғаудан үзінді жатқа айт.

3.Өлеңді Сатылай кешенді талдау.

Әр топ өздеріне берген тақырып бойынша постер қорғайды.Табыс критериялары

1.Жауаптары дұрыс, әңгіме барысында болса; (1)

2.Мақалдарды қолданып, көркем сөздерді пайдалана алса; (2)

Өмірмен байланыстырып көркемдеп жауап бере алса; (3)

Өзін-өзі және өзара бағалау.

Жинақтау

5 мин

Сыни ойлау.

Ойын жинақтау.

Сұрақ-жауап

1.Синкуейн (бес жолды өлең) стратегиясы

2. «Фишбон» немесе

«Балық қаңқасы» стратегиясы


Сонымен сабақтың басында қойылған проблемалық сұрақтың жауабы қандай екен?


Қазіргі өмірімізге осы жыраулардың қатысы неде?

Стратегиялармен жұмыс.

Мадақтау

Бағалау

2 мин


Жеке, топпен бағалау.

Жұлдызша, смайлинг және түсті қағаздар арқылы бағалау.

Сабақ барысында жинақтаған бағаларын жинап, өздері қорытынды бағаларын шығарады.

Жиынтық бағалау.



















Сабақ жоспары бойынша рефлективті есеп

Бұл сабаққа жаңа ұғымды жеңілдету үшін оқушылар АКТ модулі бойынша интертақтадан слайдты пайдаланады. Интернетттен тақырып мазмұнына сай мәліметтер ашып, іздене отырып жаңа мәліметтер алады.

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдерді, соның ішінде диалог, топтастыру, рөлге бөлу, драма, А.В.С, метатану, Венн диагграмасы, «РАФТ – 1», «РАФТ-2», семантикалық карта, концептуалдық кесте, кластер, «Синкуей» сратегияларын тиімді қолданады.

Сыни тұрғыдан ой қозғау арқылы лирикалық шығармалардағы кейіпкерлер іс-әрекетін бір –бірімен салыстыруды үйренеді, эссе жазу арқылы, мәтіннің мазмұнын суретпен бейнелеу, оны көркем тілмен жеткізу арқылы, мәтіннің мазмұнын суретпен бейнелеу, оны көркем тілмен жеткізу арқылы оқушы дарындылығы анықталады. Ес картасымен мәтінді талдайды.

Жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру мен оқуда негізгі идеяны постер арқылы , слайд арқылы, эпизодтық жадына сақтауына бағыт берілді.

Білім деңгейін формативті бағалау арқылы анықтау және білгенін жинақтауға баға қойылды

Осының нәтижесінде мынадай нәтижеге қолы жетеді:

  1. Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын білдіруіне мүмкіндік алады;

  2. Басқа адамдарда түрлі идеялардың болатындығын оқушылар түсінеді;

  3. Оқушылардың өз идеяларын дәлелдеуіне мүмкіндік алады;

  4. Оқушылар білім деңгейінің қандай екендігін өзім де есепке алып отырамын;

  5. Мерсер (2000) айтқандай, білімді бірлесіп алуда тең құқылы серіктестер болып табылатынын сезінеді;

  6. Барнес (1971) айтқандай, сыныптағы, тіл қолданылысы оқушының білім алуына әсер ететінін ұғынамын және таланттылығы мен дарындылығын байқаймын;












Постерді қорғау кезінде

[pic]


Жұппен жұмыс

[pic] [pic]


[pic]