Сабақтың тақырыбы: Мамандық әлемінде
Сабақтың мақсаты:
Міңдеттері:
а. Білімділік: өткен сабақта алған білімдерін пысықтау, өтілген белсенді сөздерді меңгеру, тақырыпқа байланысты өз ойларын айта білу, оқушыларды ынтыландыру арқылы өткен сабақты қайталау;
ә. Дамытушылық: оқушылардың ізденушілік және шығариашылық қабілетін дамыту, сөздік қорларын байыту, өткен тақырыптарға еркін мәтін құруға, сауаттылығы, сөйлеу;
б. Тәрбиелік:
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі: Сәлемдесу. Көңіл-күйлерін сұрау, сабаққа ынталандыру.
«Есіне сақта» сөздерді аудару. Интерактивтік тақтамен жұмыс.
Архитектор – сәулетші
Исполнитель кюев – күйші
Космонавт – ғарышкер
Нефтяник – мұнайшы
Переводчик – аудармашы
Воспитатель – тәрбиеші...
II. Көп нүктенін орнына мамандық атауын қойыңыздар. Интерактивтік тақта.
Құрылысшы үйлерді салады.
Мұғалім балаларды оқытады.
Дәрігер бізді емдийді.
Егінші егін егеді.
Аспазшы тамақ даярлайды.
Жүргізуші көлік жүргізеді.
Наубайшы нан пісіреді.
III.Жақсы адам болам десеңіз, Интерактивтік тақтамен жұмыс.
қандай сөздерді тандап аласындар:
Жақсы адам болам десеңіз:
тиісті сөздер:
Жақсы адам болам десеңіз: Еңбек, талап, өсек,
терен ой, өтірік, оқу,
мақтаншақ, сыйлау,
тәрбие, жалқаулық.
IV. Негізгі бөлім:
Етістік дегеніміз не? Заттың қимылы мен амалын, жай-күйін білдіретін сөздердің тобын етістік деп атайды.
Етістіктін жұрнақтары мен шақтарын анықта: карточкамен жұмыс
1.Олар кеше жер жыртты. (Өт.ш.)
2.Маған тігінші әдемі көйлек тігеді. (Кел.ш.)
3.Мен бүгін үй тапсырмасын жазып келдім. (Өт.ш.)
4.Кеше қаладан әжем келді. (Өт.ш.)
5.Асан домбыра тартты. (Өт.ш.)
6.Сен ойнап жүрсің.(н.ш.)
7.Біз қалаға барамыз. (Кел.ш.)
8.Мен наурыз мейрамға келемін. (Кел.ш.)
5. Сөз тіркесін құру. Интерактивтік тақтамен жұмыс
Зат есім+етістік Алмас келді
Сын есім+зат есім Әдемі ғимарат
Есімдік+етістік біз кетеміз
Сан есім+зат есім Жетінші қабат
Үстеу+етістік Бүгін барамын
6. Салалас құрмала сөйлемдердің түрлерін анықтаңыздар
Ыңғайлас Кезектес Талғаулы Түсіндірмелі Қарсылықты Себеп-салдар
Карточкамен жұмыс:
Салалас құрмалас сөйлемдердің жалғаулықтармен сөйлем құрыңдар.
1.Біресе___________________,біресе____________________.
2._____________________,сондықтан____________________.
3._______________________және_______________________.
4._________де,___________________де__________________.
7.Сөзжұмбақ толтыру:
1.Государство (аудару) мемлекет
2.Туымызда қандай құс бейнеленген қыран
3.Пайдалы қазба мұнай
4. ... алтын қазына кітап
5.Қазақстан астанасы Астана
6.Ұлттық аспап домбыра
7.Қойды кім бағады қойшы
8. «Қара сөздерін» жазған жазушы Құнанбаев
8. Мен болашақта ... боламын. (5-9 сөйлем құрастырындар).
9. Тестпен жұмыс:
1.Негізгі етістікті көрсетіңіз
А.өсу
Б.өсір
С.өсірілуі
Д. өс
Е.өсіру
2. . Қазақстан Республикасының Елордасы - ... Толықтырыңыз.
А) Ақтөбе қаласы.
В) Атырау қаласы.
С) Алматы қаласы.
D) Ақтау қаласы.
Е) Астан қаласы.
3. Наурыздың қандай мейрам екенін көрсетіңіз.
А) Жастар мейрамы.
В) Адамдар мейрамы.
С) Еңбек мейрамы.
D) Жаңа жыл мейрамы.
Е) Ардагерлер мейрамы.
4. Тек жіңішке дауысты дыбыстарды көрсетіңіз.
А) а, е, о.
В) е, ұ, ы.
С) ү, ы, э.
D) ә, ө, і.
Е) і, ұ, у.
5. Түбір жуан сөздерді көрсетіңіз.
А) Аула, ағаш.
В) кереует, пәтер.
С) Өзіміз, бөлме.
D) Гүл, терезе.
Е) Ешкі, сиыр
6.Мамандық атауын тап
А) мал
В) кереует
С) құрылысшы
D) терезе.
Е) сиыр
7. Мектепте оқитын баланы қалай атайтынын табыңыз.
А) Талапкер.
В) Балалар.
С) Жастар.
D) Түлек.
Е) Оқушы.
8. шы, -ші жұрнақтары арқылы қандай сөздер жасалатынынын анықтаңыз.
А) Қала атаулары.
В) Адам атаулары.
С) Мамандық атаулары.
D) Жер аттары.
Е) Адам аттары.
9. Сөзге дұрыс жалғауды қойыңыз; кереует ....
А) -де.
В) -да.
С) -те.
D) -та.
Е) -ға.
10. Жалғаудың түрін көрсетіңіз.
А) 2.
В) 5.
С) 4.
D) 7.
Е) 5.
Қорытындылау: Бүгін сабақта алған білімдерің қажет пе?
Сабақтын тақырыбы қандай болды?
Бағалау:
Үй жұмысы: